Falešná březost feny
Přidal dominik, dne 9. 04. 2016 , 0x
Pseudogravidita, pseudo-těhotenství, falešné těhotenství nebo falešná březost, je jedno jak to nazveme, vždy jde o to samé. Při falešné březosti se fena chová, jakoby těhotná byla, ale ve skutečnosti není. Co se může zdát jako úsměvné a hezké, ale v praxi může přivodit hned několik vážných onemocnění a důsledků. Za pseudograviditu u fen i jiných savců je totiž zodpovědná disbalance samičích pohlavních hormonů.
U feny nastala falešná březost po kastraci
Ačkoliv je kastrace feny jediným možným a trvalým způsobem, jak se pseudogravidity zbavit, tento jev je známý. Není zjištěna příčina, ale falešná březost, která nastupuje do 4 dnů od provedení vykleštění feny existuje. Ovšem v souvislosti s falešnou březostí, která nastupuje po kastraci, prozatím nikdy nebyly zjištěny žádné komplikace, které by bylo nutné chirurgicky řešit.
Příznaky falešné březosti u feny
Hlavním příznakem je nadmíra sekrece pohlavních hormonů, což ale vizuálně nepoznáme. Prvně je vhodné se přesvědčit, zda Vaše fena opravdu hárá, přičemž falešná březost by měla nastoupit v luteální fázi (neboli diestrus či metestrus), více informací o estrálních fází feny se dočtete např. v tomto článku. Falešná březost v praxi může trvat i déle než 30 dní. Jakmile se ověříte, že falešná březost nastoupila ve správné období po hárání feny (cca 1 až 2 měsíce po hárání), dle níže uvedených příznaků falešné březosti si můžete ověřit fakta.
- u feny nastupují změny v chování, jakoby byla březí (příznaky mateřských pudů atp.)
- fena vyhledává místo pro provedení vrhu, má ošetřovatelské pudy, např. na plyšáky
- kromě „pozitivních” změn v chování může být fena roztěkaná, napjatá, depresivní, nervózní, při chránění svých štěňat, resp. plyšáků se mohou objevovat i agresivní sklony
- mléčné žlázy se zvětší, může nastoupit laktace (sekrece mléka)
- zvracení
- ztráta apetitu či naopak zvýšený příjem krmiva
- laktace nemusí být úplná, může být vylučovaný nažloutlý, až hnědý sekret připomínající mízu
Příčiny falešné březosti jsou u fen pouze teoretické
Jak vyplývá z nadpisu, spouštěč falešné březosti není známý. Ano, za falešnou březost mohou hormony, ale co tuto disbalanci způsobí? Hormonální nerovnováha se týká samičích pohlavních hormonů, a to především progesteronu, estrogenu a prolaktinu. Na pseudograviditu má největší vliv progesteron, který de facto udržuje březost. Naopak prolaktin, jak již plyne z názvu, spouští u feny laktaci.
Diagnóza a léčba pseudo-březosti u feny
Pokud jsou příznaky falešné březosti u feny pouze mírné, obvykle veterinární lékař doporučí vyčkat, zda se symptomy nezhorší. Při stanovení diagnózy je nutné zodpovědět mnoho otázek. Proto si před návštěvou veterináře vzpomeňte, kdy se příznaky projevily prvně a jak intenzivně se projevují. Také nezapomeňte sledovat změny v chování, jídelníčku a změny ve „stereotypu” feny. Diagnózu je nutné provést především z toho důvodu, abychom vyloučili zánět dělohy aj. onemocnění, které může falešnou březost doprovázet. Krevní test je nutný, pokud veterinář uzná za vhodné, je dobré zhotovit rentgenové snímky či ultrazvukový záznam, kde můžeme sledovat případné změny v endometriu dělohy. Pokud je to nutné, stanoví se rozbor i sekretu vulvy.
Jak vyléčit falešnou březost u feny
Pokud nenastanou žádné komplikace nebo nejsou příznaky abnormální, léčba není nutná. Ovšem pokud je sekrece prolaktinu velká a fena mléku nevylučuje, hrozí mastitida, resp. zánět mléčné žlázy. V tomto případě jsou nasazeny medikamenty na snížení sekreci prolaktinu, popř. gely, které podporují rozpuštění sekretu mléčných žláz. Už v úvodu jsem se zmiňoval o tom, že jediným trvalým řešením je kastrace feny, což je velké téma, protože existuje mnoho kladů i záporů. Pokud se rozhodnete fenu vykastrovat, doporučuji nasadit vhodné krmivo.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.