Starý pes a zdravotní problémy

Péče a zdraví

Přidal dominik, dne 19. 02. 2016 ,  0x


Možná už neprožene každou kočku, kterou jen ucítí, možná vás nevítá takovou rychlostí, ale pořád je to váš pes, váš člen rodiny. Psi stárnou rychleji než lidé, přepočet krát 7 zná snad každý. Ovšem bez nás, bez milujících majitelů a veterinářů by psi v průměru žili kratší dobu.

Kdy je pes starý aneb kdy u psů začíná stáří

V zásadě jde o velmi variabilní veličinu. Stejně je tomu tak u lidí, přestože stát stále odsouvá hranici důchodu… Obecně platí, že čím je pes většího vzrůstu, tím stárne rychleji. Například doga se dožije až 10ti let, přičemž jezevčík se dožije až 15ti let. S postupným věkem se zvyšuje pravděpodobnost onemocnění. Jak známo, choroby jsou častější u seniorů, než-li v produktivním věku.

Fyzická změny způsobené stářím u psů

Stáří přichází velmi pomalu, díky čemuž si většina majitelů změn ani nevšimne. Ve psovi majitel obvykle vidí pořád dospělého psa plného sil, do doby, než přijde vážnější problém. Srst v okolí tlamy a na hrudi postupně šediví. Okolo očí se častěji vyskytují hrboly, boule a malé nádory. Síla imunitního systému psa postupně klesá.

Psychické změny způsobené stářím u psů

Pes se vyvíjí, a to jak po fyzické, tak i po mentální stránce. Když se pes dostává do věku „seniora” mohou nastat problémy, které vídáme i v humánním světě. Psi ve stáří bývají více introvertní, nemusí tedy vyhledávat společnost. Více se straní cizím lidem či zvířatům. Zájem o hry klesá a celkově se zdají psi být unaveni nejen po fyzické stránce, ale také v té psychické. Nic ve výše uvedeném nemění na faktu, že pes potřebuje náznak rutiny, resp. procházky, hry a aktivity, které dělá s oblibou. Myslete na to, ať si výjezd automobilem nespojuje pouze s návštěvou veterinárního lékaře, ale také s vycházkou.

Alzheimrova choroba a zapomínání aneb mohou psi zapomínat?

Psi samozřejmě zapomínat mohou, nicméně Alzheimrova choroba, jako taková nebyla u psů dokázána. Navzdory tomu mnoho, a to i odborníků, tento syndrom u psů pozoruje a popisuje. Smysl psů jsou ve stáří více otupené. Přestože pes žije v bytě či domě celý život, může se zdát, že bude chodit do místností, kam nikdy nechodil, bude stát na špatné straně dveří (pro průchod). V těchto případech jde o tzv. poruchu kognitivního syndromu, která úzce souvisí s poruchami, resp. se stárnutím mozku psa. V dnešní době existují léky, a to i pro psy, které vcelku úspěšně chvilkové mentální výpadky u psů potlačují.

Nejčastější typy nemoci u starých psů a vážné zdravotní problémy

Více než 50 % psů starších 10ti let zemře na rakovinu. Mezi další časté zdravotní problémy patří poruchy činnosti jater, ledvin, srdce a diabetes mellitus (cukrovka). Dále se mění sociální návyky a celková mentalita psa. Mezi časté změny patří i změna příjmu tekutin, ať už se zvýší či sníží. Nedostatek pohyby, snížená fyzická aktivita a možnost pozorování bolesti končetin aj. také patří mezi projevy stáří. Pro přesnou indikaci, resp. pro získání korektní diagnózy je vhodné navštívit veterinárního lékaře. V praxi se nemusí jednat pouze o příznak stáří psa.

Jídelníček a změny krmiva u starého psa

S postupem věku by se u psů jídelníček měnit rozhodně měl. U starých psů, především díky snížené fyzické aktivitě a snížené rychlosti biologických pochodů, se doporučuje snížit příjem proteinů a lipidů (bílkovin a tuků). Celkově se tedy sníží počet kalorií v krmné dávce. Ale pozor, nesnižujeme množství, ale obsah živin v krmivu. Primárně jde v jídelníčku psa o redukci nutriční hodnoty denní krmné dávky.

Jak můžeme pomoci starému psovi

Nejdůležitější věcí je myslet na usnadnění pohybu pro psa. Koberce nebo dřevěné podlahy jsou pro pohyb starého psa vhodné. Kluzká podlaha, schody mohou zavinit pád psa a celkově mu znesnadňují pohodlný pohyb.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!