Labradorský retrívr

Labradorský retrívr je, dá se říct, dokonalý pes pro dnešní společnost. Je milý, přátelský, rád pomáhá svému pánovi. Jeho bystrost a chápavost je výjimečná, povely plní velmi rád, a navíc je vhodný k mnoha různým sportům a aktivitám. Tyto vlastnosti z něj tvoří skvělého rodinného parťáka vhodného i pro začátečníky.

Charakteristika plemene

Země původu: Newfoundland
Originální název: Labrador Retriever
Výška psa v kohoutku: 57-62 cm
Výška feny v kohoutku: 55-60 cm
Hmotnost psa: 29-36 kg
Hmotnost feny: 25-32 kg
Barva: žlutá, čokoládová, černá
Průměrná délka dožití: 10-12 let
Skupina FCI: 8 (Slídiči, přinašeči a psi vodní)
Sekce FCI: 1 (Retrívři, s pracovní zkouškou)
Číslo FCI: 122

Historie a původ

Původní zástupci tohoto plemene pocházeli z kanadského ostrova Newfoundland, kde sloužili rybářům k donášení úlovků. Jejich schopnosti zaujaly anglické lovce, kteří je v průběhu počátku 19. století začali přivážet do Anglie, což rozpoutalo jejich velkou popularitu na tomto území (v této době byli labradoři nazýváni „St. John´s Breed of New Foundland“). Dovoz tohoto plemene do Anglie byl kvůli zákonům o chovu psů a z. o karanténě po roce 1885 prakticky zastaven. Chovatelé tak začali šlechtit různé křížence, ze kterých také vznikaly různé obměny psů a někdy i nová plemena. Tuto snahu plemenitelů lze označit za čistokrevný chov až v 2. polovině 19. století, kdy se začaly zachovávat chovné linie.

Šlechtění

Původními předky labradorských retrívrů jsou pravděpodobně plemena novofundlandský pes a Lesser labrador. Novofundlandští psi se na tomto ostrově dělili na dva různé druhy: velcí novofundlandští psi, kteří byli silní s dlouhou srstí, a pak malí novofundlandští psi (labradorští psi), kteří byli podstatně menší a jejich srst byla krátká. Labradorský retrívr je potomkem právě těchto labradorských psů.
Vzniklé plemeno se po jeho dovezení do Anglie kvůli již dříve zmíněným zákonům začalo křížit s dalšími místními plemeny. Mezi ně pravděpodobně patřili wavy coated retrívr, pointer a foxhound. V průběhu šlechtění vznikly různé variace tohoto plemena, které se ustálily až ke konci 19. století.

Vzhled

Labradoři jsou středně velcí psi s mohutnou stavbou těla. Jejich krátká hustá srst jim zajišťuje odolnost proti všem druhům počasí. Povolené barvy srsti jsou: žlutá, čokoládová a černá.
Jejich hlava, nasazená na svalnatém krku, je široká a oči mají klidný, přátelský výraz. Povolené barvy očí jsou hnědá a oříškově hnědá. Uši by měly viset blízko podél hlavy. Silné, ale citlivé čelisti jim zajišťují pevný stisk. Je pro ně typický tzv. „nůžkový skus“, kdy na sebe horní a dolní řezáky těsně přiléhají. Čumák je středně dlouhý a silný, čenich by měl mít u žlutých a černých psů černou barvu, u čokoládových jedinců je to pak hnědá.
Typickým rysem pro tyto psy je takzvaný „vydří ocas“, který je velmi silný a ke špičce se postupně zužuje. Je středně dlouhý a nesený ve vodorovné poloze – má rovný tvar a není zakulacený.

Chování a povaha

Už na první pohled labradoři (správně labradorští retrívři) působí jako velmi přátelští psi – a takoví opravdu jsou. Právě díky této vlastnosti jsou vhodní jako věrní rodinní společníci. Jsou milí nejen k dospělým lidem a dětem, ale i k ostatním zvířatům. Svému pánovi jsou plně oddaní a dokáží s ním trávit všechen svůj čas, proto také vyžadují mnoho pozornosti, resp. času, který jim budete věnovat. Důležité je zmínit i fakt, že jde o genetické predispozice a finální povahu určují vždy okolní vjemy prostředí. Jednoduše řečeno, i skvělý pes může být vlivem nesprávné výchovy a výcviku nedůvěřivý a agresivní.

Výchova a výcvik

Výcvik labradorů je díky jejich vysoké inteligenci velmi nenáročný. Jsou motivovaní hlavně pamlsky, protože to jsou opravdu velcí milovníci jídla, a to i co se týče psí říše. S jejich výcvikem je, stejně jako i u jiných psů, potřeba začít brzy v útlém štěněčím věku. Labradoři by nikdy neměli být trestáni, naopak by mělo být odměňováno pouze žádoucí chování. Pokud se totiž u těchto psů neposlušnost projeví, je to pravděpodobně proto, že nechápou, co se po nich vyžaduje - je tedy spíše chyba na straně psovoda a ne psa... Výcvik je třeba opakovat ideálně každý den, labradoři mají totiž mnoho energie a mohli by se začít nudit. Následně by se mohlo projevit právě nežádoucí chování, jako je například okusování a ničení věcí, hrabání nebo štěkání. Proto toto plemeno nutně potřebuje i aktivity náročnější na myšlení.
Nelze také předpokládat, že starší labrador, který téměř nikdy nepřišel do styku s dětmi a ostatními zvířaty, bude najednou skvělý rodinný pes. Stejně jako ostatní plemena, je třeba labradora již od útlého věku socializovat a s novými věcmi ho seznamovat pomalu a obezřetně. Toto pravidlo platí de facto bez výjimky pro každého psa.

Inteligence

Tito psi mají velmi vysokou inteligenci, což také dokazuje jejich využití v roli asistenčních psů. Jsou velmi chápaví a nové povely se učí dobře a rychle. Za trochu pozornosti a pár pamlsků udělají téměř cokoli. Pro svého pána pracují rádi a jsou tak vhodní i pro lidi, kteří s výcvikem nemají příliš zkušeností – svou vysokou inteligencí a chápavostí zcela nepochybně obohatí o cenné zkušenosti i svého pána.

Pohyb

Kvůli jejich vysokému apetitu a s tím souvisejícím sklonům k obezitě potřebují labradoři mnoho pohybu. Ten by se jim měl dostat jak na dlouhých procházkách, tak i při aktivitách procvičujících myšlení, jako je například agility nebo aportování. Kromě dlouhých procházek milují vodu a jsou velmi dobří plavci, proto by do jejich pohybu měly být zařazeny i různé vodní sporty. Za předpokladu, že se jim dostane pohybu při těchto aktivitách, nepotřebují zahradu a mohou být chovaní i v bytě.

Zdraví

Jak již bylo řečeno, hlavní příčinou zdravotních problémů u labradorů je sklon k obezitě. Ta může podpořit vznik problémů s klouby, jako je například dysplazie kyčelního kloubu nebo luxace pately (vykloubení čéšky). Tyto problémy jsou dědičné, jedná se o vývojovou vadu, která je ale ovlivněna i faktory vnějšího prostředí. U velkých plemen je tato vada velmi častá. Při uchovnění psa je nutné doložit testy a rentgenové snímky, někdy mohou být psi s těžkou formou dysplazie dokonce i vyloučeni z chovu. Léčba spočívá ve snížení váhy psa, kontrolování jeho pohybu a používání léků podporujících regeneraci kloubů a chrupavek. Aby se tyto potíže zachytily co možná nejdříve, měly by se těmto psům kontrolovat klouby při každé veterinární prohlídce. Dále může toto plemeno trpět například na cukrovku nebo svalovou dystrofii (oslabení svalů).

Péče o srst

U tohoto plemene není péče o srst vůbec náročná. Je potřeba pouze odstranit již vylínanou srst jemným kartáčem, což by se mělo opakovat podle potřeby zhruba jednou týdně. Neměli by se příliš často mýt šamponem, aby se nenarušila jejich přirozená mikroflóra, resp. ochrana proti nečistotám, vodě a vlivům počasí.

Využití

Labradoři jsou velmi úspěšní především jako asistenční psi. Jsou citliví a klidní, proto mohou pomáhat jak lidem slepým nebo nemohoucím, tak i lidem s mentálními poruchami (i jako terapeutický pes). Trénink takového psa trvá kolem 2 let a cena se pohybuje v řádech statisíců korun.
Jak napovídá jejich původ, jsou to velmi dobří společníci k lovu. Tolerují i tu nejstudenější vodu a díky svému vynikajícímu čichu kořist téměř vždy úspěšně vyhledají a přinesou.
Právě díky čichu jsou také výbornými záchranářskými psy. To dokazuje například jejich využití v „Italian School of Canine Lifeguard“ (Italská škola záchranářských psů).

Obvyklá cena labradorského retrívra s PP

Toto plemeno je v České republice jedno z nejpopulárnějších, proto můžeme najít mnoho různých chovatelů s rozličnými cenami. Běžná cena za štěně labradorského retrívra s průkazem původu začíná zhruba na 12 tisících korun. U ověřených českých chovatelských stanic, které nabízejí psy s výstavními a pracovními předpoklady, se tato cena může vyšplhat až k 20 tisícům. V případě importu psa ze zahraničí, například Německa, může být výsledná cena štěněte labradorského retrívra i několikanásobná.

Zajímavosti

  • · Labradoři nepochází z ostrova Labrador, ale z Newfoundlandu.
  • · Je to jedno z hlavních plemen vybíraných do role asistenčních a záchranářských psů.
  • · V Anglii a dnes i v České republice musí mít všichni zástupci labradorských retrívrů s PP účastnících se výstav také pracovní zkoušky.
  • · Mají mnoho předků, jejichž rysy se projevují i na dnešních labradorech.
  • · Jejich čelisti jsou velmi jemné a mají v nich dokonalý cit. Někteří své pány dokonce jemně „drží za ruku“ jako důkaz lásky a důvěry!
  • · Nejoblíbenější pes ruského prezidenta Putina byl právě labrador. Tento pes jménem Koni byl tak společenský, že s ním chodil i na některé schůze a proslovy.

Shrnutí

Labradoři jsou přátelští psi vhodní především jako společníci nejen do rodin s dětmi. Péče o ně není náročná, ovšem vyžadují mnoho pozornosti, kterou vám oplatí svou bezpodmínečnou láskou. Původně sloužili rybářům k přinášení úlovků, proto milují vodu. Jsou velmi inteligentní a učenliví, z tohoto důvodu jsou využíváni jako asistenční a terapeutičtí psi. Jejich výcvik je poměrně snadný a jsou vhodní i pro začátečníky. Kvůli sklonům k obezitě potřebují mnoho pohybu, ovšem i navzdory tomu mohou bydlet i v bytě, kde budou klidnějšími a pohodovějšími společníky než kdejaká malá plemena.

Výhody a nevýhody plemene

Výhody: Je to přátelský pes vhodný do rodiny i pro začátečníky. Vzhledem ke své inteligenci je vhodný jako asistenční či terapeutický pes. Pokud bude mít dostatek procházek, může bydlet i v bytě. Je schopen naučit se mnoho povelů a je vhodný téměř ke všem (nejen) psím sportům a aktivitám, a to včetně těch vodních.
Nevýhody: Je možná až příliš přátelský, proto se určitě nehodí ke hlídání areálů nebo domů. Potřebuje mnoho procházek a aktivit, proto nebude vhodný pro lidi, kteří nejsou aktivní. Vzhledem k jejich vysokému apetitu sní téměř vše, na co narazí, a navíc labradorští retrívři mají obecně sklony k obezitě. Ta pak může vést ke zdravotním problémům, například s klouby.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!