Malá plemena psů do bytu

Psí plemena

Přidal royaldogg, dne 14. 04. 2016 ,  0x


Do malého bytu, malé plemeno psa, správně? Prvně si každý z lidí, kteří takto smýšlí musí přiznat, že i malé plemeno psa potřebuje velkou péči, a to v mnoha případech i větší než velké plemeno. Ohledně míry potřebné denní fyzické aktivitě totiž výška psa de facto vůbec nevypovídá. Malý pes zabere méně místa, jeho krmivo ku množství vychází levněji, ale pohybu potřebují malá plemena psů stejně jako třeba i obří plemena.

Malé plemeno psa versus velká psí plemena

Pokud toužíte například po hovawartovi, neváhejte a pořiďte si jej. Přestože toho sežere denně více než malý pes, vy si splníte svůj sen a přestože si to třeba nepřiznáte, vysněné rase psa se budete v praxi věnovat mnohem více. Pokud jste si do této chvíli nerozmysleli pořízení malého psa „vhodného do bytu.” Pokračujte ve čtení, uvedeme si seznam oblíbených plemen a několik informací o tom, dle jakých kritérií je vhodné se řídit při výběru konkrétního plemene psa.

Malý byt, malé dítě a velký pes?

Po přečtení odstavce výše možná přemýšlíte nad tím, že k malému dítěti se spíše hodí malý pes. Je to tak? Ano, ale i ne. Malý pes svým nechtěným šlápnutím na dítě nebo pouze horlivým vrtěním ocasem směrem k dítěti může způsobit oproti velké rase psa mnohem menší problémy. Na druhou stranu, temperament psa určují jeho geny pouze v malé míře, hlavní jsou jeho životní zkušenosti. A jeho život budete z velké míry řídit Vy, jeho výchovou a výcvikem. V případě, že sháníte malého psa vhodného k dětem, pravděpodobně oceníte tento článek o malých psech vhodných pro děti.

Seznam malých plemen psů vhodných do bytu

Na úvod článku jsme si vysvětlili, že při výběru psa je lepší jít za svým srdcem než smýšlet racionálně. Na druhou stranu, musíme zůstat na zemi. Pokud bydlíte v garsonce o výměře 20 metrů čtverečních, tak pořízení dogy nebude chytrá volba. Ale pokud budete spokojeni Vy a budete se o dogu dostatečně starat, proč ne? Níže bude následovat výčet v ČR cenově dostupných malých psích plemen vhodných do bytu.

Anglický buldok (bulldog) nepotřebuje příliš pohybu

Přestože se svým vzrůstem anglický buldok řadí mezi střední plemena psů, do bytu vhodný rozhodně je! Oproti jiným psům totiž nepotřebuje příliš fyzické aktivity. Ovšem dennímu venčení se nevyhnete, a to alespoň pětkrát denně. English Bulldog je takový lenoch mezi psy, pokud jste líný i Vy, budete tvořit ideální dvojku. Před pořízením tohoto typu plemene je nutné vědět, že díky postavení hltanu, hrtanu, průdušnici a hlasivek anglický buldok chrochtá a chrápe. Ovšem tím to nekončí, bulldog je známy mj. svým nadměrným slintáním. Ale všechny tyto nevýhody dožene svojí laxností.

Shih Tzu, malá psí modelka

Pokud hledáte malého psa s dlouhou srstí, nevadí Vám častější stříhání či návštěva psího salónu, za úvahu rozhodně stojí psovitá rasa Shih Tzu. Podobně jako buldok, tak i tento typ psa je línější a nepotřebuje žádnou větší fyzickou zátěž. Menší fyzickou zátěž si ale vynahrazuje potřebou lidského (či jiného) kontaktu a „mazlení.” Psí lajk si Shih Tzu snadno splete s jorkšírem. Ovšem na rozdíl od jorkšíra je Shih Tzu tišší a mnohem klidnější, protože tento typ psa jen velmi zřídka trpí tzv. Napoleonským komplexem.

Kavalír King Charles španěl (Cavalier King Charles Spaniel)

Královský vyhlížející malý pes, dle mého názoru opravdu krásný typ dlouhosrstého psa. Je roztomilý, a to i v pokročilejším věku. Jeho vzhled se od skutečnosti naštěstí neliší, protože Kavalír King Charles španěl je jedno z nejvíce přátelských plemen psů na světě. Hlavní nevýhodou je fakt, že ho v České republice nemusí být snadné sehnat a oproti 2 výše zmíněným psům potřebuje více her a pohybu.

Chihuahua, Čivava do bytu?

Čivava je miniaturní pejsek, který se dostal do podvědomí lidí především z hitu pop-music ze začátku 20. století. Hlavní výhoda je jasná, jde o velmi malého psa, který k lidem s malým bytem neodmyslitelně patří. Nicméně, velmi malí psi často trpí již výše zmíněným Napoleonským komplexem. Tento psychický syndrom se v praxi projevuje nejen nadměrným a nepříjemným štěkáním, ale také agresivitou. A věřte mi, kousnutí bolí i od velmi malého psa.

Bišonek (Bischon Frise), kulatá vločka štěstí

Tento bílý kudrnatý francouzský pejsek se přímo hodí do bytu! Alespoň to se obecně tvrdí. Také se často můžete dočíst, že toto plemeno téměř vůbec neštaká a pokud ano, má k tomu jistě pádný důvod. Ale co praxe? Je to velmi individuální, ovšem štěkání psa lze usměrnit vhodnou výchovou a výcvikem.

Závěrem: malý pes neznamená vhodný pes do bytu

Přestože existuje více vhodných plemen psů do bytu, mají určité nedostatky, například štěkají, potřebují vyšší péči a v bytě by mohli trpět. Ovšem stále platí to, co jste se mohli dočíst v úvodu, pořiďte si psa, kterého chcete. Nekupujte si konkrétní plemeno pouze z toho důvodu, že je pro Vás racionálně nejvhodnější. I malý pes jako např. Teriér Jacka Russella je velmi aktivní střední plemeno psa a hodí se do bytu méně než např. labradorský retrívr, který je o poznání klidnější.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!