Pokusy na psech v ČR a ve světě - statistika, grafy a fakta
Přidal jojoj, dne 27. 11. 2019 , 0x
O pokusech na zvířatech a psech jsme vám již několikrát psali v kategorii Smutný pes. V tomto článku nebudu zmiňovat již sepsané úvahy o tom, že jsou psi a jiná zvířata od lidí velmi odlišná a pokusy na zvířatech, zejména psech nebo kočkách, jsou v dnešní době překonány. Nejen, že jsou obvykle zjištěné údaje zcela bezcenné, navíc je lze nahradit mnoha způsoby (počítačové systémy, buněčné kultury, systém MAPREC, lidské tkáně, studie na dobrovolnících, orgány z jatek anebo populační studie). Navíc již nyní existují i další metody, resp. submetody. Ovšem schválení nových alternativních metod díky EU trvá dlouhé roky....
Proč se tedy pokusy na zvířatech stále provádějí? Přestože de facto nikdy nejde o nejpřesnější metodu výzkumu, v téměř ve 100 % případů jde o tu nejlevnější metodu výzkumu.
Kolik zvířat je ročně použito na laboratorní pokusy?
Aby nám česká čísla dávaly smysl a z části nepůsobila tak děsivě. Nejdříve se na problematiku podíváme obecně.
Do konce 70. let počet zvířat použitých na pokusy celosvětově astronomicky rostl.
Od 80. let následoval útlum, od roku 2005 znovu následuje nárůst... Neoficiální data mluví o 100 milionech úmrtí zvířat při experimentech ročně (2018, nevěrohodné zdroje).
Co si vzít z obecných čísel?
K číslům musíme přistupovat velmi skepticky. Například v Číně či v jiných zemích jednak není legislativa v tomto ohledu příliš vynucována a za druhé, i ve vyspělých (rozuměj transparentnějších) zemích přibývá s vyšší restrikcí (sankcemi, poplatky, administrativou) vyšší počet nelegálních pokusů na zvířatech, která v předchozím grafu nemusí být dobře zahrnuta.
6 milionů zvířat ročně. To je skoro 16 500 denně.
Kolik procent z experimentů tvoří psi?
Touto otázkou se nezaobírá žádná statistika či výzkum, který jsme dohledali. Vždy jde o konkrétní zemi a rok. Na základě deseti zemí se procento psů k ostatním zvířatům používaných při pokusech pohybuje v rozmezí od 2 do 10 procent. Například v Americe (2016) to je 7,4 % = 60 908 psů, v České republice (2018) to je 3,8 % = 609 psů. 95 % z těchto psů tvoří plemeno bígl.
Čím vyšší jsou překážky pro pokusy na zvířatech (legislativa, administrace, poplatky), tím vyšší je počet nelegálních experimentů.
Jak je na tom Česká republika?
V České republice bylo za posledních 10 let použitu na legální experimenty 2 293 330 zvířat (dle statistik Ministerstva zemědělství), z toho asi 4 % psů.
Jak skončí zvíře, které bylo podrobeno experimentu
Zde je nutné zdůraznit, že statistiky jsou klamavé, protože jakmile je zvíře podrobeno experimentu, je pravděpodobné, že pro další experiment již použít nepůjde, a proto dojde k eutanázii. Pokud opomineme tento případ, potom:
10 % zvířat zemře,
36 % si odnese mírné následky,
33 % si odnese střední následky,
21 % si odnese těžké následky.
V České republice je konstantně použito cca 230 tisíc zvířat ročně. Asi 4 % tvoří psi.
Tabulka: Počet pokusných zvířat v ČR 1996 až 2016
(N je nesledovaný, tzn. neznámý údaj, zdroj: MVDr. Jiří Kruml, Oddělení ochrany zvířat )
Nepřehlédněte článek: Česká laboratoř brala na nelegální testy psy z útulku, jiná testy falšovala
Jak si česká republika stojí v porovnání se světem ve vztahu ke psům?
Dobře, velmi dobře. Když vezmeme v potaz, že většina z nás bydlí v bytech, tak jsme opravdový národ pejskařů. Před námi je pouze Amerika. Podívejte se na přehledný graf níže.
Graf: Počet chovaných psů na 1000 obyvatel země
Doporučujeme další články ze statistiky a výzkumu:
Kolik procent lidí má psa? A proč 97 % lidí krmí granulemi?
Velký seznam a porovnání kvalitních krmiv pro psy
Výzkum: Jak si žije průměrný český pes?
Kolik % psů se vrací zpět do útulku, jaké jsou důvody?
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.