Když se vám pejsek k adopci vrátí už po šesté zpátky do útulku...
Přidal borrr2, dne 11. 11. 2019 , 0x
Někteří psi nejsou dokonalí. Ale na vině je spíše člověk, než samotný pes. A pokud je na vině opravdu pes, pravděpodobně za to mohou zdravotní důvody.
Správný výcvik a výchova psa je totiž alfou a omegou. U psů z útulku ale obvykle musíme počítat s tím, že daný pes nebude mistrem v poslušnosti. Pravděpodobně nás budou čekat těžké první dny, týdny nebo i měsíce. Na to by se měl každý připravit. Neposlušnost průměrného psa z útulku je totiž srovnatelná s běžným psem s majitelem (od štěněte) v období puberty.
Při výběru psa k adopci dbejte zejména na povahu, nikoliv vzhled a váhu.
Je zcela normální, že se člověk splete, nemyslí úplně do budoucnosti, nespočítá se všechny klady a zápory, proto v podstatě všechny útulky umožňují vrácení psa s odůvodněním obvykle v řádech několika týdnů. Pokud je majitel, ale předem obeznámen s tím, že pes má velké povahové nedostatky, je možné, že k adopci útulek přistoupí pouze za předpokladu, že psa nemůžete vrátit.
Věděli jste o tom, že psa od vás obecní útulek nepřijme (pokud jste jeho majitelem)?
Někteří psi se do útulku vracejí i více jak pětkrát
I když zabrouzdáte v našem seznamu psů k adopci, zjistíte, že především u starších psů je v textu zmíněno, že pejsek byl do útulku vrácen 2x, 3x nebo i 8x.
Kdo za to může? V 99 % člověk, zájemce o adopci
Nemůžeme se na svět dívat růžovými brýlemi. Přestože je adopce úžasná věc, která má smysl, tak zájemce musí počítat s tím, že adoptovaný dospělý pes může mít povahové vady. Každý korektní útulek vás na vady psa předem upozorní. Ovšem, někteří zájemci o adopci, jako by snad nevnímali...
Adopce je úžasná věc a má smysl pro všechny lidi se zájmem o psa, kteří nemají tendence k chování psů, zkouškám, psím výstavám atp.
Pro každého zájemce o adopci existuje ideální pes. Jen třeba vizuálně nebude vypadat tak, jak si páníček vysnil...
Pokud ideálního psa (povahou) nenajdete v nejbližším útulku, jen v ČR existuje 300 dalších. Pokud si namísto toho pořídíte psa z inzerátu, třeba za 10 tisíc Kč (bez PP), nikdy nemáte jistotu, jak v dospělosti pes bude vypadat. Navíc, v tomto zmíněném případě jste na 99 % podpořili množírnu a čekají vás velké problémy (zdravotní nemoci u psa).
Článek: Tahle fenka byla celý život v množírně, jak to dnes zvládá?
Přestože je štěňátko (s průkazem původu) v inzerátu roztomilé a nabízející něco tvrdí, nemusí to být pravda.
Ve výsledku tak můžete mít psa (klidně za více než 10 tisíc), který bude mít v dospělosti pětinásobnou váhu a mnoho zdravotních vad. Nejen, že jste koupili zajíce v pytli, ale také jste podpořili množitele.
Jaká jsou očekávání zájemce o adopci psa?
Tento seznam píšeme z důvodu toho, aby si zájemci o adopci uvědomili, že pes není hračka, kterou můžete strčit do šuplíku, když na ní nemáte čas. Je to živý tvor s vlastním charakterem a potřebami.
Následující seznam žádostí, očekávání a způsobu myšlení se týká většiny žadatelů o adopci psa, kteří ještě nikdy před tím nevlastnili žádného psa.
Chtěla bych hodného psa k ostatním lidem, dětem, kočkám i jiným zvířatům.
Pes má ve své přirozenosti lovit zvěř. Pokud pes nikdy neměl zkušenosti s dětmi, může k nim být nedůvěřivý. Pokud má např. pes špatné zkušenosti s muži, musí si ke konkrétnímu zprvu najít důvěru... Vytyčte si hlavní kritéria. Přestože může být pes v útulku poslušný a zcela neagresivní, protože se mu věnují zkušení psovodi, u vás doma může postupem času zdivočet, lovit kuřata, být agresivní vůči jiným psům atp. Výcvik a výchova psa není věc, kterou byste se naučili za den.
Správným výběrem psa to končí.
Dejme tomu, že jste si přečetli tento článek a řeknete si, že chcete submisivního psa, který zvládá základní povely. Tím to hasne, přijedete domů, dáte psa do připraveného pelechu. Denně ho budete krmit, venčit, občas se s ním pomazlíte. Takhle to nikdy nebude fungovat. Ať už psa adoptujete nebo si koupíte psa s průkazem původu z chovatelské stanice, vždy je nutné mít vytyčené bariéry ve smyslu výchovy a výcviku.
Pokud chování psa změní, může za to prostředí nebo okolní vjemy. V každém případě řešit problémy se psem musíte vy, nikdo jiný. A věřte nám, že problémy se vždycky nějaké najdou.
Tak psa do útulku vrátím, už tam byl, je zvyknutý.
Většina útulků nemá možnosti na to, aby psovi zajistila takovou péči, jako zaměstnaný člověk na 12 h směnách. U větších útulků je z praxe obvyklé, že průměrný pes je krmený 1-2 x denně a venčený méně než 1 x denně. Návrat psa do útulku je velmi stresující, dochází nejen k psychickému strádání, ale také se objevují fyziologické problémy, např. ve formě anorexie.
Vždyť to jsou chudáci a čekají na někoho, kdo se jich ujme. Když to neudělá nikdo jiný, musím to udělat přeci já!
Než abyste si adopci po pár týdnech rozmysleli, raději neadoptujte.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.