Jedovaté rostliny pro psy

Péče a zdraví

Přidal agilllita, dne 28. 11. 2015 ,  0x


Psi a především štěňata jsou velmi živí a zvědaví tvorové, které se snaží prozkoumat co nejvíce okolních vjemů. Často také ochutnávají různorodé potraviny, rostliny aj. okolní předměty v touze zjistit jejich chuť a konzistenci.

Nebezpečí na psy číhá nejen venku v neznámém prostředí, ale také v interiérových obytných prostorech. Venku i doma může pes narazit např. na jed na krysy, shnilé potraviny a další toxické či potenciálně toxické látky. Ovšem nejčastější příčinou otravy psa je pozření humánních léčiv, respektive Vašich medikamentů. V praxi je jedno, zda máte léky chybně uložené a pes se k nim dostane a pozře je anebo jste “v dobré víře” podali psovi ibuprofen (který je pro psy toxický).

V neposlední řadě venku i i v bytě na psy číhá další nebezpečí - jedovaté rostliny. Některé rostliny jsou pro psy toxické jen z části (např. pouze jejich plody), některé rostliny způsobí u psa “pouze” průjem, ovšem jiné mohou způsobit kóma či smrt jedince.

V tomto článku, o rostlinách, které jsou pro psy jedovaté, si uvedeme seznam těch nejčastějších bytových (potencionálně) toxických rostlin.

Domácí rostliny, které jsou pro psy jedovaté

Rostliny v bytě většina psů nežere, jsou to přeci masožravci. Ale hyperaktivnější, resp. živější psi jsou mnohdy schopni pozoruhodnějších kousků. Pes či fena de facto nemusí být temperamentnější, stačí, aby se pes nudil anebo měl větší hlad či žízeň a vyzkouší i zeleň.

 

  • Skočec obecný (Ricinus communis)

 

V ČR, resp. v mírném podnebném pásu jednoletá prysčovitá rostlina. V tropických zemích se jedná o rostlinu, která trvalá a dosahuje až 5 metrů.

 

  • Narcisy, Daffodil (Narcissus)

 

Daffadil je typ rostliny, která se řadí do čeledě narcisů. Právě většina narcisů je pro psy a další zvířata toxická.

 

  • Difenbachie (Dieffenbachia)

 

Jde o oblíbenou evropskou bytovou rostlinu v luxusnějších vilách, která na listech vyniká svým barevným vzorem. Tato aránovitá rostlina je mj. jedovatá i pro člověka, přičemž toxickou látku tvoří šťavelan vápenatý.

 

  • Kolakázie jedlá (Taro, “Sloní ucho”)

 

Paradoxně ke svému českému pojmenování je tato rostlina pro psy potencionálně toxická. Jedovaté pro psy a další zvířaty (pro člověka ve větším pozřeném množství) jsou pouze hlízy této aránovité rostliny.

  • .Hyacint (Hyacinthus orientalis)

Rostlina s jedinečnou a především intenzivní vůní s velmi pestrou barvou snadno upoutá pozornost, a to nejen lidí, ale i zvířat. Tato chřestovitá rostlina s původem z Afrika se postupně ze zahrádek (jako sezónní rostlina) dostává přímo do domácností, kde se de facto transformuje do své původní podoby - trvalé rostliny.

 

  • Oleandr obecný (Nerium oleander)

 

Tato toješťovitá rostlina dosahuje (za ideálních podmínek) vzrůstu až 5 metrů, nesnáší hodnoty pod bodem mrazu a tvoří potencionální nebezpečí pro děti a domácí zvířata.

 

  • Sotorek obecný a sotorek růžencový (Abrus precatorius)

 

Jedná se o jedovatou tropickou bobovitou rostlinu. Tato rostlina vytváří nádherná semena červené barvy, které jsou opatřené tvrdou vnější vrstvou, která uvnitř skýtá tzv. arbin. Právě látka arbin je pro psy i lidi jedovatá. Přestože je velmi náročné narušit krycí vrstvu semene, pro psa (za použití zubů) je to otázkou pár vteřin.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!