Průjem u štěněte

Péče a zdraví

Přidal dominik, dne 22. 04. 2016 ,  0x


Psi jsou jako děti, tudíž jakákoliv větší dehydratace pro ně může být v konečném důsledku fatální. Stejně jako u lidí, může být příčina průjmu banální a brzy odezní. Příčinou průjmu tedy může být tedy nejen nevhodná strava, resp. krmivo pro psy, ale také přechod na jiný typ krmiva. Při změně krmení je, a to nejen u štěňat, ale i u starších psů, zcela běžný průjem či zácpa. Pokud ovšem gastrointestinální potíže trvají déle než den anebo jsou extrémní, vraťte se zpět k předchozímu způsobu krmení a popř. vyhledejte veterinární péči.

Co když má štěně průjem, a navíc zvrací?

Pokud i dospělý pes s průjmem zároveň i zvrací, urychleně navštivte veterináře. Je možné, že pes požil toxickou látku, popř. je napaden endoparazity a příznaky se projevily naplno. Nicméně, možných příčin je mnoho, právě proto je nutná rychlá pomoc veterináře. Co dělat a další možné příčiny toho, proč pes či štěně zvrací a má průjem se můžete dočíst zde.

Mohlo by se hodit: Jak u psa vyvolat zvracení

Za průjem obvykle může krmivo

Nejen změna jídelníčku psa, ale také cokoliv nevhodného, co pes sežere, může vyvolat průjem, popř. zvracení. Mnoho humánních léčiv, pamlsků (nejen čokolády) a jiných pro lidi i zdraví prospěšných potravin je pro psy mnohdy až smrtelně nebezpečné. Snad každý chovatel psa ví o čokoládě, pes a natož štěně ji žrát nesmí. Nicméně, úplný seznam toho, co štěně i psi nesmí sežrat, by měl znát každý, kdo se zajímá o psy.

Přečtěte si: Nejlepší krmivo pro psy

Seznam 5ti hlavních příčin vzniku průjmu u štěňat

Výše jsme se bavili de facto pouze o případech, kdy pes přechází na nový typ krmiva, což je nejčastější a zároveň i nejbanálnější příčina vzniku průjmů u štěňat i starších psů. Kromě požití toxické látky pro psy existuje i další možnosti.

  • stres a dlouhodobý pocit strachu
  • náhlá změna typu krmiva
  • požití cizího předmětu či toxické látky
  • napadení psa endoparazity
  • virová infekce

Věděli jste: Do kdy je pes štěně?

Doprovodné příznaky a průběh zvracení u štěněte sledujte

Pokud se kromě zvracení u štěněte objeví další příznaky onemocnění, ač se Vám zdá, že spolu nesouvisí, je na místě vyhledat veterinární péči. Pokud jsou průjmy intenzivnější a zdravotní stav štěněte se nelepší, také je nutná návštěva veterinárního lékaře. U mladých psů stejně jako u dětí, je nástup doprovodných symptomů mnohem rychlejší než u dospělých jedinců. Případná fatální dehydratace nastupuje u štěněte také mnohonásobně rychleji.

Stres u štěněte jako příčina průjmu

Pokud je za průjem u štěněte zodpovědný stres, neměly by se u něj vyskytnou žádné další fyziologické potíže. Tento stav z pravidla ustane do pár dní. Projevy průjmu nebývají extrémní, v případě nutnosti je možné navštívit veterinárního lékaře, nejen pro jistotu, že je na vině stres, veterinář mj. může štěněti předepsat podpůrné látky proti průjmu. Jak známo, stres může vyvolat průjem i u lidí. Přivezli jste si štěně domů a ono je ve stresu, divíte se? Do této doby bylo zvyklé na svou matku, chovatelku feny, na své sourozence, de facto pouze na jedno konkrétní prostředí. Nyní se pro ně vše změnilo. První noc je pro štěňata velmi krušná a psychicky náročná, je vhodné od chovatelky přibalit látku s pachem sourozenců a matky (popř. si vezměte látku vlastní a otřete ji o fenu, buďte si jisti, že z ní štěně mámu či sourozence v noci ucítí). Ze dne na den se jim změnil celý svět, berte na to ohled. Na druhou stranu, pokud se rozodnete, že pes bude spát venku v kotci anebo nesmí do postele či na gauč, je důležité tyto pravidla dodržovat již od prvního dne a nepodléhat roztomilosti a kňučení. Vím, není to snadné.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!