Zánět ucha u psa
Přidal dominik, dne 12. 02. 2016 , 0x
Zánět ucha u psa může být způsoben mnoha jevy. Může se jednat o zanesení infekce do tržné rány, např. způsobené kousnutím či jiným podrážděním ucha. Může jít ale také o napadení ektoparazity, přičemž velmi často u psů způsobuje zánět ucha svrab.
Jak poznat zánět ucha u psa aneb příznaky zánětu zvukovodu
Zánět zvukovodu či vnější části ucha se může v některých případech zdát zřejmý, ovšem ne vždy je diagnóza pro laika zřejmá. Existují dva hlavní faktory, dle kterých lze zánět ucha u psa identifikovat. Prvně jde o zarudnutí postiženého místa, které ale nemusí být viditelné a někdy je navíc díky pigmentaci kůže psa složité zarudnutí, resp. změnu barvy kůže rozpoznat. Druhým důležitým vodítkem je typický zápach zápach, který ze zaníceného ucha z pravidla vychází. Samozřejmě existují i další, většinou logické, příznaky zánětu ucha, resp. zvukovodu. Díky tomu, že zánět psa svědí a dráždí, většina symptomů se od tohoto odvíjí.
- časté drbání postiženého místa
- tření ucha o okolní předměty
- „nesmyslné” klepání a třes hlavy do prostoru
- výtok hnisu a jiných tekutin z ucha
- abnormální loupání kůže z ucha, nejen v podobě strupů
- problémy s koordinací pohybu a udržením rovnováhy
- chůze v kruhu
- neobvyklé pohyby očí spojené s letargií
- ztráta osrstění v blízkosti zánětu
Příčiny zánětu ucha u psa
Pokud není za vznik zánětu zodpovědné fyzické poranění, existuje mnoho možností, proč má pes v uchu zánět. Infekci do vnějšího či vnitřního zvukovodu nemusejí zanést pouze paraziti, jak je již zmíněno v úvodu. My se zaměříme na popis těch nejčastějších příčin zánětů ucha.
Roztoči - roztoči jsou původcem svrabu, více informací o tomto typu onemocnění naleznete zde.
Modřiny - neboli hematomy mohou být z části také zodpovědné za vniknutí infekce do ušního otvoru. Podlitina v uchu psa vzniká prostě, protrhne se céva, která způsobí krvácení. Narušení cévy může být způsobené škrábáním, nárazem nebo vniknutím cizorodého předmětu do ucha psa. Dejte pozor při čištění uší psa, kůže ve zvukovodu a v jeho okolí se snadno naruší.
Infekce - může být do ucha zanesena i bez toho, aniž by se narušila kůže v uchu psa. Zde hraje roli velmi aspektů, jako např. alergie, nečistoty v uchu, vznik polypů, vysoká a dlouhodobá vlhkost ucha, vznik polypu atp.
Infekce ucha a tedy i ušní zánět je přenosný
Jste si vědomi, že má váš pes zánět zvukovodu či jiný typ infekce? Rozhodně je na místě, je morální, vyvarovat psa styku s jinými zvířaty a dětmi. Mnoho typů infekcí ucha je přenosná, a to nejen mezi psy.
Která plemena psů jsou náchylnější k zánětům uší
Prvně musím zmínit, že každý pes, každé plemeno a jakéhokoliv věku může být postiženo zánětem ucha. K plemenům, kteří více trpí na záněty uší patří např.: pudlové, kokršpanělé nebo baseti. Náchylnější plemena psů jsou teda ta, která mají dlouhé, převislé a „těžké” uši. Tento tvar uší je z velké míry způsoben šlechtěním. Tento anatomicky „defekt” způsobí izolaci zvukovodu, což může způsobit nechtěné zapařování, hromadění nečistot aj. Jestliže tedy vlastníte jedno z výše uvedených psích plemen, buďte na pozoru. Uši psa kontrolujte alespoň jednou za měsíc. Kontrolu uší psa provádějte nejen vizuálně, ale také čichem.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.