Zánět dělohy u feny
Přidal dominik, dne 9. 04. 2016 , 0x
Metritida (metritída) neboli zánět dělohy je vážné onemocnění děložní sliznice, které potřebuje rychlou léčbu. Nejčastěji se vyskytuje u fen těsně po porodu, obvykle do jednoho týdne. Pokud byla u feny špatně, resp. nesterilně provedena inseminace nebo potrat, infekce děložního endometria je téměř jistá. Máte-li podezření na zánět dělohy, určitě neváhejte a navštivte svého veterinárního lékaře.
Co je to zánět dělohy u feny?
Zánět dělohy se u feny projevuje de facto obdobně jako u ženy. V praxi jde o zánět výstelky, respektive endotelu (endometria, děložní sliznice). Jedná se tedy o bakteriální infekci, jež nejčastěji způsobuje bakterie Escherichia Coli, která následně prostoupí do krve a infekce se tak může rozšířit i do jiných částí těla feny.
Rizika zánětu dělohy, co když se infekce u feny nebude léčit?
Pocencionálních nebezpečí je opravdu mnoho. Jak je již zmíněno o odstavec výše, bakteriální infekce se může dále šířit, např. může následovat zánět močových cest. Pokud chovatel fenu včasně nezačne léčit, hrozí i sterilita, septický šok, dokonce i letální následky jsou možné.
Příznaky zánětu dělohy u feny
Projevy zánětů dělohy jsou většinou naprosto shodné, proto stanovení diagnózy nebývá problém. Můžeme rozlišovat i několik typů zánětů dělohy, a to především podle míry postižení. Následuje seznam symptomů indikujících zánět dělohy.
- Sekrece hnisu z pochvy, resp. z dělohy (sekret dělohy může být smíchaný s krví), obvykle jde o tmavě zelenou barvu.
- Z vulvy feny vychází typický zápach.
- Oteklá dělohy i vulva (pochva) feny, vulva je většinou dehydratovaná (vysušená).
- Dásně feny mohou nabývat rudě červenou barvu.
- Zánět dělohy u feny doprovází zvýšená tělesná teplota, jako vlastně (téměř) každou bakteriální infekci.
- Pokud je fena po porodu, vyskytuje se hypofunkce mléčné žlázy (snížená laktace, resp. sekrece mléka).
- Mj. se u fen mohou vyskytovat deprese, popř. jiné změny v chování.
- Ztráta apetitu, a to včetně příjmu vody anebo naopak, fena může přijímat vody více.
- Fena novonarozená štěňata zanedbává.
- Pokud bude zdravotní stav feny zanedbaný a nebude poskytnuta dostatečně rychlá veterinární péče, vlivem bakteriální infekce se zvýší srdeční rytmus a zánět se může dále šířit.
Příčiny infekce děložního endometria u psů
Tuto kapitolu jsem nakousl již v úvodu tohoto článku, kde jsem se zmiňoval o nesterilním potratu. Další velmi častou příčinou zánětu dělohy je samotný porod, kdy se do dělohy (vcelku snadno) dostane infekce. Ovšem existují i další možné příčiny:
- komplikovaný porod
- velmi početný vrh
- dlouhodobé zadržení placenty anebo plodu
- chirurgický, ale i přirozený potrat
- nesterilní inseminace
Diagnóza a léčba zánětu dělohy u feny
Stanovení diagnózy je v naprosté většině případů okamžité. Nejdůležitější je test na vaginální výtok. Ze sekretu zjistíme, zda je za infekci zodpovědná E. Coli nebo jiná, méně častá bakterie. Dále by veterinář měl (pro jistotu) odebrat krev a svoji léčbu si ověřit krevním testem. Na bakteriální infekci budou nasazena antibiotika. V případě, že se nebude čekat na laboratorní výsledky, mohou být ihned nasazena širokospektrální antibitotika, popř. v ideálním případě kombinace těchto možností. Pro jistotu je vhodné zhotovit rentgenotvý snímek či přistoupit k ultrazvukovému vyšetření a zjistit, jak je epitel dělohy narušen.
Jak se k feně při zánětu dělohy správně chovat?
Zacházení s fenou při onemocnění je vlastně stejné jako po operaci, o čemž již článek na našem webu je. Fena by měla být co nejvíce v klidu, ovšem na vycházky zcela nezanevřete. Pro více informací konzultuje zdravotní stav feny s Vaším veterinářem, každý případ je do jisté míry individuální.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.