Když si pes drbe uši
Přidal dominik, dne 12. 03. 2016 , 0x
Pokud hledáte informace o nadměrném drbání psa obecně, doporučuji přečíst tento článek, kde naleznete vypsané všechny nejčastější příčiny. Pokud se budeme bavit pouze o častém drbání uší, nejčastěji je na vině bakteriální infekce či ektoparazité. Zdánlivé drbání uší může být u psů způsobené i jiným, např. kožním onemocněním.
Bakteriální infekce jako nejčastější příčina drbání uší u psů
Bakteriální infekce v praxi obvykle nevytváří velká zdravotní rizika. Vhodně zvolená antibiotika by si se zánětem ušní dutiny měla hravě poradit. Ale kromě této hlavní příčiny existují i další, a to nikoliv vzácné, ale také časté příčiny drbání uší. Za pozornost stojí kvasinky, které lajk snadno zamění za bakteriální infekci. V těchto dvou nejčastějších případech, respektive důvodech drbání uší u psů - dejte si velký pozor na čištění uší. Čištění uší u psa nesmí být příliš časté, protože velmi častou péčí můžete psovi spíše ublížit a podpořit zánět či zanést infekci.
Seznam příčin drbání uší u psa
Teoreticky existuje obrovské množství možných příčin, přičemž bez diagnostických prostředku de facto není možné určit správnou diagnózu. V praxi je tedy pro vhodnou medikaci nutné vyhledat veterinární péči. Mezi další eventuální příčiny drbání uší u psů patří následující.
- ušní roztoči
- „zapaření”, které může být způsobené: nadměrným osrstěním v oblastí uší či působením dlouhodobé vlhkosti anebo velkou exkrecí ušního mazu
- cizorodá tělesa ve sluchové trubici
- alergie
- hypofunkce, resp. snížená činnost štítné žlázy související s nízkou sekrecí hormonů (hypotyreóza)
U psů, a to především v případě, že mají sklopené uši je zanesení infekce velmi snadné. Zmíněná cizorodá tělesa představují nejen prach, ale de facto cokoliv. Tyto předměty se spíše udrží ve psí sluchové trubici nežli v lidské, protože psi mají sluchovou trubici vertikálně, zatímco lidé horizontálně.
Příčiny drbání uší u psů aneb kdy je vhodné navštívit veterináře
Pokud máte pocit, že si pes uši drbe nadměrně - navštivte veterinárního lékaře, a to i přesto, že v uchu psa nejsou okem viditelná narušení či infekce. Následuje seznam teoreticky možných příčin častého drbání uší, nejen u psů. Pokud u psa sledujete častější drbání a další z následujících symptomů, je nutné vyhledat veterinární péči.
- exkrece tekutiny - výtok žlutého, hnědého či bílého moku
- krvácení z ucha
- citelný zápach vycházející u ucha či uší psa (známka pro zánět ucha)
- zduření v uchu psa, respektive viditelný otok „kůže”
- strupy nebo polipy ve sluchové trubici či v jejím okolí
- ztráta srsti
- kromě drbání si pes také tře ucho o okolní nábytek aj.
- pes často třepe hlavou nebo se oklepává
- zhoršení či úplná ztráta sluchu
- ztráty rovnováhy
- chůze v kruhu
- zarudnutí kožní tkáně
- ucho psa je horké
- další změny ve fyziologii či v chování psa (je nutné brát při rozhovoru s veterinářem v potaz, sepište si je)
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.