Co dělat, když mě pokouše pes?

Rady začátečníkům

Přidal cikorka, dne 21. 01. 2020 ,  0x

Co dělat, když mě pokouše pes?

Pokousání psem není nic příjemného. Své o tom ví vězni, kteří mají větší respekt ze psů než z bachařů. Pokousání psem je totiž více bolestivé a nepříjemné než např. rány obuškem (o psím bachaři jsme psali zde).

Po pokousání psem nejde pouze o desinfekci a vyčištění rány. Je zde mnoho dalších věcí, které byste měli řešit. Na webu Psí úsměv.cz jsem zatím probrali všechny důležité aspekty, které souvisí s napadením psem, níže si je stručně shrneme.


Typický scénář po napadení psem

Obvykle dojde k napadení člověka psem z důvodu toho, že se majitel snaží bránit svého psa. Takový scénář si níže popíšeme a zaměříme se na to, co dělat až po samotném útoku.

1) Útok psa na psa

Ať už psí rvačku vyprovokoval kdokoliv, výsledek je vždy stejný. Jako správný pejskař byste měl zakročit. Pokud jde o útok dvou plemen o váze 50 kg a jste žena o stejné hmotnosti, je rozumnější spíše přivolat pomoc... O začátku napadení jsme psali v článku Napadení psa psem.

2) Kousání

Ohledně výcviku a výchova jsme psali v Kousání psa.

3) Oddělení psů při rvačce

Mnoho lajků si myslí, že je nejlepší zbraní teleskopický obušek nebo plynová zbraň. Ovšem pokud nechcete útočícího psa přímo zabít, jedinou ověřenou metodou, kdy si útočící pes neponese následky, je přiškrcení, viz článek s názorným videem: Jak od sebe oddělit psy.

4) První pomoc napadeným lidem

Rozebereme podrobně níže.

5) První pomoc napadeným psům

Jestliže pes upadl, přestal dýchat, je dobré znát, alespoň teoreticky: První pomoc u psa. Logicky platí, že i s pokousáním malého rozsahu je dobré zajít za veterinářem, a to i v případě, když nejsou zjevná hluboká kousnutí. Chápeme, že asi chcete ušetřit, nicméně přes hustý kožich a tlustou kůži nemusí být ani centimetrová kousnutí dobře zřetelná. A léčba druhotného rozšířeného zánětu je finančně náročnější než preventivní desinfekce a popř. šití.

6) Právní bitva

Napadení psem má mnohdy právní dohry, které si zmíníme na závěr tohoto článku.

7) Utracení psa

Fakt, že pes v minulosti zranil jiného psa nebo člověka, není oprávněným (zákonným) důvodem pro veterináře k eutanazii. Bohužel, v praxi se to děje, navzdory tomu, že je v 99 % chyba pouze v majiteli útočícího psa. Podrobně jsme psali zde.

První kroky po útoku psa na člověka

Napadl a pokousal mě pes, co mám dělat?

  • Zdraví lidí by mělo mít přednost před zdravím zvířat, proto prioritou je ošetření lidí, nikoliv psů.
  • Nejprve se důkladně ujistěte, že psi jsou zafixování, tzn. nemůže dojít k druhotnému útoku.
  • Vezměte si kontakt na majitele útočícího psa (nebo osobu, která je psovodem), pokud odmítá, zadržte ho, je-li to možné. Ze zákona je povinen psa vyšetřit u veterináře, především s ohledem na vzteklinu.
  • Zavolejte 155, pokud nejsou vaše zranění pouze povrchová. Popř. volejte 156, městskou policii.
  • Navštivte lékaře a nechte si vystavit doklad o prohlídce.

Majitel nikde není a pes utekl.

To se děje, bohužel, velmi často. I přestože máte třeba jen škrábnutí nebo žádné zranění, ale neznámý pes vás ohrožoval, ihned kontaktujte městskou policii, která na místo přivolá odchytovou službu.

Možná si říkáte, že se nic nestalo, že udání není etické. Ovšem jedině tímto způsobem předejte napadení dalších psů nebo lidí. Kromě MPČR kontaktujte i krizové linky SVS, seznam najdete na oficiálním webu SVS.

Chci, aby si majitel psa nesl následky.

Z vlastní zkušenosti, dvou lidí z redakce (a mnoha vyprávění jiných pejskařů), můžeme říct, že jde obvykle o jednoho psa, který terorizuje okolí, a to dlouhodobě. Ohlaste to na městské policii, která vás nadále povede řízením, nejspíše občanskoprávního sporem. Jedině tímto způsobem lze předejít dalšímu napadení. Chápeme, že to může působit neeticky, nelidsky a jako udavačství, ale pokud je majitel útočícího psa hlupák, jiná legální cesta neexistuje. Samozřejmě, můžete se s ním pokusit promluvit, ale bavte se s hlupákem...

První pomoc napadenému člověku

I povrchové kousnutí psem se nevyplatí podceňovat, přestože se v ČR vzteklina v podstatě nevyskytuje, psi mají v tlamě mnoho bakterií a všechny rány je nutné ošetřit. U doktora si nezapomeňte vzít potvrzení o provedení prohlídky a ošetření, i když zrovna v tu chvíli neplánujete podat na viníka oznámení.

Rada je tedy jediná - zastavte krvácení a jděte do nemocnice, popř. volejte 155.

Právní dohra

Jak už jsme zmínili výše, tak majitel psa po útoku na vás (na člověka) je povinen psa vyšetřit u veterináře, který mu vystaví potvrzení, že pes je očkovaný proti vzteklině a nemá jiné zoonózy (nemoci přenosné ze psa na člověka). Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta 10 tis. Kč.

Nezapomeňte si uchovávat veškerá potvrzení a důkazy. Jestliže je to možné, nahrajte si na mobilní telefon stav po útoku.

Mám nárok na odškodnění, když mě pokousal pes?

Ano, máte nárok na následující odškodnění:

  • bolestné,
  • náhrada poškozené věci (oblečení, veterinární ošetření vašeho psa a další),
  • účelně vynaložené náklady na léčbu (vaší i psa),
  • náhrada za ztrátu výdělku (pracovní neschopnost) - týká se i činností spojenou s vaším psem,
  • další spojené náklady s případem (pohonné hmoty aj.).



Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!