Proč se pes pořád drbe
Přidal moudry-pess, dne 6. 11. 2015 , 0x
Tím, že se pes drbe vám vlastně říká: “sakra, to to svědí!” Na druhou stranu existuje i mnoho příčin pro psí drbání, které de facto nemají racionální příčinu. Například věděli jste, že zívnutí u psa může být způsobeno usilovným přemýšlením? Je tedy možné, že i drbání psa může být způsobené vlivem centrální nervové soustavy. Tento fakt, jako i mnoho jiných, nebyl prokázán ani vyvrácen.
Příčiny drbání psa
Pokud se váš pes drbe, tře se o nábytek a jinak se odírá o okolní předměty pouze na jednom určitém místě, je na místě dané místo pořádně vizuálně prohlédnout, případně použít lupu. V případě, že narazíte na nezvyklosti, malé “drobky” (možní parazité) či pupínky anebo jiné nezvyklosti, které nasvědčují kožní infekci či jiné nemoci kůže, můžete se pokusit daný typ onemocnění srsti psa určit za pomocí tohoto článku.
Jestliže je drbání velmi intenzivní, může být na vině i psychická porucha psa či feny. Zkuste vypozorovat, zda drbání u psa vždy nepředchází určitá událost anebo či se pes nedrbe jen v určité lokalitě (v dané místnosti či na daném místě při venčení). Ovšem k této psychické poruše u psů dochází jen zřídka, k této diagnóze se uchyluje pouze po vyloučení všech ostatních eventualit.
Pes se neustálé otírá o nábytek
Dle studií je psí sluch citlivější více než 7x v porovnání se sluchem lidským. Ohledně lepšího čichu se výzkumy neshodují (sluch je u psů 20x až 40x citlivější než u lidí). Právě dokonalý čich může být jednou z příčin. Jestliže se Váš pes raději otírá, respektive se drbe o nábytek a packou (drápy) se drbe jen výjimečně, pravděpodobně je na vině zápach daných předmětů. V praxi nemusí jít o předměty samotné (stůl, židle, gauč, skříň atp.), ale na vině může být zápach z blízkého okolí daných předmětu, o které se pes s oblibou tře. Nic necítíte? To nehraje roli, protože váš pes ano. Zkuste psa nepouštět do míst, kde se s oblibou otírá o okolní předměty, možná zjistíte, že jinde se pes nemá potřebu “drbat.”
Doprovází drbání psa i další nezvyklosti?
Chová se váš pes (kromě neustálého drbání) poslední dobou i jinak nezvykle? Změnily se jeho dosavadní návyky? Vypadá unaveně? Častěji pije? Ztrácí chuť k jídlu? Nebo naopak pije méně a jí více… Možných příznaků, které lze s drbáním spojit je mnoho. De facto na vinně může být i chybná činnost vnitřních orgánů (sekrece hormonů atp.), to vše může vyvolat svědění. Jestliže jste zpozorovali jakékoliv další zvláštnosti v habitu vašeho psa, určitě v blízké době navštivte veterinárního lékaře a připravte si co nejvíce faktů. Veterinář z rozboru krve, moči, popř. srsti, kůže aj. je schopný určit diagnózu, případně alespoň vyloučit fyzické onemocnění.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.