Jack russell teriér: výcvik a výchova

Výcvik a výchova

Přidal dominik, dne 28. 04. 2016 ,  0x


Teriér Jacka Russella je velmi inteligentní a aktivní plemeno psa, se kterým se rozhodně nudit nebudete. Díky jeho menší výšce v kohoutku (cca 27 cm) si můžete myslet, že je to ideální pes do bytu, ale realita je zcela opačná. Svým temperamentem a inteligencí lze přirovnat k border kolii, která je v mnohých studiích považována za nejinteligentnější psí plemeno. Díky tomu je výcvik jack russella teriéra s výcvikem a výchovou border kolie v praxi velmi podobný.

Kdy začít s výchovou a výcvikem jak russella teriéra?

Možná si to ani neuvědomujete, ale s výchovou štěněte či nově pořízeného psa začínáte hned v prvních minutách. Jakékoliv plemeno psa nerozlišuje čas výcviku, proto je nutné vytyčené hranice neměnit a stát si za svým, čímž si i udržíte potřebný respekt a autoritu. A kdy začít s výcvikem? V podstatě platí: čím dříve začnete, tím pro Vás i psa lépe. Ovšem v praxi se mohou vyskytnout určitá rizika, více informací o této problamtice naleznete v jiném článku na téma: Kdy začít s výchovou a výcvikem psa.

Jack russell teriér se potřebuje před výcvikem vybít

Pokud jste si právě pořídili štěně jack russella teriéra, asi už jste se o základní povely pokusily. Jak jsem se již zmínil v úvodu, jack russell je velmi aktivní pes, někdy až hyperaktivní. Před jeho výcvikem je obvykle vhodná kratší procházka, pes se vymočí, lehce unaví a následně snáze udržíte jeho pozornost. V případě, že bude nevybitý a bude příliš energický, například začít s výcvikem základního povelu lehni, bude téměř nemocné. Při každém výcviku si pamatujte, že nejlepší cestou je pozitivní přístup, ale někdy tento postup nefunguje, zjistěte si, jak lze psa správně potrestat.

Přečtěte si: Jak naučit psa povel lehni

Teriér jacka russella je samostatný

Jack russell je lovecké plemeno psa, právě díky tomu byl šlechtitelský záměr veden k co největšímu osamostatnění psa. Samostatnost se hodí k tomu, aby se jack russell mohl při lovu zvěře sám rozhodnout (zda se vrátit ke psovodovi či pachovou stopu dále sledovat). Tento fakt zní skvěle, samostatnost je přeci skvělá. Na druhou stranu, je velmi nutné mít dobře zvládnutý povel přivolání psa. Samostatnost psa spojená s neposlušností snadno způsobí (dočasnou) ztrátu psa. V praxi jsou psi oproti fenám samostatnější, ale více paličatější, resp. jejich výcvik je složitější a celkově náročnější.

Mohlo by Vás zajímat: Jak odnaučit psa utíkat

Jak zbavit jack russella teriéra nadbytečné energie

Ani po jack russell teriérovi nemůžete chtít, aby s vámi 2 hodiny běhal a poté se učil nové povely. Na výcvik potřebuje pes dostatek soustředění, kterého u fyzicky znaveného psa moc nenajdeme. Je důležité, aby byl výcvik spojený s míčovými hrami, přetahováním či jinou fyzicky zábavnou aktivitou. Většina jack russellů aportování ocení více než pamlsek. Ovšem pro páníčka to v praxi znamená při výcviku více práce. A pamatujte, v nejlepším výcvik zastavte a psa pořádně pochvalte. Na další výcvik se poté bude těšit nejen pes, ale i Vy.

Doporučené aktivity, psí sport pro jacka russella teriéra

Dnes populární agility může praktikovat de facto kterákoliv rasa psa. Od čivav přes křížence až po dogy. V případě jacka russella teriéra je tento sport opravdu vhodný, a to nejen protože čpí energií. Na druhou stranu, nepočítejte s tím, že je jack russell pro agility nejvhodnější psí plemeno (kvůli krátkým nohou a anatomické struktuře těla). Hlavní je, aby psa i psovoda sport bavil. Zjistěte si více informací o výcviku psů v kategorii Výcvik a výchova.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!