Jak odnaučit štěně čůrat doma

Výcvik a výchova

Přidal dominik, dne 22. 04. 2016 ,  0x


Čůrání štěněte v bytě či v domě trápí mnoho chovatelů. Nejsnazším, ale zároveň i nejhorším možným řešením je štěně potrestat. Pes si čůrání nespojí s tím, že je to doma špatné, ale pouze s tím, že když ho vidíte čůrat doma, následuje trest. Díky tomu bude pes čůrat tam, kde to jen tak nenaleznete a odéru moči se po delší době nezbavuje úplně snadno. Psa tedy za močení nikdy netrestejte, rozhodně ne štěně.

Příčina čůrání štěněte v bytě je nejdůležitější faktor

O příčinách močení psů v bytě se můžete více dočíst v tomto článku. Nejčastější příčinou čůraní štěňat doma je horší schopnost svěrače, což způsobí menší únik moči. Dalším velmi častým důvodem je fakt, že prvotní majitelé štěněte nejsou zvyklý, že se se psem musí chodit na vycházku, což  pro štěně platí minimálně dvojnásob. Minimálně polovina štěňat se do určitého věku (obvykle pár měsíců) lehce pomočuje při větším náladu radosti, jednoduše mají takovou radost, až se pomočí (obvykle při vítání). Všechny tyto příčiny obvykle časem ustanou, ale co když ne?

Přečtěte si: Jak odnaučit psa značkovat doma

Co když se štěně (pouze) počůrává

Pokud štěně pouze lehce upustí trochu moči a není to způsobené výše popsaným návalem radosti, může se jednat o onemocnění urogenitálních cest. V praxi hraje roli příčně pruhovaná a hladká svalovina, ale na vině může být i zánět močového měchýře či močové trubice. Nicméně, pokud se štěně pomočuje bez zjevného důvodu (časté venčení atp.), rozhodně je na místě návštěva veterinárního lékaře.

Mohlo by Vás zajímat: Co dělat, když se počůrává dospělý pes

Mohlo by Vás zajímat: Zánět urogenitálních (močových) cest u psů

Jak postupovat při odnaučování štěněte čůrat doma v praxi?

Hlavním pravidlem je štěně netrestat. Štěně se kromě návalu radosti může pomočit (což vlastně i dospělý pes nebo i člověk) při pocitu strachu. Dobré je psa naučit močit na povel, což lze velmi snadno. Vlastně nebudete učit psa čůrat na pokyn, ale pouze ho naučíte dané slovo. Jakmile štěně začne čůrat venku, říkáte mu dané slovo (např. povel: „loužička”) a při tom ho pochválíte. Poté, co štěně začne močit doma je důležitá rychlá reakce, štěně při močení nadzvednete, přičemž se pokuste udržet emoce na uzdě, počkáte, zda přestane močit, pokud ano, vezměte ho před dům, kde mu řeknete již naučený povel k močení. Tento proces je nutné opakovat, dokud se to štěně nenaučí. Pokud problémy přetrvávají, nezbývá nic jiného než vyhledat veterinární péči.

Přečtěte si: Výchova psa k čistotě

Další tipy a triky, když štěně nebo pes čůrá doma

  • jakmile psa nebo štěně uvidíte čůrat v bytě, udělejte co největší hluk (např. dupáním), pes pravděpodobně močit přestane, následně jej odneste (či doveďte) na místo, kde močit může)
  • pokud psa při činu nenachytáte a při čištění se na Vás přijde podívat, řekněte např. povel fuj to nesmíš, ovšem nijak příliš výrazně a pokyn příliš neopakujte, ztratí na významu
  • existují i speciální kapaliny, které zapáchají po moči, které je možné vložit na místo (kde chcete, aby pes močil), nicméně lze použít i jinou moč, přičemž stačí opravdu málo, jak známo, psi, a to i štěňata, mají dobrý čich

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!