Opuštěný pes s cedulkou u krku čekal na pomoc

Smutný pes

Přidal hlinas, dne 2. 11. 2019 ,  0x

Opuštěný pes s cedulkou u krku čekal na pomoc

Již jsme pro vás napsali desítky podobných zpráv o tom, jak se nezodpovědní majitelé zbavili svého psa. Naštěstí, obecně víme pouze o případech, které končí dobře. Nálezce oznámí situaci na lince 156 nebo se psa jednoduše ujme a veterinární výlohy, hledání původního majitele a další souvislosti zajistí sám na vlastní náklady.

Přestože to vypadá, že jde pouze o nezodpovědné pejskaře, lidi bez citu. Nemusí to být pravda.


Podobné příběhy psů se dějí denně

Za zmínku z Břeclavi stojí například příběh křížence Bígla, kterého pravděpodobně zanechala svému osudu uvázaného u stromu, důchodkyně, která se o něj již nemohla starat.


Všechno ale nemusí být tak, jak se na první pohled může zdát.

Tenhle článek můžete brát i jako návod na to, jak se snadno zbavit psa

Proč o tom píšeme? Denně jsou nalezeni psi, ke kterým se nikdo nehlásí. Možná konečné číslo zmenší chystaná novela zákona (psali jsme zde).

Při koupi psa nebo jakéhokoliv jiného zvířete na sebe berete obrovskou zodpovědnost, ať už se bavíme o legislativě nebo o morálních hodnotách. V každém případě musíte psovi zajistit dostatek vhodné stravy, dostatek pohybu, vhodné místo pro odpočinek...

Co když se něco stane? Pokud pomineme naprosto hloupé důvody, k těm nejčastějším patří narození miminka a stěhování, existuje mnoho reálných důvodů, které vás mohou dostat do slepé uličky. Vezměme si zmiňovaný příklad důchodkyně a bígla. Co běžný člověk udělá? Půjde do útulku. A tím to skončí. To je ale špatně. Pojďme si projít možnosti, jak se rychle zbavit psa. A udělat to správně, neohrozit zdraví psa nebo někoho jiného.

  1. Obecní útulek - Městské útulky napadnou nejspíše každého pejskaře. Věděli jste, že útulek od vás v 99 % případů psa nepřevezme, pokud jste jeho majitelem? Městské útulku přijímají pouze pouliční psy, které jim přiveze městská policie nebo výjimečně kdokoliv jiný. Státní útulek neřeší vaše důvody, jedná podle interních směrnic, které jsou jasné. Samozřejmě, může zde hrát roli lidský faktor, na který se ale nedá spoléhat.
  2. Soukromý útulek - pokud pomineme fakt, že soukromé útulky v ČR mohou zcela zaniknout (psali jsme zde), tak jsou tím ideálním řešením pro ty, kteří mají reálné zdravotní, finanční nebo jiné relevantní problémy a o svého psa se již nadále nemohou starat. Oslovte soukromé útulky ve svém okolí, ve většině případech to vyjde.
  3. Darování psa - přes různé inzertní portály lze darovat i psa. Tento postup příliš nedoporučujeme - zároveň nechceme strašit tím, kde pes může skončit. Pokud se rozhodnete k této cestě, darujte psa zdarma, ale sepište s kupujícím smlouvu a vyžadujte aktuální fotografie psa v předem daných intervalech.
  4. Neziskovky - neziskové organizace, díky medializaci jde o jedno z nejhorších slovních spojení, od kterých mnoho rozumných lidí dává ruce pryč. Ale existují i dobré neziskovky, třeba právě soukromé útulky. Existuje také mnoho organizací a uskupení, které se svou žádostí můžete kontaktovat. A v neposlední řadě jsme tu my, Psí úsměv.cz. My sami žádný azyl nebo útulek nemáme, ale s útulky spolupracujeme. A v neposlední řadě, měsíčně vyřídíme i stovky dotazů, které zahrnují i to, co s nechtěným psem. Můžete nás kontaktovat mj. ZDE.

To nejdůležitější na závěr

Pes není dárek. Pes je zodpovědnost na více jak 10 let. Pes není jen radost, štěstí a úsměv, pes jsou i starosti a mnohdy i finanční pálka při nečekaných komplikacích.

Nechceme strašit, protože víme, že každý empatický člověk, který psa odmítá, si ho s největší pravděpodobností rychle zamiluje (více zde).

Před pořízením psa si prosím uvědomte a dodržujte následující:

  • dospělý pes není nikdy tak roztomilý jako štěně
  • pes není dárek, odpovědnost za psa nese vždy jeho majitel
  • pes je zodpovědnost na mnoho let
  • důvodem k darování psa není stěhování, narození miminka atp. žádný obecní útulek od vás psa za sebelepších důvodů nepřijme
  • pokud si nejste na 99% jistí, že se o psa budete moci starat následujících 15 let, psa si nepořizujte

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!