Krytí feny, jak na to?

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 1. 04. 2016 ,  0x


Krytí psů, především těch „vyšlechtěných”, není tak snadné, jak se většině lidí jeví. Přestože se feně i psovi „chce”, bez pomoci nemusí krytí proběhnout úspěšně, psi se při krytí mohu i zranit. Na druhou stranu, pokud majitel nechce, aby se jeho pes pářil s jiným, zrovna to vyjde. Poté již zbývá rozhodnutí, zda zvolit potrat anebo čekat, až fena přestane být březí a narozená štěňata prodat, popř. rozdat.

Chov psů není práce business, ale koníček

Správný chov psů je velmi časově náročný a plný starostí, což pro první chovatele platí dvojnásobně. Pro krytí feny, a to nejen s průkazem původu, se musí najít vhodný nápadník a vyčkat na správnou fázi ovulačního cyklu (estrus, resp. ovulaci). Před krytím feny si zjistěte více informací o průběhu, respektive délky hárání.

Nebudeme si nic nalhávat - i chovem psů lze vydělat nemalé peníze. Nicméně v praxi taková štěňata nedostávají dostatek péče. Před koupí štěněte je proto nutné zjistit co nejvíce informací nejen o rodičích a dalších předcích, ale také o chovateli, resp. majiteli feny. Nadšence do chovu psů od podnikatele poznáte v praxi snadno. Zbytečně nepodporujte podnikatele, podpořte nadšence, tedy správné chovatele.

Kdy mohu fenu nakrýt, co je etické?

Majitel feny s PP by ji měl připustit ke krytí pouze v případě, že disponuje dostatkem času a prostor pro odchov štěňat, fena je ve správném ovulačním cyklu a není si vědom žádných genetických nedostatků budoucích psích rodičů. V rámci chovatelských klubů je také zakázáno pářit chovné feny/psy s neuchovněnými fenami/psy. Před tím, než krytí chovných psů nahlásíte, ověřte si, zda nemají společné předky.

Dědičnost se před krytím čistokrevných psů musí sledovat

Přestože si u psů s PP ověříte, že daní psi nemají společné předky, ještě nemáte vyhráno. Například u velkých a obřích plemen se bedlivě sleduje míra DKK. Dysplazie kyčelního kloubu není jediné dědičné onemocnění, ovšem u velkých psů se o něm nejvíce diskutuje. Dědičné onemocnění u psa nepodceňujte, popř. konzultujte krytí s veterinářem nebo zkušeným chovatelem dané psí rasy. Do jisté míry jsou dědičné vlastně všechny vlastnosti psa, a to včetně temperamentu, barvy srsti atp. Narozené štěně si vždy bere polovinu genetické informace od matky (feny) a polovinu od otce (psa).

Fena i pes musí být na krytí ve správném věku, pohlavní dospělost nestačí

Puberta je u psa, stejně jako u humánních adolescentů, pro rodiče, resp. majitele období plné stresu. Při průběhu puberty pes či fena pohlavně dospívá. Feny i psy se doporučuje krýt po 2. roku života, nicméně, chovatelské příručky daných plemen se vzájemně liší, přičemž se přihlíží k velikosti, resp. k hmotnosti plemene. Malá plemena psů se od velkých plemen liší, malí psi z pravidla dospívají rychleji. Psi nesmí být ani starší, obvykle lze psa či fenu připustit do 8 let života, v praxi lze sjednat výjimku. Pokud váháte nebo si nejste jisti, že je tělo feny připraveno na graviditu, konzultujte její zdravotní stav s Vaším veterinárním lékařem.

Jak na krytí feny v praxi?

Připouštění nezkušené feny v praxi často připomíná znásilnění. Pes s fenou si před krytím, a to alespoň částečně, musejí padnout do oka. Před krytím se mnoho fen ke psovi jeví agresivně, přičemž se jedná o vcelku normální jev. V případě, že s připouštěním psů nemáte žádné zkušenosti, je na místě vyhledat zkušeného chovatele, který Vám se psy pomůže. Při připouštění feny je dobré mít na místě další (zkušenou) osobu, která neuvidí krycího psa pouze jako nejlepšího kamaráda. Připravte se na to, že průběh krytí nemusí být snadný. V praxi je obvykle nutné fenu zklidnit, přidržet, popř. i pomoci psovi „zasunout.” Pokud Vám průběh krytí přijde proti přírodě či neetický, vždy, jako majitel psa nebo feny, máte právo říci „dost.”


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!