Jak dlouho je pes (fena) březí

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 13. 02. 2016 ,  0x


Pes březí de facto nikdy nyní, březí je pouze fena. Pokud zadáme dotaz do vyhledávače Google, zjistíme, že by „těhotenství feny” mělo trvat nejméně 58 dní a nejvíce 68. V odborné literatuře nalezneme, že existují i výjimky, nicméně průměrná březost feny činí 63 dní.

Březost feny a její rozdělení a fáze

Fena projde 3 semestry, přičemž každý trvá asi 21 dní. Již v polovině potencionální březosti by mělo být možné štěňata v dutině břišní palpačně (pohmatem) pozorovat. Jistější a doporučené vyšetření je použití ultrazvuku. Veterinární lékař může zjistit možná rizika a zdravotní stav feny posoudit a majitele uklidnit či varovat před možnými riziky. Veterinář za pomocí ultrazvuku může štěňata identifikovat již v třetím týdnu těhotenství.

Změny v chování březí feny aneb z ďábla mazel

Víme, že chování žen v těhotenství se mění, obdobně to probíhá i v případě psů, resp. fen. Za vše může sekrece hormonů a jejich aktuální a dočasná disbalance. Tento jev způsobuje nejen změny nálad, kdy fena může být mazlivější, ale také ve vzácných případech i agresivnější. Změny apetitu jsou také zcela běžná, fena může mít větší chuť k jídlu, ale také nemusí chtít vůbec žrát. Pokud fena či jakýkoliv jiný pes odmítá krmivo, a to včetně pamlsků, přijmout jeden celý den (cca 12 hodin v případě březí feny), je na místě kontaktovat veterinárního lékaře. Fena mj. může více spát a celkově březí feny bývají přítulnější. Pokud je fena naopak agresivní, značí to problém, který je dobrý konzultovat s odborníkem.

V polovině druhého semestru březí fena vyžaduje zvýšenou péči

Jakmile jste za polovinou „těhotenství psa” fena pomalu začíná vyhledávat klidná místa. Snižuje se její fyzická aktivita, častěji močí a pije. Její tělo se pomalu začíná připravovat na porod, což souvisí se zvětšením mléčných žláz a zvětšováním vulvy. Jakmile začíná poslední semestr březosti, vyhledejte klidné a tiché místo, kde připravíte místo pro porod. Fena se musí cítit v bezpečí a být v klidu. Vhodné je sestrojit dřevěnou konstrukci, která narozeným štěňatům znemožní nechtěný úprk a usnadní práci feně.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!