Jak dlouho je pes (fena) březí

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 13. 02. 2016,  0x


Pes březí de facto nikdy nyní, březí je pouze fena. Pokud zadáme dotaz do vyhledávače Google, zjistíme, že by „těhotenství feny” mělo trvat nejméně 58 dní a nejvíce 68. V odborné literatuře nalezneme, že existují i výjimky, nicméně průměrná březost feny činí 63 dní.

Březost feny a její rozdělení a fáze

Fena projde 3 semestry, přičemž každý trvá asi 21 dní. Již v polovině potencionální březosti by mělo být možné štěňata v dutině břišní palpačně (pohmatem) pozorovat. Jistější a doporučené vyšetření je použití ultrazvuku. Veterinární lékař může zjistit možná rizika a zdravotní stav feny posoudit a majitele uklidnit či varovat před možnými riziky. Veterinář za pomocí ultrazvuku může štěňata identifikovat již v třetím týdnu těhotenství.

Změny v chování březí feny aneb z ďábla mazel

Víme, že chování žen v těhotenství se mění, obdobně to probíhá i v případě psů, resp. fen. Za vše může sekrece hormonů a jejich aktuální a dočasná disbalance. Tento jev způsobuje nejen změny nálad, kdy fena může být mazlivější, ale také ve vzácných případech i agresivnější. Změny apetitu jsou také zcela běžná, fena může mít větší chuť k jídlu, ale také nemusí chtít vůbec žrát. Pokud fena či jakýkoliv jiný pes odmítá krmivo, a to včetně pamlsků, přijmout jeden celý den (cca 12 hodin v případě březí feny), je na místě kontaktovat veterinárního lékaře. Fena mj. může více spát a celkově březí feny bývají přítulnější. Pokud je fena naopak agresivní, značí to problém, který je dobrý konzultovat s odborníkem.

V polovině druhého semestru březí fena vyžaduje zvýšenou péči

Jakmile jste za polovinou „těhotenství psa” fena pomalu začíná vyhledávat klidná místa. Snižuje se její fyzická aktivita, častěji močí a pije. Její tělo se pomalu začíná připravovat na porod, což souvisí se zvětšením mléčných žláz a zvětšováním vulvy. Jakmile začíná poslední semestr březosti, vyhledejte klidné a tiché místo, kde připravíte místo pro porod. Fena se musí cítit v bezpečí a být v klidu. Vhodné je sestrojit dřevěnou konstrukci, která narozeným štěňatům znemožní nechtěný úprk a usnadní práci feně.

Udělejte si radost originálním tričkem od Psí úsměv

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc