Svalový třes u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 17. 03. 2016 ,  0x


Pro lajka může být v praxi velmi těžké poznat rozdíl mezi tím, zda se pes klepe či u něj nastal svalový tře či svalové chvění. Pokud se pes třese, nemusí být na vině pouze svalová tkáň, více se můžete dočíst v tomto článku. Jak již tušíte, existuje obrovské množství příčin - proč se pes klepe. Zde si shrneme ty nejčastější, ale pokusím se zmínit a vysvětlit i ty méně časté, které při stanovení diagnózy bývají opomíjeny.

Proč se pes třese aneb nejčastější důvody svalového třesu u psů

Když víte, že se pes třese pouze u daného spouštěče, respektive při dané aktivitě, jednání psa může být zcela přirozené a nemusíte se ničeho obávat. Kromě vrozených onemocnění a jiných příčin svalového třesu může být tedy na vině i okamžitý pocit psa, např. ve formě vzrušení, napětí, strachu atp. Na druhou stranu, svalový třes u starých psů nemusí být nijak léčitelný, ačkoliv v praxi může existovat léčba, obvykle se k ní nepřistupuje - vždy záleží na individuálním případu a na míře postižení psa. Pokud zajdeme do detailů, u westíků se často vystihuje pro ně typický syndrom třesu. Jestliže vlastníte plemeno psa West Highland White Teriér, doporučuji zhlédnout toto video. V případě malých a krátkosrstých psům, kteří nejsou fyziologicky přizpůsobeni k nízkým teplotám, může za svalový logicky třes pocit zimy.

Nevolnost nebo otrava psa způsobující svalový třes

Náhlý a stupňující, vytrvalý a na první pohled bezpříčinný svalový třes může být způsobe otravou psa. Ačkoliv si je v dnešní době každý člověk vědom, popř. alespoň tuší, že psům nepatří lidská kořeněná strava, někomu nedomluvíte. Je zde i několik potravin, u kterých byste nečekali, že v konečném důsledku mohou psa zabít, přičemž pro člověka mohou být i prospěšná. Pes sice např. s potěšením pozře čokoládu, ale ve větším množství pro něj může být fatální. Pro více informací o tom si pes nesmí žrát se můžete dočíst zde.

Seznam častých příčin svalového třesu u psů

Pokud rychle hledáte seznam možných příčin náhlého či déle trvajícího třesu svalové tkáně, níže naleznete seznam těch nejčastějších příčin. Pokud nemáte zkušenosti s epilepsií u lidí či psů, doporučuji přečíst tento článek, kde naleznete výčet příznaků epilepsie, které jsou typické pro psy.

  • stáří psa, přičemž pes nejeví známky problémů s chůzí zapříčiněných svalovým třesem či svalovým chvěním
  • psinka
  • nevolnost, teoreticky způsobena toxiny, o tom kdy, jak a proč ne/smíte či musíte u psa vyvolat zvracení je velmi podstatné vědět včas, můžete tím psovi de facto zachránit život nebo při nevědomosti stav psa ještě více zhoršit
  • aktuální intenzivní nálada, a to kupř. radost či strach
  • nízká okolní teplota

Seznam méně častých příčin svalového třesu u psů

V praxi se může jednat o vrozené dysfunkce, které mohou souviset s disbalancí hormonů atp. Níže naleznete výčet dalších možností, které sami doma neurčíte, je potřebné krevní test a další vyšetření.

  • plné anální vaky, způsobené mj. zduřením příslušných žláz
  • chronické selhání ledvin
  • neurologické problémy
  • Addisonova choroba

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!