Kastrace feny: Ano, či ne?

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 8. 04. 2016 ,  0x


V dnešní době mezi většinou chovatelů obecně panuje názor, že pokud nechcete, aby fenka měla štěňata, rozhodně běžte na kastraci. Ano, je pravda, že kastrace je prevence hned několika onemocnění, která nemusejí být léčitelná. Na druhou stranu, samotná operace, resp. chirurgická sterilizace (lidově, zastarale: vykleštění) vytváří určitá rizika. Starostlivost o psa po narkóze nemusí být vždy snadná. A navíc, péče o psa či fenu po kastraci přináší několik dalších rizik, která se ale obvykle nevyskytují. Hledáte obecné informace o kastrace feny, navštivte tento článek. V tomto příspěvku ze z počátku zaměříme na výhody, v druhé části na (potencionální) nevýhody kastrace feny.

Jak probíhá kastrace feny?

Při procesu vykleštění jsou u feny odstraněny veškeré pohlavní žlázy. V praxi jde o vaječníky a dělohu. Po chirurgickém zákroku si hned ten den můžete fenu odvézt domů, popř. druhý den, záleží, kdy bude operace provedena a zda se nevyskytnou komplikace. Po kastraci fena nebude moci být březí. Při kastraci se může ponechat děloha, v tomto případě fenka hárá, ale stále nemůže být březí. V rámci kastrace feny je mj. možné odstranit i mléčné žlázy, jakožto zdravotní prevenci. Tudíž není kastrace jako kastrace, u veterinárního lékaře se ujistěte, co se vlastně s Vaší fenkou bude dít.

Kastrace feny: čím dříve, tím lépe

Pokud se rozhodnete ke kastraci feny přistoupit, pravděpodobně se setkáte se dvěma názory. Jedni Vám budou tvrdit, že kastraci proveďte co nejdříve, protože tím snížíte pravděpodobnost vzniku tumorů mléčné žlázy aj. na minimum, popř. můžete odstranit pohlavní žlázy včetně těch mléčných. Jiní Vám budou tvrdit, že je nejlepší nechat fenu projít první březostí, pro ustálení balance samičích hormonů. Na druhou stranu, sterilizací mohou vzniknout i vážné zdravotní komplikace, o této problematice se dozvíte více na závěr tohoto článku.

Výhody kastrace feny

Zbavíte se neduh a problémů s háráním

Každý majitel starší feny to zná. Fenka je v období hárání trochu jiná, u feny nastupují nejen fyzické, ale psychické změny. Fena během hárání může být neklidná, někdy až agresivní, a to nejen vůči psím nápadníkům. Váš čtyřnohý mazel se již nebude mazlit s plyšáky a nebude se nastavovat jiným psům (pokud při kastraci bude odstraněna i děloha, nejen vaječníky). O flirtování své feny se tedy už nebudete muset tolik zajímat. Po provedení kastrace Vás fena mj. nebude tolik časově omezovat.

V praxi je důležité fenu kastrovat v období anestru (tzn. období pohlavního klidu). O fázích estrálního cyklu a dalších informací o tom, jak dlouho fena hárá, kdy nastupuje anestrus, se dozvíte zde.

Kastrací feny zabráníte děložní infekci

Odstraněním dělohy, logicky, zabráníte jejímu zanícení, které bez léčení může přivodit vážné zdravotní komplikace. Mnoho chovatelů přistoupí k vykleštění feny kvůli chronickým zánětům dělohy. Zánět dělohy postihne asi 20 % fen. Těžká infekce dělohy mnohdy nelze řešit jinou efeketivní metodou.

Zabraňte falešné březosti feny

Falešná březost přímo souvisí s hormonální disbalancí. Fena se v praxi chová, jako by opravdu březí byla. Ačkoliv falešná březost zní zajímavě, možná i roztomile - hormonální disbalance spojená s dalšími efekty falešné březosti může způsobit onemocnění pohlavních či mléčných žláz. Nejčastěji tyto feny postihne mastitida (infekce mléčných žláz). Mastitida, resp. tento typ zánětu se může dále šířit krví a postihnout jinou oblast těla.

Další výhody kastrace feny

Kromě hlavní výhody (fena již nebude gravidní), která je pro mnoho psích chovatelů zásadní, existují i další a dle mého názoru více relevantní ukazatele, proč fenu nechat vykastrovat. Níže naleznete seznam dalších výhod chirurgické sterilizace.

  • Kastrace je prevence proti vzniku rakoviny mléčné žlázy - již tento bod byl výše zmiňován. Ale pozor, přestože kastrací feny snížíte riziko vzniku tumoru na mléčné žláze, možnost tu stále zůstává. V praxi je důležité provést zákrok před tím, než fena nabude cca 2,5 roku. Studie totiž ukazují, že pokud ke kastraci feny došlo později, na vznik rakoviny mléčné žlázy to nemělo žádný vliv.

 

  • Kastrace je prevence proti vzniku rakoviny dělohy a vaječníků

 

  • Kastrace feny může snížit poplatek za psa, ale v ČR se nás to netýká, poplatky za fenu či psa jsou např. v Praze vcelku vysoké. Poplatkům za psa se ale můžete vyhnout jiným způsobem.

Nevýhody kastrace feny

Proč fenu nekastrovat?

Jak jsem se již zmiňoval v úvodu, naprostá většina chovatelů Vám doporučí, ať necháte fenku vykastrovat v případě, že se nechcete o štěňata starat. Přestože kastrací feny předcházíte vzniku určitých onemocnění, na druhé straně zvyšujete pravděpodobnost vzniku jiných onemocnění. Pokud tedy váháte, zda fenku kastrovat a nevíte, zda budete chtít štěňata, ke kastraci doporučuji nepřistupovat. Ovšem přihlédněte ke genofondu feny, zda např. její matka netrpěla na mastitidu atp. Zeptejte se chovatele daného plemene, k jakým typům onemocnění je tato psí rasa náchylná.

Seznam nevýhod kastrace aneb proč fenu nekastrovat

  • Kastrace zvyšuje riziko vzniku rakoviny jater, srdce a sleziny - díky provedeným studiím se tvrdí, že riziko se rakoviny srdce a sleziny se zvyšuje pětkrát oproti fenám, u kterých ke kastraci nedošlo.
  • Zvýšení rizika obezity - díky disbalancí hormonů. Je narušen endokrinní systém, do jaké míry se to na feně projeví, je individuální.
  • Zvýšení rizika špatné činnost štítné žlázy - znovu je na vině špatná míra pohlavních hormonů, v praxi se objevuje hypofunkce, resp. snížená hladina hormonů štítné žlázy (tyroxin, trijodthyronin). Hormony štítné žlázy ovlivňují téměř vše od růstu a vývinu až po mnoho životně důležitých biochemických dějů v organismu feny.
  • Sterilizace feny musí být provedena v narkóze.

Co když je kastrace feny provedena příliš brzo?

Vzhledem k tomu, že dojde k narušení endokrinního sytému feny v de facto nejdůležitějších měsících vývinu - následky mohou být velmi vážné. Obecně lze tvrdit, že jde o špatný vývin kostí. Kosti mohou poté růst nedostatečně, ve špatném úhlu. Navíc se zvyšuje riziko rakoviny kostní tkáně. Mj. může být narušen vývoj pochvy a močových cest.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!