Chronické selhání ledvin u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 1. 03. 2016 ,  0x


Ledviny i nadledviny jsou pro psa životně důležité struktury. V ledvinách probíhá např. močový cyklus a v nadledvinách syntéza mnohých steroidních hormonů. Existuje mnoho typů onemocnění ledvin. My se v tomto článku zaměříme na chronické typy, pokud sháníte obecnější členění a nejčastější poruchy činnosti ledvin, zhlédněte tento článek.

Chronické selhání ledvin u psa - základní definice

Chronické onemocnění je v zásadě definována jako dlouho přetrvávající postižení, resp. dysfunkce určitého orgánu či jiné části těla. Kromě chronického selhání ledvin rozeznáváme také další dva dlouhotrvající typy postižení ledvin: chronické onemocnění ledvin a chronická renální insuficience.

Příčiny chronického selhání ledvin, nejen u psů

Příčin a spouštěčů selhání ledvin je mnoho. Velký vliv mají geny, respektive dědičnost. Pokud chcete riziko selhání ledvin snížit u Vašeho (budoucího) psa na minimum, zjistěte si, zda jeho rodiče či pokud je to možné i vzdálenější příbuzní netrpěli na postižení ledvin. Renální hypofunkce nejsou zcela ojedinělé, existuje vcelku velká spojitost mezi chronickým selháním ledvin a jinými typy postižení tohoto orgánu. Ačkoliv je níže uvedený seznam s nejčastějšími zjištěnými příčinami chronického selhání ledvin (CRF), ve většině případech není příčina objasněna. Tato neznámá je často přiřazována genetickým predispozicím u daného psa.

  • vrozené poruchy renální činnosti
  • porucha imunitního systému (např. lupus, aj.)
  • hypertenze (vysoký krevní tlak)
  • bakteriální infekce
  • ledvinové kameny
  • otrava psa jedem (požití tekuté nemrznoucí směsi aj.)
  • neznámá příčina, genetická příčina?

Léčba psa s chronickým selháním ledvin

V první řadě je nutné dbát na pokyny veterinárního lékaře. Poruchy činnosti ledvin jsou nejen u psů obecně vážné a žádají si co nejvčasnější léčbu. Pokud svému veterinárnímu lékaři, ať už z jakéhokoliv důvodu nevěříte, zvolte jiného. Obvykle se nevyplácí kombinovat domácí léčbu s léky, efekt může být protichůdný, resp. kontraproduktivní a organismus psa může ve výsledku ještě více zatížit. Přestože chronické selhání ledvin Vám může přijít specifické, opak je pravdou. Nelze obecně říci, který typ léčby je nejvhodnější. Míra poruchy ledvin v zásadě určuje proces léčby. Další kapitoly se zabývají jednotlivými kroky, které by měly Vašemu psovi pomoci nad chronickým selháním ledvin zvítězit.  Rozhodně je na místě veškeré postupy konzultovat se svým veterinárním lékařem.

Konzervativní versus agresivní léčba psa při selhání ledvin

Jak je již zmíněno výše, vždy rozhoduje konkrétní zdravotní stav a věk daného psa. Nelze brát veškeré informace jako nejvhodnější řešení ke všem případům chronického selhání ledvin. Jako konzervativní léčbu označujeme postupné nasazování léků, které by měly z těla psa odplavit toxické léky, čímž de facto z určité části převezmou funkci ledvin a „usnadní tak ledvinám práci tělní čističky.” Pokud tato léčba je bezúspěšná a stav psa se nelepší či se zhoršil, přechází se obvykle ke zvýšení dávky léků nebo jsou nasazeny medikamenty jiné. Agresivní léčba zahrnuje hospitalizaci na veterinární klinice (popř. ordinaci), kde lze psovi intravenózně vpravit látky, které mají podobnou funkci jako výše zmíněná léčiva. Transplantace ledvin je u psů dalším a posledním typem agresivní léčby chronického selhání ledvin.

Jídlo, krmivo, pamlsky, piškoty, vše má na zdraví Vašeho psa vliv

Psí krmivo má na rozvoj psa obrovský vliv. Jak již bylo zjištěno, nejedná se pouze o vývoj vnitřních orgánů, kostí a dalších tkaniv, ale také o chování psa. Konzultujte jídelníček psa se svým veterinářem. Psí krmivo má vliv nejen na lesk a hustotu srsti, ale také mj. na správnou činnost ledvin.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!