Zánět močových cest u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 27. 10. 2015 ,  0x


Zánět dolních močových cest probíhá u psů obdobně jako u lidí. Znáte tu větu: “Zahrň si to tričko nebo nastydneš.” Namísto nastydnutí by bylo přesnější říkat, že dotyčný dostane infekci do koncového urologického traktu. Ale nastydnutí psa není od pravdy daleko.

Postižení močového měchýře

Jednoduše řečeno, poté co se primární moč v ledvinách v glomerulu přemění na primární moč putuje močovodem do močového měchýře (vesica urinaria). Právě epitel močového měchýře (urotel) je nejčastěji u psů, koček či lidí infikovaný. V praxi se to projevuje polypovitými výstupky na povrchu močového měchýře. U psů má v převážné většině zánět močových cest na svědomí již výše zmíněná infekce.

Příznaky infekce u psa

Rozpoznání příznaků zánětu močových cest u psů je vcelku snadné. Zánět močového měchýře v naprosté většině případů doprovází neustálé nutkání močit. Což na psovi lze v reálném životě snadno vypozorovat. Dalším příznakem, respektive v dalším stádiu onemocnění se obvykle v moči nachází krev. Moč má poté u psa tmavě červené až hnědé zabarvení.

Celý průběh tohoto onemocnění doprovází úporná bolest jedince. Což ale v praxi není pro všechny majitele psa snadné určit. Mezi další příznaky patří: nechuť k jídlu, nechuť k pití, krátké přerušované močení aj.

Léčba zánětu močových cest

Nejprve je důležité nemoc identifikovat a zjistit, zda se opravdu jedná o infekci močového měchýře, popř. i močovodu. Veterinář pravděpodobně ze vzorku krve a moči přesně zjistí diagnózu Vašeho psa. Léčba je různá, záleží od míry postihnutí a typu infekce dolních močových cest.

Pro určení rozsahu zánětu močového měchýře může být použit ultrazvuk, popř. i cystoskopie. Samotná léčba bude zahrnovat odstranění daných nárůstků na epitelu močového měchýře, a to buď již zmíněnou cystoskopií (přes močovou trubici) anebo cystotomií (přímé narušení, přes břišní dutinu). Psovi mohou být i nasazena antibiotika. Ještě připomínám, že typ léčby záleží na typu a původu zánětu močových cest a v neposlední řádě i na míře rozsahu dané infekce.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!