Jak se starat o štěně

Štěňata

Přidal dominik, dne 6. 08. 2016 ,  0x


Péče o štěňata je velmi široké téma. V tomto článku si projdeme stručně pouze základy. Více informací se dozvíte v kategorii Péče a zdraví, Štěňata nebo Výcvik a výchova.

Pes, jedině na plný úvazek

Péče o štěně, ale i o dospělého psa je starost (radost), která se do určité (velké) míry podobá péči o dítě. Nemůžete si naplánovat dovolenou, aniž byste nemysleli na to, jak se postarat o Vašeho psa. Starost o štěně se příliš neliší od starostlivosti o dospělého psa nebo fenku. Ovšem co štěně naučíte, resp. co mu zakážete, už ve stáří nezapomene. Přeučování v pozdějším věku, a to především po pubertě, je mnohem složitější. Štěně je nový přírůstek do rodiny, proto si je nutné jeho pořízení předem řádně promyslet...

Přečtěte si: Puberta u psa

Štěně je doma první dny, na co se připravit?

U nového štěněte, nového přírůstku do rodiny, se připravte především na dvě věci: stesk po matce a sourozencích a velkou míry nezbednosti, resp. hledání hranic toho - co si smí/nesmí dovolit. Nemilá „překvapení” lze očekávat, ale co mnozí prvomajitelé psa netuší, je správné vedení psa k čistotě. Výchova de facto nezačíná, výchova stále probíhá. S budováním správných návyků se u psa musí začít ihned.

Štěně je samotné a kňučí, co (ne)dělat?

Jak jsem již zmínil výše, štěněti se bude stýskat, a to nejen po Vás, ale z počátku především po sourozencích a předešlém domově. Pokud chcete, aby pes v budoucnu spal v boudě nebo na jiném místě, je „nutné”, aby zde strávil i svojí první noc. Přestože bude pravděpodobně naříkat, budoucí změnu by snášel hůře. Vhodné je štěně (nejen na noc) na samotu postupně navykat. Nechte štěně nejprve například minutu samotné, poté jej pořádně pochvalte. Případné kňučení či štěkání je nutné ignorovat. V případě, že toto chování ignorovat nebudete, pouze štěně utvrdíte v tom, že má štěkat atp. Délku samoty postupně prodlužujte a jestliže se štěně chovalo dobře, zaslouží si pochvalu (aport, přetahování nebo i pamlsek).

Jak často venčit štěně

Pro štěně najděte v okolí dobrého veterináře

Pokud již svého veterináře nemáte, neberte jeho výběr na lehkou váhy. Mnohdy se vyplatí dojíždět kilometry. Veterinární lékař nepodává pouze vakcinaci. Neřiďte se pouze ceníkem, ale především doporučením, popř. recenzemi. Přestože nebude veterinář milý, neznamená to, že se ve své praxi nevyzná. Pokud váháte nad kastrací psa či fenky, proberte to se svým veterinárním lékařem.

Více informací o kastraci psů ZDE

Jak se správně starat o štěně? Rutinou!

Štěně, podobně jako dítě, se snadno učí novým kouskům. Proto nezapomeňte zejména na vypěstování návyku k: čištění zubů, koupání, močení na správném místě (vhodné spojit s povelem).

Mohlo by Vás zajímat: Jak často koupat štěně, Když se pes počůrává

Jak se postarat o výcvik a výchovu štěněte?

Trochu laická otázka, ale správná. Hlavní je nepřemýšlet nad tím, kdy začít s výcvikem, hlavní je začít. Čím dříve začnete tím lépe, ovšem pozor na účinnost očkování aj. Chodit na cvičák tedy není vhodné s dvou či tříměsíčním štěnětem.

Socializaci u psa nepodceňujte

Někteří chovatelé si psa velmi hýčkají a strachují se o něj podobně jako o své první dítě. Mnohdy zapomenou, že štěně musí poznat mnoho věcí, aby z nich později nemělo fóbii. Více se dozvíte kupř. v článku na téma Vývoj štěněte.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!