Čištění uší u psů
Přidal drmedikament, dne 23. 12. 2015 , 0x
Určitě víte, že čištění za pomocí suché vaty je hloupost, protože mastnotu a další nečistotu v uchu vtlačíte hlouběji. Navíc vata není příliš homogenní, tudíž se může stát, že vám část vaty v uchu zůstane. Již tolik lidí neví, že „vatové tyčinky do uší” (což jejich dřívější název, dnes k dostání obvykle pod názvem hygienické čistící tyčinky atp.) by se paradoxně u lidí k čištění uší neměly používat. Teoreticky hrozí rizika podobné jako u samotné vaty, plus hrozí zlomení tyčinky a poranění vnějšího zvukovodu. Uši u lidí a teoreticky i u psů by měli být „samočistící”, žlázy s vnější sekrecí ústící do vnějšího zvukovodu by měly odplavit nečistoty a mj. také zbavit zvukovod odloupnuté kůže (mrtvých, resp. zaniklých buněk epidermis).
Zánět ucha u psa jako hlavní příznak zanedbání péče o vnější zvukovod
Nahromadění nečistot a paradoxně i velmi časté čištění uší může u psů zapříčinit zánět ucha. Zánět lze obvykle identifikovat vizuálně, přičemž je kůže zvukovodu narudlá a nateklá, případně jeví jasné známky odlišného zabarvení v porovnání s okolní kůží v lumenu ušního otvoru. Zánět ucha je ale jasně identifikovatelný (většinou typickým štiplavým) zápachem, který je způsobem právě zánětem.
Vyšlechtěná plemena, ale i čistokrevní kříženci
Ke vzniku zánětu jsou náchylnější psi, kteří mají přiléhavé uši, resp. sklopené boltce uší. Hrot ucha tedy směřuje ventrálním směrem (rozuměj směrem dolů), díky tomu se do ucha psa nedostává mnoho čerstvého vzduchu a zhoršuje se odpařování vody. Sklopené uši se vyskytuje zejména u vyšlechtěných plemen psů, což vybízí k tomu, tvrdit, že vyšlechtěná plemena jsou náchylnější ke vzniku zánětů vnějšího a středního ucha. Ale postihnuti mohou být všechna plemena psů, a to včetně kříženců. Důležitá je průběžná kontrola a čištění uší u psů nepřehánět.
Jak správně čistit psí uši
Veterinární lékař by vám měl doporučit výhradně speciální ušní kapky. Ovšem pokud pes nemá zánět a je uši jsou náchylné k držení a vniknutí cizorodých látek do zvukovodu, není vhodné kapky používat často. Lze využít i další, vlastně i logičtější, metody čištění uší u psa. Při samotném čištění je důležité dbát na to, abyste nanesené nečistoty nazenesly hlouběji. Nikdy také nepoužívejte stejný materiál (např. vatovou tyčinku) do jednoho a zároveň i do druhého ucha. Čistěte spíše zevní části ucha. V případě podezření na zánět středního či vnějšího ucha urychleně vyhledejte veterinární péči. Jako alternativu ke speciálním kapkám pro psy či vatovým tyčinkám lze použít suchou čistou látku či lehce navlhčenou vatu (zde POZOR, čistěte výhradně jen nejzevnější části ucha, neb hrozí zanesení nečistot).
Průběžná kontrola a sledování příznaků zánětu ucha
Namátkovou kontrolu uší je vhodné provádět cca 1 x týdně. Není nutné provádět vizuální kontrolu při každém česání psa. Ovšem některé záněty ucha u psů způsobené typickými bakteriemi nemusí v prvotních fázích jevit vizuální či pachovou stopu, ale psa svědí. Házení hlavou, časté drbání ucha, tření ucha o okolní předměty atp. jsou jasnými příznaky svědění ucha u psa, resp. jedná se o potencionální symptomy zánětu ucha.
Pes si nechce nechat vyčistit uši, co dělat
Začít navykat psa na čištění zubů či uší je vhodné začít již ve štěněším věku psa. Starší pes pouze při samotném náznaku čištění uší (v případě předešlé negativní zkušenosti) může jevit i známky agrese. Je možné, že pes trpí zánětem, který ho nejen svědí, ale i bolí, přičemž nerozumí tomu, že mu chcete pomoct.
Důležitá je pozitivní motivace a plno odměn. Při čištění uší u takového psa postupujte velmi pomalu a pokuste se zjistit, zda je nutné vyhledat pomoc veterináře.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.