Jak správně v létě ochladit psa?

Péče a zdraví

Přidal jojoj, dne 27. 06. 2019 ,  0x

Jak správně v létě ochladit psa?

Ještě před tím než začneme psát rady a tipy na správné zchlazení psů, je důležité zmínit hlavní dva body, které je potřebné neustále dodržovat. Jestliže máte sebelepší důvody ke zchlazení psa, dbejte prosím pokynů níže, v opačném případě můžete situaci ještě více zhoršit.

Psovi vždy umožněte:

 • přísun k vodě
 • stín

Třetím bodem, o kterém stále mnoho pejskařů moc neví, je stříhání. Pokud si myslíte, že v horkých dnech psovi ulevíte tím, že ho ostříháte na krátko, opak může být pravdou. Stříhání dlouhosrstých plemen psů naruší přirozenou termoregulaci (proudění vzduchu, které kůži psa ochlazuje) a zvýší riziku úpalu, úžehu a popálení kůže.

Čemu se vyvarovat?

Je dobré vědět, jak se má zchladit, ale ještě důležitější je vědět, jak by se zchlazovat neměl.

Zmrzlina

Cokoliv studeného ve velkém množství může u psů způsobit akutní zánět žaludku, angínu nebo nachlazení. Takže žádné velké množství zmrzliny nebo ledu psovi určitě nedávejte. Pozor - velké množství je velmi relativní, protože se vztahuje ke hmotnosti psa, proto buďte opatrní zejména u malých plemen, např. oblíbeného Jack Russell teriéra.

Zchlazení polití kýblem ledové vody

Každý pejskař zná možnosti svého psa. Jakmile je pes starší nebo má problémy se srdcem, tak polití kýblem ledové vody, stříkání hadicí, hození do vody... může způsobit šok organismu, u slabších jedinců i okamžitou smrt.

Zabalování psa do mokrých ručníků

Zkuste se v horku zabalit do mokrého ručníku a vydržet tak 10 minut, rychle pochopíte. Navíc, psi nemají možnosti termoregulace jako lidé (pocením), mají podsadu, kožich, silnější kůži, díky tomu je u nich riziko mnohem vyšší. Po zabalení psa do mokrého ručníku se během pár minut zahřeje ještě více, tento postup je tedy kontraproduktivní.

Cestování s fixačním náhubkem

Nejdůležitější nakonec. V praxi se stále setkáváme se psy, kteří běžně nosí na vycházky fixační náhubek (nikoliv otevřený), který slouží pouze na krátkodobou fixaci, navíc se nepoužívá během vysokých teplot. Důvodem je znemožnění jediné efektivní termoregulace (zchlazení organismu), kterým pes disponuje - rychlým dýcháním vzduchu. Fixační náhubky totiž znemožní psovi otevřít tlamu, je tedy nucen dýchat nosem, což může vést k fatálnímu přehřátí organismu.

Psa nikdy k ničemu nenutíme

Tento nadpis se samozřejmě vztahuje pouze k cílenému snížení teploty či přehřátí psa, v jiných případech někdy psa k určitých úkonům nutit musíme... Ať už jsou důvody jakékoliv, psa nikdy k ochlazení násilím nenutíme. Z vlastní zkušenosti, ale můžeme říct, že pokud si ten trouba lehne ve 30 stupních na sluníčko, násilím ho přemístíme do stínu. Pokud bychom ovšem psa nutili například vlézt do vody či ho do vody přímo hodili, je velmi pravděpodobné, že k vodě získá ještě větší fóbii.

Jak správně ochlazovat psy?

Jak vyplývá z bodů výše, psa nikdy neochlazujte šokem a při cestování nebo procházkách používejte výhradně otevřený náhubek.

 • psa zchlazujte směrem od tlapek nahoru (např. navlhčeným ručníkem)
 • nabídněte psovi na zemi mokrý ručník nebo speciální ochlazovací dečku, pes má na výběr, zda si na ručník lehne
 • dětský bazének, děti už povyrostli a bazének nemá využití, pes z něj může mít velkou radost
 • na procházky choďte se psem ráno nebo večer, kdy je příznivější počasí
 • na vodu pamatujte i během delších procházek
 • přidejte do venkovní misky kostky ledu (v malém množství)
 • vyvarujte se chození se psem na rozpáleném chodníku, popř. zvažte psí botičky
 • nahraďte granule konzervami nebo masem
 • studené doplňky krmiva podávejte v přiměřeném množství ke hmotnosti psa

Podívejte se na TEST: Jak rychle se usmaží vajíčka v zavřeném autě?

  Další článek


  Komentáře:

  Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

  Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

  Loading...


  Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc  Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!