Horký asfalt a psí tlapky: 10 tipů, jak psovi odlehčit

Péče a zdraví

Přidal nikii, dne 11. 08. 2020 ,  0x

Horký asfalt a psí tlapky: 10 tipů, jak psovi odlehčit

Pokud bojujete s horkem, snad jako každý pejskař v této době, doporučujeme začít článkem: Jak správně ochladit psa.


Termoregulace u psů

Psi to mají mnohem složitější nežli lidé, protože se nedokáží efektivně chladit pocením. Přestože mají i nějaké potní žlázy, jediným efektivním zchlazením je u psů rychlé dýchání. Pokud jim znemožníte v horku dýchání s otevřenou tlamou, do pár minut hrozí fatální přehřátí organismu.

Největší strašáky jsou známé

Největším strašákem (nejen psů, ale i dětí) je zavřený automobil na sluníčku. A věřte nám, stažené okénku pomůže jen minimálně. Při venkovních 30 stupních je v automobilu během pár minut i více jak 70 °C.

Horký asfalt, který ročně překvapí stovky majitelů

- na obrázku vaše příklady popálenin

Z několika studií jsme aritmetickým průměrem vytvořili tabulku (viz obrázek výše), která ukazuje průměrné hodnoty asfaltu na slunci při udané venkovní teplotě vzduchu.

Některé studie zakončili sledování při 35 °C, kdy byla teplota asfaltu 65 °C. U jiných byla teplota asfaltu nad 60 °C již při venkovních 29 °C. Kromě intenzity slunečního záření hraje roli i okolí, vlhkost a v neposlední řadě složení asfaltu.

10 rad, jak ulevit svému psovi, když je venku horký asfalt

Na dlouhé procházky choďte pouze tehdy, když je venku příznivá teplota

Ideální čas na venčení je v horkých dnech tedy brzy ráno nebo pozdě večer.

Drsný povrch

Velmi efektivní radou je chodit (při chladných teplotách) po chodníku, tzn. po hrubých materiálech, díky kterým psí tlapky zhrubnou.

Na druhou stranu, pro vše ostatní (kosterní soustava), je vhodnější chodit po měkčím povrchu.

Když je horko, asfaltu se vyvarujte

I zde platí selský rozum. V ideálním případě se v horku asfaltu a chodníkům zcela vyhněte.

Zvlhčete psí tlapky

Pokud potřebujete přejít jen pár stovek metrů po asfaltu - zvlhčete psí tlapky, případně i průběžně. Lahev s vodou by i tak neměla v horkém dni chybět.

Indulona a jiné krémy také fungují

Přestože pejskovi ulevíte a lépe ochráníte jeho tlapky. Vznik popálenin pouze oddálíte.

Psí botky

Nemusíte jít hned do zverimexu. Psí látkové botky psovi můžete i ušít doma. Ale pozor - pokud je pes nikdy neměl na sobě. Asi to nebude tak lehké. Připravte si hromadu pamlsků - pes si na botky bude muset navyknout.

Profesionální psí boty

SZBK, Hasiči aj. psovodi někdy používají tzv. ALL-Train obuv, která psí tlapky ochrání zcela, nejen proti teplotám, ale také proti sklu, hřebíkům atp. Tyto boty stojí řádově v tisících Kč a jsou vhodné zejména do sutin či náročného terénu.

Ponožky!

Ať už ty lidské, nebo vzhledem k velikosti psa ty dětské. Ponožky také dočasně zabrání popáleninám. Ovšem, počítejte s tím, že si je pes bude chtít z počátku sundat. A bude zase záležet na tom, kdo z vás bude mít pevnější nervy.

Nepoužívejte ale jednorázové ponožky, ty se vám „roztečou“, nejsou totiž vyrobené z bavlny.

Kontrolujte psí tlapky

Je dobré kontrolovat nejen psí tlapky nejen v létě. K tomu, co by měl pejskař kontrolovat patří vše dostupné, tzn. např. drápky, uši, oči, popř. varlata.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!