9 překvapivých potravin, které jsou pro psy nebezpečné

Krmivo

Přidal Ivetka2, dne 13. 06. 2019 ,  0x

9 překvapivých potravin, které jsou pro psy nebezpečné

Již dříve jsme pro vás napsali článek s kompletním seznamem toho, co pes (oproti člověku) nikdy nesmí jíst (seznam najdete zde).

Pokud jste tento článek objevili ve spěchu, kdy máte podezření na otravu psa (SEZNAM příznaků otravy u psa najdete zde), volejte 156, kde vás přesměrují na nejbližší veterinární ambulanci.

Někdy je opravdu těžké nepodělit se se svým nejlepším přítel o jídlo, které právě teď máme a vychutnáváme si ho. Ovšem mnoho potravin, například čokoláda (kakao), jsou pro psy v malých dávkách v podstatě neškodné, ve větší dávce (např. více jak pár procent ku hmotnosti psa), může čokoláda psa usmrtit do pár hodin. Takže pokud si nejste jistí, zda pes není otrávený, sledujte ho a při objevení příznaků (viz. výše), začněte neprodleně jednat.

Seznam překvapivě nebezpečných jídel pro psy

#1 Popcorn


Popcorn může být v malých dávkách pro psy zcela neškodný. Nejde ale pouze o množství, do velké míry hraje i frekvence, tedy upřímně, jak často jíte popcorn a dělíte se o něj se svým psem?

Proč je popcorn nebezpečný? Vždyť mnoho komerčních výrobců granulí používá kukuřici jako základ krmiv pro psy. To je sice pravda, ale v krmné kukuřici, kterou můžeme najít ve psích granulích nenajdeme v takové míře tuky, sodík (sůl) - tyto prvky způsobují dehydrataci a z dlouhodobého hlediska obezitu, která se pojí s mnoha dalšími komplikacemi. Navíc, tvrdá jádra kukuřice mohou narušit zubní sklovinu nebo dásně psa.

#2 Avokádo


Hlavní problém s avokádem? Kožní problémy. Z avokáda jako rostliny představuje největší problém nikoliv jedlý plod, ale slupka a listy, které obsahují persin, což je v podstatě jed, který je nebezpečný pro všechny savce (až na člověka). Zase závisí na konkrétním jedinci, některé organismy psů si dokáží s persinem poradit. U senzitivních jedinců se objevují tyto příznaky:

 • obtížné dýchání (až udušení)
 • kongesce (překrvení určitých orgánů v těle)
 • nahromadění tekutin kolem srdce
 • smrt

#3 Žvýkačka (bez cukru)

Možné zdravotní problémy zde způsobuje Xylitol, což je náhražka cukru. Pro člověka je (v podstatě) tato sloučenina neškodná, ale pro psy ve velkém množství může způsobit i selhání organismu.

Některé doplňky stravy pro psy tento cukr obsahují, ovšem ve stopovém množství, které psům nijak neublíží. Pokud ale psovi dáte např. tzv. nekonečnou žvýkačku, čokoládu bez cukru a kakaa nebo jakýkoliv další výrobek bez cukru určený k lidské konzumaci, může být zaděláno na problém. Xylitol v nadměrné dávce může způsobit hypoglykémii.

#4 Makadamové ořechy


Znovu platí, že záleží na konkrétním psovi. Ovšem i malá dávka makadamových ořechů může být smrtelná. Více jsme o této problematice psali zde.

#5 Hrozny

Hrozny nebo rozinky jsou asi nejznámější potravinou, kterou psy nemohou jíst. Ale i přesto, během diskuze pejskařů, bývá mnoho páníčků překvapených…

U psů pojídání hroznů může vést k selhání ledvin a uhynutí. Ve skutečnosti, nevíme přesný důvod, proč tomu tak je (přestože se na to snažilo několik veterinárních studií přijít), tento problém se týká pouze psů. V tomto případě se rozhodně vyplatí velká obezřetnost, nikoliv testování. 

#6 Cibule a česnek


Česnek nebo cibule někteří psi s radostí snědí, ovšem tato zelenina je pro ně toxická ve všech formách (syrová, vařená nebo rozemletá v prášku). Tyto druhy zeleniny ničí erytrocyty (červené krvinky), snižují míru kyslíku v cévách a mohou vést k anémii, která v důsledku způsobí nevratné zničení krevních orgánů. Takže cibule a česnek? Rozhodně ne, ani v malém množství!

#7 Syrová rajčata a brambory


Rajčata nenajdete na žádném seznamu zakázaných potravin pro psy. Jakmile jde o syrová rajčata nebo brambory, musíte být na pozoru. Anebo pes snědl zelenou část rostliny rajčete? Buďte na pozoru! Nezralá rajčata, stonky a listy rostliny obsahují jed (solanin), který zasahuje trávicí trakt, což způsobí:

 • stres
 • netečnost
 • oslabení
 • zmatení
 • průjem (smrt)

U syrových brambor je riziko totožné.

#8 Káva a čaj


Už dobře víme, že černá i bílá čokoláda jsou pro psy toxické. Ale věděli jste, že i kofein patří mezi nejvíce rizikové látky? Kofein je silný stimulant, který oceníme vždycky, když jsme unavení. Podle ASPCA u psů způsobuje:
zvracení

 • průjem
 • vysokou žíznivost
 • neklid
 • zvýšení tepové frekvence (až k rizikovému stupni)

#9 Mléčné výrobky


Tento bod patří mezi nejvíce kontroverzní. Někteří chovatelé až do stáří psa přikrmují mlékem, odměňují sýrem, podávají tvaroh a nikdy nevznikly žádné komplikace. Ovšem je dobré vědět, že mléčné výrobky mohou být pro psy opravdu velmi nebezpečné, a to nejen v případě, kdy jde o alergickou reakci na laktózu.

V krátkodobém hledisku může sýr způsobit průjem nebo naopak zácpu. Z dlouhodobého hlediska, mléčné výrobky způsobují problémy s trávením a obezitu. Jak už jsme ale psali, každý pes je jinak citlivý a v rámci mléčných výrobků nemusíte mít velké obavy, pokud je svému psovi dopřáváte v přiměřeném množství k jeho váze.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!