Pes zvrací a má průjem
Přidal dominik, dne 29. 10. 2015 , 0x
Zvracení je u psa obvykle vyvolané žaludečními problémy. Ovšem na vině nemusí být vždy pouze gastrální problém, zvracení může vyvolat i tělem nezpracovatelné, respektive nestravitelné předměty, které mohly uvíznout v hltanu či v místě přechodu jícnu do žaludku (regio cardiaca, oblast kardie). Průjem je vždy způsoben gastrointestinální (žaludeční či střevní) činností.
Příčiny průjmu a zvracení u psa
S největší pravděpodobností pes pozřel látky, které nedokáže zpracovat, díky čemuž se je tělo snaží vyloučit. Pes má de facto totožný jícnový svěrač s člověkem, což mu umožňuje snadné zvracení (např. u koně tomu tak není, jeho svěrač zpětnému toku látek z žaludku brání, proto koně zvrací výjimečně a obvykle nosem).
Mezi další časté a banální případy patří přeplnění žaludku nebo pes vyvinul velkou fyzickou námahu, a to v krátkém časovém horizontu po jídle. Nebo pes mohl být vystaven stresové situaci, která také dokáže vyvolat zvracení či průjem.
Tyto banální příčiny by neměly mít žádné trvalé následky pro psa, obvykle veškeré příznaky vymizí do druhého dne.
Co dělat, když pes zvrací a má průjem?
Jestliže pes nejeví žádné jiné příznaky onemocnění, nezvrací bez přestání… Je vhodné psovi nastavit úplnou dietu po dobu 12-ti hodin. Během alespoň prvních 3 hodin nedávejte psovi nic, a to ani vodu. I voda žaludek podráždí, což pravděpodobně vyvolá další zvracení, další vyzvracení žaludeční šťávy i zbývajícího obsahu v žaludku psa.
Jestliže se situace po cca 12-ti hodinách nezlepší, pes stále zvrací a má průjem, navštivte veterináře, který ho vyšetří. Je dobré dodrže danou lhůtu (12h), protože by Vám pravděpodobně veterinář doporučil to stejné: “dejte psovi dietu a pokud se stav nezlepší, zastavte se zítra.”
Samozřejmě záleží na míře zvracení a průjmu, pokud pes zvrací (nebo musí “na velkou”) v krátkých časových úsecích, pár minut, je vhodné navštívit veterináře bez otálení.
Jak rozpoznat vážné onemocnění?
Především se zamyslete, zda pes svým chováním nevykazuje i další zvláštnosti, případně je neprojevoval předchozí den. Zkuste přijít na to, co mohlo u psa zvracení a průjem vyvolat. Nemohl pes pozřít mrtvé zvíře, odpadky, vetší množství trávy, zeleniny, ovoce…?
Samotné spojení průjmu a zvracení je u psa závažné. Nicméně zkuste psa nejdříve zanalyzovat a dodržet dietu, dejte psovi klid, ale hlídejte ho, zda se stav nehorší. Jestliže se stav nezlepší po 6 až 12h, navštivte veterináře. Pokud příznaky zpozorujete v odpoledních hodinách a Váš veterinář otevírá až další den ráno, na nic nečekejte a zastavte se za lékařem ihned.
Další příznaky, které mohou doprovázet zvracení a průjem a signalizují vážné onemocnění psa:
- krev ve zvratcích
- zvratky vypadají a smrdí podobně jako stolice
- zvracení je neustálé
- zvracení je sporadické a dlouhodobé, přičemž pes nemá chuť k jídlu
- zvracení se vyskytuje v průběhu krátké doby po možném požití jedu (nemrznoucí kapaliny, hnojiva, pracího prostředku atp.)
- je podezření, že zvracení přetrvává déle než den nebo dva
- velká plynatost žaludku
- pes se snaží zvracet, ale nemůže
- namáhavé dýchání
- projevy bolesti
- krvavý průjem
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.