Výcvik loveckých psů

Výcvik a výchova

Přidal argooon, dne 13. 11. 2015 ,  0x


Předpokládám, že jste si tento článek vyhledali ještě před pořízením psa, případně v době, kdy je Váš pes či fena ve štěněčím věku. Řekneme si hlavní zásady, tipy a triky, jak cvičit lovecká plemena psů. Pokud nezačínáte s výcvikem se štěnětem, budete mít práci složitější a především zdlouhavější, ale vše lze zvládnout!

Výcvik loveckého psa

Důležité je si uvědomit, že pes má v genech zafixované lovit. Co to vlastně znamená? Jakmile pes proti větru zavětří zvěř, bude mít tendence běžet a běžet k danému pachu. Takový pach zvěře dokáže lovecký pes zavětřit i na kilometry, což závisí na rychlosti větru, jeho směru, vlhkosti aj. Cílem výcviku loveckého psa není pouze upevnění jeho vrozených schopností, ale především usměrnění jeho vloh k lovu. Nezáleží na tom, zda psa cvičíte na loveckou zkoušku anebo pouze na praktické využití. Vždy jde o to, abyste psa řídili Vy, ne pes Vás.

Hlavní zásady výcviku psů loveckých plemen

Nebudeme se zde zaobírat psím cvikům typu sedni, lehni, k noze nebo zůstaň. Zaměříme se výhradně na lovecká plemena, jejich výhody a nevýhody. Je zřejmé, že lovecká plemena by měla disponovat výborným čichem a chutí “lovit zvířata.” Ovšem důležité je, že tito psi začnou lovit pouze na přímý pokyn od svého psovoda. Proto je důležité psa nepodporovat v tom, když se žene za srnou a odmítá poslechnout povel “ke mně.”

Štěně loveckého plemene psa jednoduše pomalu (postupně!) navykneme na typické úkony, které po něm budeme vyžadovat v praxi. Například aport. Začněte s oblíbenou hračkou psa, většina psů má raději měkčí hračky. Začněte v klidném nerušeném prostředí, které štěně zná. Nejdříve předmět odhodíte na cca 2 metry. Před i po aportu je důležité štěně pozitivně namotivovat. Tím de facto myslím, že musíte dělat “kašpara,” tzn. mluvit vysokým hlasem, chválit, chválit a chválit. Každý pes také ocení potahání se o předmět, hrát se psem přetahovanou je ideální před i po přinesení aportovaného předmětu. Zde není vhodné dávat psovi jako odměnu pamlsek, protože snáze bez pokynu aportovaný předmět upustí, což není žádoucí.

Dalším důležitým úkonem, který lovecký pes bude muset zvládat, je označení najitého předmětu, respektive zvěře. Pro označení se obvykle používá tzv. vystavování. Vystavování psa v praxi vypadá tak, že pes zcela nehybně stojí, obvykle má vztyčenou hlavu společně s ocasem. Pro simulování pachu zvěře lze koupit speciální tekutiny. Na druhou stranu ideální a levnější variantou je sehnání zvěře od myslivce. Zde pozor na hygienu!

Pozitivní závěr!

V tom nejlepším přestat! Přesně toto pravidlo se vztahuje na veškerý výcvik, který se psem budete provádět. Zdá se Vám, že Váš pes zvládne ještě jeden cvik, ideální čas na to skončit. Také je důležité, aby pes skončil zdárně provedeným cvikem.

Jakmile pes dané úkony zvládá, přesuňte se do prostoru, který je pro psa náročnější. Vždy dané cviky se psem provádíme od domácího prostředí přes náročnější a nakonec, až po reálné prostředí, které je z pravidla nejnáročnější, respektive zde psa rozptyluje mnoho vjemů (pachů, lidí, hluku atp.).

Lovecký pes na obranu, záchranářství…

Přestože je lovecký pes vyšlechtěn k lovu zvěře, je zcela běžné takové psy používat i k odlišným typům výcviku. Co se týče přímo tzv. obran, zde je mnoho a mnoho vhodnějších psích ras. Ovšem například k nasazení v záchranné brigádě kynologů ČR bývají takoví psi k užitku. V tomto případě je ale jakákoliv “psí honba za zvěří” potlačována a redukována na minimum. Zde si pes musí všímat pouze lidí.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!