Výcvik a výchova štěněte a psa zlatého retrívra

Výcvik a výchova

Přidal dominik, dne 7. 07. 2016 ,  1x


Zlatý retrívr je úžasné lovecké plemeno. Nepíši to, protože jsem si to vyčetl z odborné literatury, ale protože jednoho sám vlastním. Viděli jste nějaký americký rodinný film? Pokud ano, velmi pravděpodobně ten pes zlaté barvy byl právě zlatý retrívr. K typickému americkému snu patří rodinný dům a Golden retriever na trávníku.

Přečtěte si: Jak často venčit štěně?

Zlatý retrívr jako módní plemeno psa

Plemeno zlatého retrívra (bohužel) v mnoha zemích patří mezí tzv. módní plemeno. Což v praxi znamená, že ho chce téměř každý. Zní to dobře, ale vlivem velkého nárůstu populace se standard plemene psa může lehce změnit. A to nechceme. Co z toho plyne? Při výběru psa nedejte na první pocit a touhu, ale zjistěte si informace i o jiných psech. Je už pozdě? Nevadí! Jak jsem již psal v úvodu, zlaťák je opravdu zlatý, a to nejen vzhledem, ale také povahou.

 

Zlatý retrívr jako přeceňované plemeno psa

Hledáte své první plemeno? Chcete psa, který je vhodný pro začátečníky, je hodný, roztomilý… Pes který se hodí k dětem… Tolik a mnoho dalšího se v souvislosti se zlatým retrívrem můžete dočíst. Na druhou stranu, pořád je to pes, který potřebuje dostatek pozornosti. Existují i agresivní zlatí retrívři, přičemž je v naprosté většině případů na vině majitel. Pokud na vině majitel psa není, jde o vrozenou genetickou vadu (nádor na mozku atp.). Nevěřte sladkým řečem, dejte na vlastní pocit. Výcvik a výchova psa si žádá hodně motivace a především trpělivosti, přičemž de facto nezáleží na psím plemeni.

Přečtete si: Co dělat, když mě štěně kouše do rukou

Výcvik a výchova štěněte zlatého retrívra

Štěně je vhodné začít vychovávat ihned. Přestože se správnou výchovou ihned po odběru štěněte nezačnete. V budoucnu Vás čekají horké chvilky. Štěně zlatého retrívra si totiž moc dobře pamatuje, co jste mu povolili a co nikoliv. Výcvik štěněte začněte co nejdříve, a to v klidu domova. Povely sedni a lehni zvládne s přehledem již 10 týdenní štěně. Štěně, stejně jako dítě, se snadněji naučí novým kouskům než dospělý pes. Zajímá Vás něco konkrétního? Použijte na webu Psí Úsměv funkci hledat.

Související článek: Výchova psa k čistotě, Výcvik loveckých psů

Výcvik a výchova dospělého zlatého retrívra

Jak známo, zlatí retrívři jsou vhodným, respektive nejvhodnějším plemenem asistenčního psa. Výcvik asistenčního psa nemusí trvat ani 10 měsíců. Zlatý retrívr již po pubertě může být tedy dokonale vycvičený a můžete se na něj spolehnout. Nemusím zde vypisovat, že se jedná o inteligentního, přátelské… psa. Na druhou stranu, nesprávným přístupem lze povahu a celkově temperament zlatého retrívra zcela změnit. Máte otázku anebo zajímavou zkušenost? Podělte se s námi v komentářích!


Mohlo by Vás zajímat: Kdy očkovat štěně/dospělého psa, Chůze na vodítku, Puberta u psa


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .
jajka

jajka 11. 05. 2022 17:05:24
0

Sousedé si pořídili pejska - retrívra. Má cca 3-4 měsíce. Soused ho bije, pejsek často piští bolestí. Prý ho vychovává, já tomu říkám týrání. Vždyť výchova štěňátka by neměla být bitím a násilím.
Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!