Podmínky pro uchovnění psa
Přidal funforteach, dne 12. 12. 2015 , 0x
Pokud se bavíme o psích výstavách, bonitaci psa nebo uchovnění psa, aby tyto úkony vedli k nějakému cíli, je nutné, aby byl pes či fena čistokrevná, respektive s průkazem původu (s PP, rodokmenem). Napříč různými plemeny se podmínky pro uchovnění psa liší, nicméně, základ zůstává shodný, v tomto článku si popíšeme jednotlivé etapy uchovnění psa, zda vám stojí za to do uchovnění psa investovat peníze a čas. V mnohých případech majitel investuje řádově tisíce a v důsledku zjistí, že o jeho psa není zájem. Ovšem pokud vlastníte fenu, budete mít v praxi mnohem snazší sehnat na krytí samčího nápadníka. Na druhou stranu, starat se o štěňata či samotný porod nebývá (alespoň z počátku) snadné. Proto je nejdříve nutné si odpovědět na otázku, zda je to pro vás nutné. Pokud se rozhodnete čistokrevného psa křížit s jiným psem s PP, přičemž jeden nebo oba z nich nejsou uchovněni, narozená štěňata de facto nejsou čistokrevná, protože jim nemůže být vystaven rodokmen (oficiální průkaz původu).
Bonitace neboli ověření fenotypových vlastností psa
U naprosté většiny plemen psů je nutná tzv. bonitace, které probíhají z pravidla minimálně 2 x do roka. U plemen psů, kteří jsou v ČR ojedinělí se může stát, že bonitaci je možné domluvit individuálně anebo se koná pouze jedenkrát do roka.
Bonitace psů probíhá většinou tak, že se na smluvený termín a místo sejdou psovodi s daným plemenem či plemeny psů. Následně se vylosují čísla, podle kterých vašeho psa nebo fenku bude pověřená osoba kontrolovat. Kontrolují se fenotypové vlastnosti, respektive exteriér psa, což v praxi zahrnuje i chrup, počet prstů a samozřejmě celkový tvar těla a výšku v kohoutku. Pokud je vše v pořádku, dostanete oceňovací lístek, kde jsou stručně popsány výsledky vašeho psa a případně i výsledná známka.
Průběh bonitace určují chovatelské kluby daných psích plemen. Obvykle je vyžadována předešlá veterinární prohlídka - zda pes netrpí nějakou vrozenou a dědičnou chorobou atp. Dále si na psí bonitaci určitě připravte očkovací průkaz, průkaz původu psa a další materiály, které vám budou po podání přihlášky přiděleny.
Výsledek bonitace
Výsledek bonitace může být vlastně buď negativní anebo pozitivní. Pokud pes trpí vrozenou chorobou či jinou dysfunkcí, na to by již měl přijít samotný veterinář v průběhu předcházející veterinární prohlídky. Většinou jsou psi z bonitace vyloučeni, respektive jejich uchovnění je zamítnuto z důvodu povahových vah. Bývá velmi striktně hodnocena přemíra bázlivosti či agresivita vůči lidem. V některých případech se i stane, že majitel psa zapomene, že na bonitaci mohou být uchovněni jen psi starší 12ti měsíců.
Ztráta bonitace a ztráta uchovnění psa
Jakmile pes jednou bonitaci získá, již mu ji de facto nikdo nemůže odepřít. Nicméně, o uchovnění může pes přijít, pokud se u něj v průběhu pozdějšího života prokáží dědičné choroby či jiné negativní jevy, které by mohli mít špatný vliv na jeho potomky. V těchto případech přichází pes o chovnost, nikoliv o bonitaci.
Zkoušky a výstavy pro uchovnění psa
Aby byl pes uchovněný, kromě bonitaci bývá nutné splnit i další kritéria, obvykle se jedná o psí výstavy a zkoušky. Například, pokud je váš pes loveckého plemene, je nutné složit základní zkoušku loveckých psů. Tato i jiné základní zkoušky bývají z pravidla velmi jednoduché a mírně hodnocené. Na druhou stranu, pes musí splnit každý povel či cvik, a to většinou alespoň na ⅓. Jestliže se kupř. vyžaduje aport z vody a váš pes je vůči vodě bázlivý, má strach jen do vody vlézt, musíte v pomalých krůčcích psovi vysvětlit, že se není čeho obávat. Chůze u nohy, přivolání, aport a další základní cviky pro úspěšné složení zkoušky pro uchovnění psa jsou nutností.
Co se týče psích výstav, nebývá na ně kladen velký důraz. V běžné praxi i ti nejlepší psí výstavní šampióni někdy dostanou VD (velmi dobré, ve škole 2). Pro uchovnění bývá nutné splnit alespoň 2 zkoušky, a to o ohodnocení nejméně VD + V (výborný, ve škole 1). V průběhu výstavy posuzovatel nehodnotí pouze exteriér (vnější tvary psa), ale také temperament, chůzi, klus s psovodem do kruhu aj. Pes se nesmí chovat agresivně, pokud se ho posuzovatel dotýká, a to i na varlatech či penisu psa.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.