Co dělat když pes kouše

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 12. 02. 2016 ,  0x


Média nás průběžně informují o „katastrofách,” které způsobili psi. Musíme si uvědomit, že ať už má pes vrozenou psychickou vadu či tumor na mozku, vždy je odpovědný majitel psa. Majitel nese za psa plnou odpovědnost, jde o katastrofu způsobenou majitelem psa, nikoliv psem samotným, a to jak z právního hlediska, tak i z objektivního pohledu.

Rizikové skupiny aneb kdy hrozí opravdové nebezpečí

Nabízí se jako hlavní rizikovou skupinu zmínit děti. Ano, děti jsou nejzranitelnější, ale i v tomto případě neleží vina na dětech samotný, že psa vyprovokovaly, ale na rodičích. Chápu, že v některých případech nelze útoku psa na dítě zabránit, ovšem většinou ano. Musí selhat 2 právně zodpovědné osoby: rodič (nebo rodiče či pověřená osoba) a majitel psa. Nebudu zde vyjmenovávat seniory, ženy (především díky postavě a vysokému hlasu), lidi malého vzrůstu… V praxi na tom až tolik nezáleží.

Smečka psů spíše kousne a zaútočí

I lidé se vzájemně v průběhu tzv. davového šílenství udupou, zabijí. V partě se také chcete co nejvíce vytáhnout před svými přáteli. Skupinou svých bližních si dodáváte odvahu. Uděláte to, na co byste si sami netroufli. Naprosto stejně to je v případě psů a dalších živočišných druhů. Útok psí smečky je více nebezpečný nejen díky vyššímu počtu psů, ale i díky výše zmíněným faktům.

Hlavní příčina proč pes kouše a proč útočí na lidi

V úvodu zmíněné psychické vady jsou velmi vzácné. Obvykle jde v zásadě o chybu člověka, resp. oběti. Pokud se před psem rozběhnete či již běžíte, jeho instinkt zavelí: „Vpřed! Tu kořist musím chytit!” Lovecké bude neschová žádný pes. Lov patří mezi základní aspekty pro přežití vlka, potažmo i psa.

Pes, který štěká, nekouše!

Proč pes za plotem a na neznámé lidi štěká? Je možné, že mě kousne? Pes na cizí lidi z pravidla štěká, aby jim sdělil, že je nechce na „svém vlastním” teritoriu. V případě štěkání za plotem je každým kolemjdoucím ve psovi nutkání štěkat ještě více posilováno. Pes si připadá jako vítěz, protože štěkal a zahnal vás. Samozřejmě nerozlišuje fakt, že jste kolemjdoucí, vidí vás jako vetřelce. Bludný kruh, že? A abych se dostal k jádru věci, nadpis tohoto odstavce je nesmysl, rozšířená fáma. Pes, co štěká, může, ale nemusí kousnout. Řekli byste, že malý pes, který (většina z nich) trpí napoleonským komplexem nekousne? Samotnému Napoleonovi tzv. Napoleonský syndrom také nezabránil v tom, aby „kousal.”

Co dělat před možným útokem a jak se mu bránit

Nejdůležitější věcí je zůstat co nejvíce klidným. Doporučuje se nekřičet a nehýbat se. Jakýmkoliv rychlým pohybem můžete psa k útoku a následnému kousání vyprovokovat. Rozšířené tvrzení, že je vhodné se vyhnout očnímu kontaktu, je pravdivé. Psa sledujte, ale pouze periferně. Pokud nejde o skupinu psů, ale o jednotlivce, který žil či žije mezi lidmi, může pomoci pokyn, který je podán hlubokým a hlasitým hlasem, ale tento typ jednání se nedoporučuje. Teoreticky, ačkoliv si to v praxi nedokáži příliš představit, pomůže zdánlivé zvětšení. Například deštník, batoh, hůl, kterou umístíte před sebe, resp. mezi sebe a psa by mělo psovi dát signál, že nechcete jeho území, ale vystačíte si s vlastním.

Pes versus člověk, jak se bránit kousnutí psa v praxi

Nejohroženější skupinou, která se může bránit, jsou běžci, kteří mají velkou pravděpodobnost, že se setkají se psem na volno, bez vodítka, bez majitele, bez psovoda… Jakmile dojde k samotnému útoku psa, jako člověk máte několik výhod, pes jich má méně. Myslete na to, že jste chytřejší, vyšší a máte rychlejší reakci. Ovšem pes má lepší stisk čelistí a v běhu je rychlejší. Po prvním útoku instinktivně dáte psovi na svou obranu ruku. Je dobré mít volný oděv, hůl, klacek, mikinu, svetr - cokoliv, co byste mohli psovi podat jako kamufláž. Oděv či jinou věc, poté co se do ní pes zakousne, zabaví se. Můžete dokonce samotnému útoku zcela předejít, jestliže psovi danou věc chytře podstrčíte. Pes bude kořistí, kouskem z vás pravděpodobně zabaven čímž získáte čas na to vymyslet, co dělat dál. Během útoku nezapomeňte, že pes má pouze jednu tlamu a vy dvě ruce a dvě nohy. Například nadzvednutí zadních nohou psa dokonale rozhodí.

Prevence kousnutí a vážného poranění způsobených psem

Dle výše zmíněných informací je vhodné s sebou nosit cokoliv, co lze použít na obranu. Například pepřový sprej, který ale musíte použít z dálky, před útokem. Jakmile se pes již zakousne, po útoku pepřovým směrem je možné, že se nepustí a stane se ještě více agresivnějším. Na druhou stranu je možné, že se zalekne a stisk čelistí povolí. Nezapomeňte, že nejdůležitější je chránit si krk a obličej. Kolují informace o tom, že je vhodné se stočit do klubíčka a čekat, co se stane. Zde je asi 50% možnost, že se kousnutí psa úplně vyhnete. Žádná rada není stoprocentní, záleží na konkrétní situaci, vždy je nějaké ale…

Kouše mě můj vlastní pes, co mám dělat

Jednoznačně je problém v autoritě. Pes si myslí, že vy máte pociťovat respekt k němu, nikoliv on k vám. Na pomyslné hierarchické pyramidě je výše, tedy alespoň on si to myslí. Pravděpodobně je chyba ve vás, ve psovodovi, který psa správně nevycvičil a nevychoval. K získání autority psa zpět nemusí být krátká cesta.

Shrnutí, je to pes, štěká a kouše

Štěkání a kousání je pro psy přirozené. Útoky na lidi jsou i pro vlka (nikoliv smečku) nepřirozené. Pes z pravidla (které má své výjimky) zaútočí pouze, když se cítí ohrožen. Fena, resp. matka chránící svá štěňata může být také agresivní, ale zcela z logického důvodu. Snažte se pochopit psy, je to snazší než pochopit většinu lidi. Pro úplnost následuje seznam pěti bodů souvisejících s uvedeným výše, proč pes kousne.

  • bolest - pes cítí bolest, brání se
  • strach - např. zahnání psa do kouta atp.
  • majetnictví, sobeckost - vezmete psovi, co si myslí, že je jeho, vstoupí na jeho území, např. odebrání krmiva, hračky aj.
  • lovecký instinkt - před agresivním psem se nevyplácí utíkat
  • mateřská láska - psi patří mezi zvířata, pro které je mateřský instinkt vrozený

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!