Pozor na návody „Jak ochladit v létě psa“, které se šíří internetem, mohou psovi ublížit
Přidal Nihoman, dne 21. 08. 2020 , 0x
Dneska jsem na nejmenovaném (velkém českém zpravodajském serveru) narazila na článek „tohle ochlazování psovi ublíží“ (odkaz směřoval na „magazín pro ženy“).
Po rozkliknutí odkazu byl nadpis článku jiný, ale zvědavost mi nedala a dala jsem se do čtení. Co jsem našla mě viděsilo.
1 dlouhý článek, 1 užitečná informace
Na tomto webu, co jiného čekat. Nevím, zda když je něco „pro ženy“, tak to musí být napsané tak, že článek je v podstatě bez informací.
Pokud hledáte návody, jak ochladit psa a na co si dát v létě pozor...
... tak nemusíte jít až na konec článku. Relevantní odkazy vám přiložím hned na začátku:
Jak správně v horku ochladit psa
Pozor na horký asfalt, v létě může spálit psí tlapky
O kolik stupňů a za jakou dobu se zvýší vnitřní teplota v autě?
Jak rychle se uvaří vajíčka, která necháte zavřená v autě při 32 °C
Hloupé články na internetu
Pokud chcete získat relevantní informace, které se týkají psů, koček nebo jiných zvířat, nejlepší je najít web, který se na konkrétní zvíře specializuje. Třeba tento.
Často jsou i přínosné komentáře nebo diskuzní fóra pejskařů.
Jen zřídka ale najdeme dobré informace na všemožných magazínech nebo ve zpravodajství.
Důkazem může být článek (vydaný dnes), který měl více jak 1 normostranu a dozvěděli jsme se v něm:
1) Pes se chladí zejména jazykem.
2) Základem je pitný režim.
3) Zkažené jídlo je velké riziko.
4) Nejlepší je dát psovi přístup k ledu. Pokud odmítá, přidejte mu vývar nebo granule.
Výše uvedené rady jsou nepravdivé anebo zavádějící.
... pak tam bylo zmíněno mnoho nerelevantních informací o tom, čím a jak psa krmit (jde o odkazy, přes které provozovatel při vašem nákupu dostane provizi). Žádné další informace v článku, bohužel, opravdu nebyly. Čtení trvalo zhruba 8 minut.
Po jednotlivých bodech:
1) NEPRAVDA. Autor si asi přečetl, že se psi potí dýcháním a pokud je jim horko, vypláznou při dýchání i jazyk...
2) ČÁSTEČNĚ NEPRAVDA. Autor článku asi zapojil svůj selský rozum, že když se člověk potí, tak přeci potřebuje pít vodu. Psi se ale téměř nepotí... Samozřejmě, voda je ale potřeba vždy i u psů, v létě také více, ale nemůže fyziologickou potřebu připodobňovat k lidem.
3) NEPRAVDA. Ano, každá otrava je riziko. Jak to ale souvisí s ochlazováním psa? Nebo jste jen potřebovali připojit odkaz, ze kterého budete profitovat? Jinak, věděli jste, že divocí psi se v dnešní době z většiny živí mršinami (několikanásobně více než třeba hyeny, u kterých je mj. mýtus, že mršiny vyhlíží, většinu své potravy si totiž uloví...).
4) RIZIKO. Předchozí rady jsou v podstatě neškodné. V tomto případě ale hrozí velké riziko. Hrozí zánět žaludku. Což se může zdát srandovní a nepravděpodobné, ale u čivavy stačí i jedna vetší kostka spolknuté kostky ledy a majitel se nebude stačit divit, až uvidí účtenku u veterináře... I zde platí všeho s mírou... Pokud pes led pouze olizuje, riziko omrzlin na jazyku opravdu nehrozí, protože sám včas pozná, kdy má přestat. Pokud ale na internet je někdo schopný napsat (a k tomu přiložit fotografii, kdy má pes plnou misku, cca 2 kg ledu), že to nejlepší, jak ochladit psa, je krmit ho ledem...
Shrnutí
Přestože si většina nadšených pejskařů řekne, že něco podobného slyšeli už mnohokrát a sami nejlépe vědí, jak svého psa ochladit. Jen denně přibude mnoho nováčků - a selský rozum (přenesený z lidských zkušeností), nejde vždy použít. Příkladem může být případ, který se stal minulý týden na Vysočině, kde dva mladíci 3 hodiny házeli psovi typu bull do vody aport. Psa to stále neuvěřitelně bavilo. Poté ale zkolaboval na přehřátí organismu. Veterinář ho později musel utratit. Pokud jsem vám tímto článkem zkazila náladu, za to se moc omlouvám, jako omluvu nabízím odkaz na VIDEO, jak sibiřský husky vyřešil horký den.
Samotná voda psa neochladí tak, jako člověka...
Jak zchladit psa?
V odkazech na začátku tohoto článku máte vše, co byste měli vědět.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.