Výchova psa k čistotě

Výcvik a výchova

Přidal dominik, dne 23. 02. 2016 ,  0x


Psi jsou v některých ohledech dokonalejší nežli lidé. Jakmile se pes narodí, je téměř ihned schopný chůze. Další výhodou je čistota psa a udržování „hygieny.” Ačkoliv si pes (bez výcviku) po sobě nedokáže uklidit, vytřít si podlahu, udržování čistoty je mu vlastní. Pes má vlastně geneticky vsugerované, že „do pelíšku se to nedělá.” Pokud ale nastane chyba, pravděpodobně je na vaší straně. Co tedy můžete udělat pro to, aby byl pes více čistotný?

Jak vychovat čistotné štěně

Štěně a pes v pubertě jsou dvě vývojová stádia psa, kdy může být posun k lepšímu, a to nejen co se týče výcviku, složitý, zdlouhavý a velmi velmi únavný. Nejdůležitější věcí je psa nikdy, opravdu nikdy, netrestat za to, že se pomočil, pokálel či pozvracel. Pes si tento úkon spojí s tím, že je to špatně (nikoliv s místem) a příště budete mít „dárek” schovaný. Pokud psa přistihnete přímo při činu, pokuste se jej přemístit na místo, kde si může ulevit. Nejspíš jste psa opomenuli, nezapomněli jste na vycházku? Jiným případem je značkování, které se ale u štěňat obvykle nevyskytuje.

Pes v pubertě se stal velmi nečistotným

Jakmile je pes na rozhraní věku štěněte a dospělého psa, má ve zvyku dělat nepředvídatelné kousky a naschvály. Právě močení či jiné znečišťování bytu, domu, ruinování zahrady, záhonů či znečištění vlastního pelechu může pes (nejen v pubertě) dělat na truc. Jestliže změna chování nestala náhle a před tím se nevyskytovala, je to téměř jisté. Pes si tímto něco vyžaduje, obvykle chce více pozornosti. Jednoduše řečeno, nudí se a chce vám to dát jasně najevo. Socializovaný dospělý pes si v naprosté většině situací velmi dobře uvědomuje následky svých činů.

Hlavní zásady výchovy psa k čistotě

Důležité je ke psovi přistupovat podobně jako k malému dítěti. Jen velmi stěží psovi vysvětlíte, že co dnes platí, zítra se změní. Vytyčování jasně daných hranic má u psa v důsledku pozitivní vliv mj. i na udržování čistoty. Dalším důležitým bodem je nastavení určité rutiny. Rozhodně se nesnažte psa navyknout, že přesně daný čas, půjdete na vycházku, dostane krmivo atd. V praxi stačí přibližný denní rozpis úkonů, který se psem vykonáváte. Pes ocení i jinou trasu výletu či pozitivní jednorázovou změnu, např. výlet na víkend. Cílem je vytvoření rutiny, nikoliv stereotypu.

Pes žije v bytě a problémy s udržováním čistoty

Pokud je pes denně po mnoho hodin, řekněme více než 5 hodin v kuse, sám v bytě, pravděpodobně pořízení psa z vaší strany nebylo domyšleno. Psi se rádi socializují a potřebují lidský kontakt, a to především ve štěněčím věku. Když je pes zanedbaný nejen ve výcviku či výchově, ale také v kontaktu, snadno si vytvoří vlastní pravidla, třeba pouze z nudy. Jestliže se pes zdržuje po delší dobu v místnosti, je nutné umístit záchod pro psy na dobře přístupné místo. Pokuste se najít si na psa více času, pes není kočka.

Nic nepomáhá aneb bezradnost se psí nečistotou

Pokud jste po delší doby vyzkoušely změny v režimu psa a obecně změnili ke psovi přístup - více se mu věnujete a problémy přetrvávají, je na místě vyhledat veterinární péči. Přestože se pes jeví zdraví, nepozorujete žádné změny v jeho chování, ale např. se „pouze” pomočuje na nechtěných místech, může být na vině porucha svěrače, dysfunkce ledvin atp. V případě negativního testu, požádejte veterinárního lékaře s předložením konkrétních problémů o radu.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!