Pes a mořská voda. Riziko nebo přínos?

Péče a zdraví

Přidal frofof, dne 26. 08. 2019 ,  0x

Pes a mořská voda. Riziko nebo přínos?

Kdybychom nepsali článek, odpovíme - žádné riziko není, psovi moře nevadí a slaná voda psům neublíží.

Kdybych vše vytrhli v kontextu, tak můžeme i říct, že je slaná voda pro psy prospěšná, protože podobně jako u lidí pomáhá v boji proti kožním onemocněním u psů.

Ale na druhé straně, velké množství slané vody (pes se koupe většinu dne) může naopak vést ke kožním vyrážkám. Podobně je to i u slané vody, kde také mohou vzniknout zapařeniny a opruzeniny aj. Pokud nebudou všeho s mírou, mohou se vyskytnout i akutní problémy, která naruší celistvost nejen podsady, ale i samotné psí pokožky (epidermis).


Chlupy, podsada, kůže

Při častém koupání je běžné, že srst u psů ztrácí lesk a kůže vysychá. Za všechno může sůl a pomalejší vysychání.

V případech, kdy je pes ve vodě celé dny se mohou jednotlivé chlupy začít lámat a srst vypadávat.

I tady platí zlaté pravidlo všeho s mírou.

Není pes jako pes

FCI skupina slídiči, retrívři a vodní psi

Určitá psí plemena mají ke koupání genetické vlohy a trávení celých dnů ve vodě jim nedělá žádné problémy. Především jde o retrívry a vodní psy. Například labradorský retrívr nebo portugalský vodní pes mají srst stále mastnou, což pomůže proti vstřebání soli do kůže, což je skvělá přirozená ochrana proti prosychání, šupinatění nebo vypadávání srsti.

Psi s podsadou

Někdo tento pojem možná zdá pod označením dvojitá srst. Podsadu má mnoho plemen, ovšem u některých rychle zapříčiní vzniku opruzenin, zapařenin a případně i plísně, které vedou ke kožním problémům. Podsadu mají i krátkosrstá plemena jako např. již zmiňovaný labradorský retrívr, plemena se středně dlouhou srstí, jako např. německý ovčák nebo sibiřský husky.

Platí, že čím je srst jemnější, tím je těžší na údržbu. Podsada u některých plemen slanou vodu zadrží a jen tak nepustí, jde zejména o plemena Akita-Inu, Shiba-Inu, ale i u severských sáňových psů může koupání v moři rychle navodit kožní problémy...

Jak předcházet problémům?

Není nic jednoduššího než prevence. Dlouhé procházky po vykoupání bývají dobrým řešením. Na druhou stranu, u plemen s povislou kůží (kožní řasou), může delší chůze opruzeniny naopak způsobit, díky tření mokré pokožky. Proto je dobré následovat i tyto rady:

  • dbát na kvalitu srsti a pokožky u psa vhodnou stravou (BARF, lososovy olej a další)
  • po koupání psa v moři ho osprchujte sladkou vodou (pro rychlejší vysychání a předcházení vysušení)
  • přesvědčte se, že má pes možnost být ve stínu a nehrozí u něj přehřátí organismu (poleháváním psa na slunci existuje nejen riziko úpalu nebo úžehu, ale také je vysychání kůže a vysychání pokožky po koupání ve slané vodě rychlejší)
  • u psů s jemnou srstí buďte nejvíce opatrní, protože jsou nejen citlivější na slanou vodu, ale také snáze podléhají úpalu a popáleninám ze slunečního záření


Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!