Napadení psa psem

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 2. 03. 2016 ,  0x

Napadení psa psem

Psi zaútočí z mnoha důvodů. Hlavní obranou psů je fakt, že v 99 % případů zaútočí, když je k tomu racionální důvod. Zbylé procento tvoří případy, kdy si pes odnáší psychická traumata z dřívějších zkušeností a nádory na mozku či v jiné CNS (centrální nervové soustavy, resp. mícha). Přestože má pes špatné vychování, před útokem, alespoň ve většině případech, přichází varování. Pak už je pouze na nás či na psovi, zda zareaguje správně. Co dělat, když pes pokousal člověka, se dočtete v tomto článku.

Napadení pes versus pes aneb co dělat

Nelze obecně říci, zda je vhodné se mezi dva bojující, resp. kousající se psy pouštět a snažit se je zklidnit. Pravda, měl bych napsat, že je to nemyslitelné a nikdy to nedělejte nebo přijdete k úrazu. Možná si myslíte, že když „bojuje” váš domácí mazel s jiným psem, váš pes vás nekousne anebo vás dokonce bude chránit. Přestože vás chránit pes může, při přestřelce pes versus pes se snadno stane, že vás váš či cizí pes pokouše a přitom si toho ani nevšimne. Co z toho plyne? Vcelku nic, ať se dočtete cokoliv, v praxi budete jednat dle svého uvážení. Já osobně svého psa při napadení (před rotvajlerem) chránil, naštěstí, já skončil bez zdravotní újmy a můj pes pouze s prokousnutým ocasem. Kdyby útočila psí smečka, pravděpodobně bych si netroufl.

Doporučujeme: VIDEO: Jak od sebe oddělit psy, kteří se perou

Psí hierarchie, hlavní důvod napadení psa psem

Vytyčení území a souboj o postavení v pomyslné hierarchické pyramidě jsou dva hlavní důvody, proč pes napadne psa jiného. V praxi už v některých případech nezáleží na tom, zda chtějí oba psi o postavení soupeřit, jeden z nich (více dominantní jedinec) může začít útočit na druhého psa, a to i přesto, že druhý pes dal na jevu pokoru a respekt.

Role přihlížející osoby při souboji pes vs. pes

Pokud neútočí pes, který nebyl domestikován, u něho tento typ neplatí. Psi, ať už s nimi má majitel výchovné problémy či nikoliv, mají větší respekt z lidí nežli ze psů. Během souboje pes vs. pes tedy pouhé zakřičení hlubokým hlasem - povelem, který útočící pes zná, může celý souboj ukončit.

Nezapomeňte na zdravotní rizika kousnutí

Návštěva veterinárního lékaře je nutná v co nejbližší době po psím souboji. Veterinář může najít skrytá či vnitřní zranění, která jste přehlédli. Dále bude následovat zašití ran aj. Test na vzteklinu a další nemoci se může provést ihned, ale pravděpodobně bude negativní. Z pravidla se testy na možná onemocnění, a to včetně nevyléčitelných chorob, musejí provádět s odstupem několika týdnu. Pro jistotu je vhodné dané testy provést opakovaně.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!