Jak od sebe oddělit psy, kteří se spolu perou?

Výcvik a výchova

Přidal wolvus22, dne 15. 06. 2019 ,  0x

Jak od sebe oddělit psy, kteří se spolu perou?

Je to noční můra každého (slušného) pejskaře. Jdete na obvyklou procházku a z ničeho nic se na vás vrhne cizí agresivní pes. Obvykle jeho majitel v dálce křičí povel „ke mně“, což vás vůbec neuklidní, protože během doby, co jste v šoku, zjistíte, že se cizí pes snaží pokousat toho vašeho. Jak se zachovat v takové situaci správně? Na internetových diskuzích nebo v rozhovoru s pejskaři se dozvíte „stoprocentně ověřené rady.“ My si probereme všechny, včetně těch, které vhodné nejsou, proto prosím čtěte pozorně.

Agresivní pes a prevence

Musíme začít tím nejdůležitějším bodem, a tím je prevence. Pokud by všichni majitelé potencionálně agresivních psů dodržovali základní pravidla, nemusel by vzniknout tento článek. Přestože je pes na obojku a vodítku (obojí může kdykoliv selhat), je nutné, aby měl i náhubek, pokud se nenachází v ohraničeném prostoru, kde není možné, aby mohl napadnout jiného psa nebo člověka.

Ne každá „ověřená rada“ platí na každého agresora

Přestože máte bohaté zkušenosti, osvědčená metoda nemusí platit na každého psa. Za vznikem agresivity u psů může být mnoho důvodů. Prvně jde o ty zřejmé, jako např. špatná výchova a výcvik. Za agresivitou mohou stát i fyziologické důvodu způsobené kupř. nádorem na mozku, chronickou bolestí atp.

Myslete i na sebe, nejen na psa

Mnozí z nás berou psa jako člena rodiny. Ale během psí rvačky musíte myslet i sami na sebe, kdo by se o psa následně postaral, kdyby vám chybělo pár prstů? Snažte se co nejrychleji vyhodnotit vlastní možnosti a zbytečně se nepřeceňujte s ohledem na velikost agresivního psa, místo, vlastní zkušenosti atp.

Jak od sebe oddělit psy?

Doporučujeme: Prvním pomoc u psa

Zvedněte zadní nohy

Asi nejrozšířenější rada, která koluje mezi pejskaři. Pokud není agresivita v plné síle, postačí psy od sebe odtáhnout za zadní nohy. Jakmile totiž psovi zvednete zadek nad zem, ztratí rovnováhu a v podstatě se nemůže vůbec pohybovat jakýmkoliv směrem. Ovšem pozor! Pokud zadní nohy nezvednete dostatečně vysoko, je možné, že se pes dokáže ohnat a pokousat přímo vás.
Další nevýhodou tohoto postupu je fakt, že některé psy zvednuté nohy nijak nerozhodí a do své „kořisti“ se zakousnou ještě pevněji. V tomto případě je lepší od této metody upustit a vyzkoušet jiný způsob.

Nejlepší obranou je útok na slabiny psa

Pokud jste svého psa učili povel „Pust!“ způsobem, že jste mu dáseň přiložili k zubu - a pes s pokynem pustil, během psího zápasu na tuto metodu zapomeňte. Nejspíše by vás pes pokousal. Aby pes uvolnil svůj stisk, je ho možné poranit ve slabinách. V tomto případě si znovu dejte velký pozor! Protože pes sice s nejvyšší pravděpodobností stisk povolí, ale vzápětí se může ohnat za zdrojem své bolesti, tedy za vaší rukou...
Jak zaútočit na slabiny psa? U psů je možné stisknout varlata, obecně je možné strčit prst do zadku.

Zvedněte psa za ocas

Tato metoda je podobná první zmiňované - pes ztratí balance a pokud kořist pustí, můžete psa držet ve vzduchu do doby, než přijde majitel. Samozřejmě, 50 kilového rotvajlera jen s těží někdo udrží za ocas... I při této manipulaci je nutné být na pozoru, jakmile psa pustíte na zem, je možné, že zaútočí znovu nebo zaútočí přímo na vás.

Křik, jekot a hlasité zvuky

Tento způsob platí pouze na menší bojácné agresivní psy. Na druhou stranu, vyplatí se vyzkoušet v každém případě, ještě před samotným útokem. Na druhé straně má i křik svá rizika (viz. dále), pokud si nejste jistí, nenavazujte se psem oční kontakt a vyčkejte na jeho další reakci. Kromě křiku je možné vyvodit jakýkoliv jiný hlasitý zvuk, ideálně o vyšší frekvenci. Pokud je to možné, můžete např. rozbít sklo o zem, hodit kovovou misku atd.
V případě, že se jedná o „zkušeného agresora“, je možné, že ho váš křik ještě více motivuje. Takoví psi nemají respekt z cizích lidí, jejich křik je naopak motivuje k boji, protože si tento zvuk spojují s pozitivním pocitem, zápasem. Křik v praxi může a nemusí pomoc, dokonce může i situaci zhoršit. Vždy záleží na konkrétním psovi.

Polijte psa studenou vodou

Dobře namířený kýbl se studenou vodou na hlavy psů obvykle rychle rvačku přeruší. Ale kde vzít třeba v lese kýbl s vodou?

Zakryjte psovi zorné pole

Tento způsob u většiny psů nefunguje. Je tu ale šance, že pokud psovi zakryjete hlavu, pustí se. Většina agresivních psů na tento stimul nereaguje, naopak je to může inicializovat k dalšímu boji.

Odeberte psovi kyslík

Na internetu kolují různé rady s páskem, kravatou... V praxi, když má pes tzv. „škrťák“ (stahovací obojek), můžete přiškrtit přímo jím. V opačném případě je nejrychlejším způsobem použít vlastní vodítko, které omotáte kolem krku psa a nadzvednete ho nad zem. Tento způsob je jeden z nejpraktičtějších a nejjistějších, obvykle funguje i u plemen typu bull. Tento způsob se doporučuje i u plemen, která byla vyšlechtěna pro psí zápasy.

Rány, kopance, tlučení psa

Tyto metody nemůžeme doporučit v žádném případě, pouze v případě, že by šlo o krajní nouzi a pes vážil pár kilogramů. „Bojová plemena“ údery a kopance naopak vybudí a povzbudí k dalšímu boji.

A co když napadne pes člověka?

O této problematice jsme napsali již několik článků, za zmínku určitě stojí: Co dělat, když pes kouše?
Rady a tipy jsou podobné, jako jsme uvedli výše, důležité je psa oddělit, za každou cenu.
Pojďme si konkrétní rady ukázat v praxi a rozebrat jedno video, kde je zachycen útok psa na člověka.

  • pes se zakousl ke kotníkům, pravděpodobně z důvodu, že napadený muž nezůstal v klidu a vydal se na ústup či útěk, což psa vybudilo k útoku
  • na scéně je i žena, která z počátku psa spíš povzbuzuje psa poklepáváním na jeho páteř
  • následně řidič zatroubí, což je skvělý nápad, ovšem, bez úspěchu
  • žena přináší koště, kterým znovu spíše psa povzbuzuje k boji (jediným řešením je teoreticky fatální rána do lebky nebo páteře psa, která by způsobila bezvědomí, smrt nebo trvalé následky) - také existuje riziko, že by žena minula a poranila muže ležícího na zemi
  • na scéně se objevil další muž, který měl podobně hloupý nápad s popelnicí jako žena s koštětem
  • co se děje za záběrem kamery konkrétně nevíme, ale vypadá to, že ani rány tupým kovovým předmětem a tvrdé kopance nijak nepomohly
  • ke konci rvačky to vypadá, že pomohlo přiškrcení
  • na konci videa je vidět, že pes díky úderům téměř nemohl chodit, ale během zápasu to nedal znát - proto kopance a rány klackem obvykle nefungují

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!