10 nejčastějších chyb při pamlskování psů
Přidal cikorka, dne 20. 01. 2020 , 0x
Dnes se podíváme na 10 nejčastějších případů, jak pejskaři hřeší při pamlskování (krmení) svého psa.
Seznam jsem seřadili vzestupně, tzn. první zmíněná potravina představuje nejhorší poměr zdravotního rizika a četnosti.
O toxických rostlinách pro psy a kočky máme na psiusmev.cz přehledný seznam ZDE. Nejčastější zakázané rostliny pro psy v ČR najdete v článku: Jedovaté rostliny pro psy.
Každý pejskař někdy zahřeší. Většinou to bereme pouze jako pamlsek. Rizika si ale připouští jen málokdo...
Seznam
Seznam je vzestupně - od nejčastějších závažných zdravotních komplikací, po ty méně časté.
1) Čokoláda
Cukr ve velkém množství není dobrý ani pro lidi. Kakao je pro psy ovšem toxické. Podrobně jsme psali zde.
2) Kořeněné jídlo
Pes je masožravec, který potřebuje špetku ovoce a zeleniny pro správné trávení. Koření všeho druhu v nejlepším případě způsobí u psa pouze akutní průjem. Pokud pes zároveň začne i zvracet, po ověření dalších příznaků, ihned vyhledejte veterináře.
3) Vařené kosti
Drůbeží vařené kosti jsou velký hazard pro jícen, žaludek a střeva. Ani rychlá operace v případě širšího poškození nezajistí plné uzdravení psa. To se samozřejmě netýká syrové BARF stravy.
4) Disbalance v krmení
Především u malých plemen si neuvědomujeme, jaké množství v poměru k jejich váze jim denně dodáme.
5) Piškoty
V hlavní roli cukr a supermarketové piškoty pro psy, které jsou často dražší než ty lidské a obsahují více cukru (navzdory tomu, že je na nich uvedeno: Se sníženým obsahem cukru, opak je pravdou, někde je i více jak o 50 % více cukru než v tradičních piškotech Opavia).
6) Syrové maso
Asi každého pejskaře, který BARFuje napadlo, proč psovi nedat chlazené maso, je přeci čerstvé. Proč psovi nedat zbytky odkrájeného masa? Nebo kousek libového? Syrové - o tom je přeci BARF. To je sice pravda, nicméně, jsou zde velká rizika, podobná těm u lidí. Syrové maso vždy musí projít mrazem nebo varem, aby se zbavilo špatných bakterií a parazitů.
7) Zbytky od stolu
V dnešní době naštěstí na ústupu, ale na vesnicích stále velmi oblíbené. Pes není prase, není to masožravec. Zbytky vašeho jídla mu vážně ubližujete. Problémy se obvykle neprojeví ihned, ale až po 5. roku života psa.
8) Zbytky v misce
Psi mají oproti lidem skvělý žaludek, mnohem kyselejší pH, proto si mohou dovolit strávit i mršiny. Ale to dnes platí spíše pro vlky a obecně ovčácká plemena, se kterými lidé barfují. Váš domácí přítel na to jednoduše není navyknutý, a když mu přes léto necháte v misce nedojedené jídlo celý den, může to mít následky.
9) Překrmování
Přijela návštěva? Všem ihned vysvětlete, že se pes nekrmí. Dlouhodobé překrmování s sebou nese podobné neduhy jako lidská nadváha, u psů speciálně DKK a DLK.
10) Teplota žrádla
Mražená nebo horká potrava (jako není nevhodná u lidí) pro psy není vhodná. Ideální je podávat žrádlo při pokojové teplotě, max. pak při 39 °C (vnitřní teplota psa).
Jestli nevíte, že pes nesmí hrozinky, broskve, švestky, konkrétní typy ořechů, projděte si článek Zakázané potraviny.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.