Rakovina jater u psů

Nemoci

Přidal dominik, dne 19. 03. 2016 ,  0x


Rakovina jater znamená maligní nádor hepatocytů (jaterních buněk). U psů se můžeme setkat i s benigním, resp. nezhoubným nádorem jater. Hepatocyty jsou vzrůstem a tvarem abnormální, respektive jaterní buňky jsou hyperplastické, což má později vliv i na jejich správnou funkčnost. V souvislosti s pokročilejším stádiem rakoviny jater se do organismu vyplavuje nadmíra jaterních enzymů. Rakovina jater je zřídka zaměněna s chronickou hepatitidou, resp. se zánětem jater. Rakovinové buňky mohou z jater metastázovat do plic, lymfatických uzlin, ledvin, střev, mozku anebo sleziny.

Riziková psí plemena a skupiny psů pro nález rakoviny jater

Prozatím nebylo prokázáno, že by některá plemena psů měli větší predispozice. Do jisté míry hraje roli polygenní dědičnost, tedy genetická predispozice. V porovnání s fenami jsou rakovinou jater častěji poškozeni psi, ale rozdíl není dramatický. U mladých psů se rakovina jater diagnostikuje velmi zřídka. Nejčastěji jsou postiženi starší psi, nejčastěji psi starší 10ti let.

Příčiny vzniku rakoviny jater u psů

Pokud se na tuto otázku zeptáte veterinárního lékaře, pravděpodobně Vám odpoví, že příčiny vzniku každé rakoviny jsou neznámé. Ano, do jisté míry to pravda je. Existují názory, ačkoliv jde o názory na lidskou populaci - můžeme je aplikovat i na psy, že každý jedinec má již od narození určitou predispozici ke vzniku rakoviny. V praxi již nezáleží na tom, která soustava či orgán bude napadena. Vezmeme-li vzorek všech psů, kteří měli rakovinu jater, nenalezneme společnou příčinu. Nicméně, například u psů, kteří trpí hepatitidou jsou nálezy častější. Kromě hepatitidy může rakovině předcházet a vlastně ji i spustit jiná větší zátěž. Negativní důsledek mohou mít toxiny, a to včetně alkoholu.

Příznaky rakoviny jater u psa

Symptomů rakoviny je mnoho, a to nejen v případě postižení jaterního epitelu. Záleží na tom, jak se organismus daného psa zachová. V prvním stádiu rakoviny nemusí my ani pes nic zaznamenat. V pozdějších stádiích ale bývá pozdě na účinnou léčbu. Vzniklý adenom jater může svým tlakem vyvolat změnu funkčnosti ostatních orgánů. V případě, že nádor na játrech „tlačí” např. na plíce - pes či fena může kašlat, ale nádor se plic dotýkat nemusí. V praxi vlastně v prvních stádiích rakoviny nemusí mít vliv na nic, resp. pouze na činnost sekrece hepatálních hormonů. Následuje seznam těch nejčastějších indikovaných příznaků rakoviny jater u psů. Zmíněné příznaky jsou, bohužel, individuální a snadno zaměnitelné s jiným onemocněním. Pro korektní diagnózu je nutné provést krevní test a sledovat míru přítomný jaterních enzymů.

  • slabost, letargie
  • snížená fyzická aktivita
  • ztráta apetitu
  • ztráta hmotnosti psa
  • průjem
  • zvracení
  • nadměrná žízeň, pes moc pije
  • zvětšení jater
  • abdominální (břišní) krvácení

Průběh diagnózy rakoviny jater u psů

Stanovení diagnózy, pokud veterinárního lékaře napadne, že by se mohlo jednat o rakovinu jater, bývá vcelku rychlé. Největším vodítkem je již výše zmíněná činnost jater, resp. množství vylučovaných jaterních enzymů. Kromě krevního testu se může přistoupit k detekci dysplazie, k čemuž je potřebný vzorek jaterní tekutiny, který se odebere za pomocí jehly. Tento postup je vhodné provést při zjištění rakoviny v prvních stádiích. V odebraném jaterním vzorku totiž můžeme nalézt „předrakovinové” buňky. Teoreticky je možné provést i biopsii, což se v praxi nedoporučuje, protože se vytvářejí zbytečná rizika. V pokročilejším stádiu je možné u psa nádor na játrech detekovat za pomocí RTG. Na rentgenovém snímku se poté zjistí, do jaké míry jsou atakovány okolní orgány a jak je tumor velký. Pokud je možné nádor odstranit, obvykle se tak učiní. K chemoterapii se nepřistupuje, protože u psů nebylo zjištěno, že by na rakovinu jater měla pozitivní účinky.

Zacházení se psem, který má rakovinu jater

Je pravděpodobné, že Vám vet. lékař doporučí léky, které by měli rychlost šíření rakoviny zpomalit. Vždy záleží na konkrétním případu, pokud je naděje, že se pes či fena zcela uzdraví, vyplatí se léky podávat (pokud na ně není pes alergicky, zvrací atp.). Na druhou stranu, pokud již neexistuje žádná naděje, dobře si rozmyslete, zda se vyplatí poslední měsíce života psa, dané medikamenty psovi podávat. Když je zřejmé, že pes po podání léku zvrací, je malátný či se vyskytují další negativní jevy… Až (pokud) se psovi ztratí jiskra v oku, rozhodnutí o eutanazii je vždy na majiteli psa.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!