Český útulek poskytoval psy na nelegální laboratorní testy, další agentura testy navíc falšovala

Smutný pes

Přidal jojoj, dne 28. 11. 2019 ,  0x

Český útulek poskytoval psy na nelegální laboratorní testy, další agentura testy navíc falšovala

O této informaci jako první informoval denik.cz, přestože je titulek i obsah sdělení smutný, v zahraničí je situace daleko horší.

Na zjištění přišla Státní veterinární správa, která bohužel nezveřejnila (kvůli průběhu vyšetřování, resp. presumpci neviny, GDPR) podrobnosti.

„Subjekt prováděl pokusy nad rámec svého oprávnění. Dělal navíc neschválené pokusy. Zvířatům nezabezpečil vhodné prostory. K pokusům také používal toulavá a opuštěná zvířata,“ tvrdí mluvčí Státní vet. správy Petr Vorlíček.

Experimenty na psovi

Testování laboratorních aj. zvířat je v rámci ČR a zároveň EU velmi striktně chráněné.

Na druhou stranu, existují i certifikované laboratoře, které ale provádějí nelegální pokusy. Navíc, jedna česká laboratoř brala nelegálně na testování psy z útulku.

„Testování je jen krutým přežitkem. Široká veřejnost ho sice stále chápe jako nutné zlo, kterému se s ohledem na naši vlastní bezpečnost nelze vyhnout a bez kterého bychom neměli například nové léčebné postupy pro nemocné, to už ale dávno neplatí. Zvířata se od lidí významně liší, a to svou anatomií, fyziologií i metabolismem ,“ zveřejnila na sociální sítí členka Svobody zvířat, Barbora Bartušková.

Co se tedy stalo?

Státní veterinární správa přišla na to, že jedna z českých laboratoří na nelegální testy používala mj. odchycené psy a kočky z ulic, jeden útulek agentuře navíc údajně vědomě poskytoval psy k adopci. Jména agentury, laboratoře ani útulku Státní vet. správa bohužel neuvádí.

Jak je to s legálními testy na zvířatech v ČR?

Přestože bezesporu existují i další laboratoře, kde probíhají nezákonné testy na zvířatech, tak i těch legálních je mnoho. Aktuální statistiky dle Ministerstva zemědělství a Státní veterinární správy hovoří následovně.

V rámci legálních pokusů, experimentů a jiných výzkumů je v ČR (2019)?

  • 250 tisíc zvířat je ročně podrobeno pokusům
  • 85 organizací v ČR provádí pokusy za zvířatech
  • za rok 2018 Státní vet. správa podnikla 83 kontrol, nezjistila žádné prohřešky
  • jen v ČR je 40 chovů zvířat k laboratorním pokusům, které mj. slouží i pro export do zahraničí
  • počet nelegálních organizací provádějících pokusy na zvířatech může tato čísla více než zdvojnásobit
„Laboratoř, která k pokusům použila toulavá zvířata, by měla čelit trestnímu řízení pro týrání zvířat,“ tvrdí Home4Pets, Petra Vojtíšková.

Graf: Celosvětový počet legálně testovaných zvířat (v milionech)

Počet pokusů na zvířatech - graf

U sousedů se zjistilo, že obdobná agentura navíc falšovala výsledky výzkumu

V Německu, díky výpovědi 2 zaměstnanců obdobné agentury se, kromě týrání zvířat a další porušování zákonů země a směrnic EU, zjistilo, že daná agentura navíc falšovala.

"Vedení společnosti po mě chtělo, abych hodnoty zpětně upravila. Měla jsem změnit množství podané látky potkanům. Stalo se to poté, co zvířata několik hodin po testování zemřela. Bylo mi řečeno, abych mrtvé potkany nahradila živými, aniž bych to sdělila klientovi," tvrdí pro britský tisk jeden ze zaměstnanců.

Oproti ČR ale Německo, resp. britský tisk zveřejnil název agentury, jde o LPT, které rychle vydala prohlášení, ve kterém veškerá obvinění popírá.

Doporučujeme článek: Statistika pokusů na psech v ČR přehledně a podrobně - fakta, grafy a tabulkyDalší článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!