Jak dlouho trvá hárání psů

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 10. 03. 2016 ,  0x


Prvním háráním u feny začíná její pohlavní život. Existují i názory, které se spíše řeší v rámci člověka, že prvním háráním, respektive menstruací začíná dospělost, nikoliv pouze pohlavní. Jak známo, malá psí plemena se dožívají průměrně vyššího věku nežli velká plemena psů. Obdobně to funguje i v procesu hárání, feny malého plemena začínají z pravidla hárat dříve, což souvisí i s tím, že malá plemena psů si rychleji projdou pubertou a rychleji dospívají v porovnání s velkými či obřími psy.

První hárání u malých a velkých plemen psů

Jak je již naznačeno v úvodu, malé rasy psů začínají s háráním dříve, v praxi je rozdíl velmi znatelný. Zatímco feny malých plemen psů mohou začít hárat již před 4. měsícem života, u velkých psích plemen nastává první hárání z pravidla mezi 7. a 9. měsícem. V případě obřích psích plemen můžeme pozorovat první hárání i v průběhu 10. měsíce. Pokud u Vašeho psa, respektive u feny nenastalo první hárání v daném rozmezí, vyhledejte veterinární péči a konzultujte stav psa s Vaším veterinárním lékařem.

Kdy je správné začít s prvním krytím feny

Přestože fena může začít hárat již před 4. měsíce života, v tuto dobu se výrazně nedoporučuje fenu krýt. Obdobně jsou na tom i lidé. Organismus, jak dívky tak i feny, není na těhotenství, respektive březost připraven. Nejedná se pouze o manuální nedostatky - nedostatečný vývoj pánve, ale v praxi brzká březost může u feny vyvolat disbalanci exkrece (nejen růstových) hormonů, což v důsledku může vyvolat vývojové vady, a to nejen u feny samotné, ale také u štěňat. První krytí se doporučuje provést nejdříve ve 2 letech, a to i v případě psa. Dva roky jsou i pevným pravidlem u většiny čistokrevných psů (pokud chcete prodávat chovná štěňata). V praxi se nejedná přímo o 2 roky života, berme v potaz i délku gravidity. Přesná čísla možnosti prvního krytí pro feny a psy s PP (průkazem původu) jsou vypsána níže.

  • malá plemena psů - od 1 roka
  • střední plemena psů - od 15ti měsíců
  • velká a obří plemena psů - od 1,5 roku

Proč nekrýt fenu před 2 roky života

Mnoho fyziologických příčin, resp. důsledků je popsáno o odstavec výše. Nicméně, existuje i další, více logický, důvod. Prvně vezměme v úvahu, že první hárání u feny často bývá kratší, méně výrazné, jednoduše rozdílné. Ovšem fena zabřeznout může. Feny, znovu obdobně jako dívky, v naprosté většině případů nejsou mentálně schopny štěňata řádně vychovávat. U velkých či obřích plemen psů může puberta psa trvat i po druhém roce života, což se neslučuje s řádnou výchovou štěňat…

Délka, četnost a průběh hárání u feny

Psi jsou živočichové patřící do skupiny diestrických, resp. majících říji (hárajících) dvakrát ročně. Průběh a délka říje je, a to i v rámci jednoho druhy či plemena, velmi individuální. Pokud fena například pobývá mnoho času v bytě, pravděpodobně bude nutné pořídit tzv. hárací kalhotky, bohužel OB pro comfort pro feny neexistují. Vcelku čato se stává, že fena hárací kalhotky odmítá. Feny obvykle hárají časně z jara a se začátkem podzimu. Výjimečně se může stát, že fena hárá třikrát do roka. Průměrná délka hárání fen je cca 18 dní (velmi individuální).

Závěrem o hárání a březosti feny

Přestože feny mohou hárat již od půl roku života. Dále mohou hárat i třikrát do roka. Přičemž při každém hárání mohou zabřeznout - nečiňte tak. Fena by měla prožít graviditu, resp. březost maximálně jedenkrát ročně. Psi nejsou továrna na peníze. Vždy si ověřte, od jaké chovné stanice (v případě koupě psa s PP) si fenu či pejska pořizujete. Někteří lidé provozují prodej štěňat jako business, a tak to být nemá. Psi nejsou stroje na peníze.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!