Každý týden se v ČR otráví jeden pes kvůli nepozornosti majitele

Smutný pes

Přidal kory5, dne 4. 11. 2019 ,  0x

Každý týden se v ČR otráví jeden pes kvůli nepozornosti majitele

Nadpis tohoto článku možná vypadá trochu děsivě. Ale ve skutečnosti bude statistika mnohem horší.

Jak náš výzkum probíhal? Máme velmi malý rozpočet, proto jsme si neplatili žádnou agentury, ale v týmu 3 lidí jsme monitorovali poslední 3 měsíce média a sociální sítě. Co jsme vysledovali?


Poznámka: I čokoláda (kakao) je pro psy vysoce toxická, psali jsme ZDE. Podrobný seznam zakázaných potravin pro psy najdete ZDE.

  • každý týden přibude v průměru 1 nová informace (celkem 1,33) o výskytu jedu na veřejných prostranstvích, kam mají psi nebo kočky volný přístup
  • v průměru 2x za týden zveřejní uživatel příběh o tom, jak se jemu osobně (nebo blízké osobě) otrávil pes
  • nejčastějším jedem je jed na krysy s účinnou látkou bromadiolon, resp. brodikafakum resp. s antikoagulačními rodenticidy (bohužel díky nemožnosti získat přesná data nevíme, v jakém procentu případů končí přiotrávení psů úhynem jedince), v ojedinělých případech dochází i k otravě zakázanými jedy na krysy, hraboše a potkany, kde je účinnou látkou strychnin (indolový alkaloid) nebo cholekalciferol (otrava prekurzorem vit. D)
  • jedy s účinnou látkou karbofuran (dříve v ČR prodávaný pod názvem Furadan) de facto vždy končí tragicky

Poznámka ke statistice: Statistika je založena pouze na sledování internetových médií v období od 1.8. do 1.11.2019. Obecně lze soudit, že dle provedených výzkumů, o obdobném činu neinformuje více jak 10x více lidí oproti těm, kteří se s ním svěří na sociálních sítích (výzkumy). Z toho vyplývá, že denně se přiotráví několik psů, jedenkrát týdně zemře více jak jeden pes na příznaky otravy (na území ČR).

Karbofuran je v EU zakázaný od r. 2008

Psa dokáže zabít pár kapek, člověka asi 1/3 čajové lžičky. Jed se nevstřebává pouze v žaludku nebo ve střevech, ale také kůží a dechem. Pokud pes pozře něco s tímto, v poslední době oblíbeným jedem na škůdce, jedem - je téměř jisté, že do hodiny zemře. Bližší informace ohledně karbofuranu v ČR můžete zjisti na karbofuran.cz, kde mj. stojí:

Až 10 orlů mořských je u nás ročně otráveno. Mezi dalšími oběťmi jsou orli skalní, luňáci červení i hnědí, sokoli stěhovaví, káně rousné i lesní, straky, vrány, krkavci, ale i domácí psi a kočky.
Viníkem je lidská bezohlednost
Přestože je pokládání otrávených návnad v přírodě zakázáno více než 50 let, v poslední době se stalo módním prostředkem v boji se škodnou. Nejčastěji zneužívaný bývá zakázaný insekticid FURADAN, jehož účinnou látkou je karbofuran. 
Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky cokoli živého. Zřejmě proto se v české krajině objevují návnady napuštěné karbofuranem, pomocí nichž se "manažeři přírody" zbavují lišek, kun nebo vyder. A nechtěně se otráví i dravci nebo pes na procházce.

Nejčastějším jedem je jed na krysy, potkany a hraboše

O tom, co dělat, když se pes otráví nejpoužívanějšími formami jedů v ČR a SR jsme psali podrobný článek: Jak poznat, že se pes otrávil jedem na krysy?

Do médií se dostane jen zlomek procenta případů...

Za zmínku stojí případ z konce roku 2019, kdy byl ve velkém množství rozházený jed na krysy v salámu v centru Pardubic. Foto: Městská policie Pardubice.


Anebo případ Bambi, border kolie, která se otrávila atypickým jedem na živočichy (viz začátek článku.).


V pátek večer umřela moje parťačka Bambi (#nejlepsiborderkanasvete) na otravu jedem, pravděpodobně karbofuranem nebo něčím obdobným (posílám vzorky na testy). Byla teprve štěně, většinu života ještě měla před sebou a rozhodně si nezasloužila takto zemřít. Nebudu tady psát, jak mě její smrt zasáhla a co bych nejradši udělal člověku, který je za její smrt zodpovědný...ať udělám cokoliv, už jí tím nepomůžu, ale musím alespoň varovat ostatní majitele psů a upozornit na nebezpečí používání tohoto jedu.
Ani nevím čím vlastně začít, snad jen, že se mi opravdu nechce věřit, že by ji někdo otrávil záměrně pohozením otrávené zdechliny nebo otráveného vajíčka uprostřed cesty, kde za pěkného počasí chodí množství lidí, jak se tomu možná stalo. Nechce se mi ani věřit, že by někdo byl tak bezohledný a používal tento jed na hubení jiných zvířat, tzv. škůdců (hlodavců, drobných predátorů, ptáků apod.), když je to tak nebezpečné!
V pátek odpoledne jsme byli na procházce na sv. Antoníčku u Blatnice pod Svatým Antonínkem, když Bambi sežrala nějakou smradlavou věc uprostřed cesty hned vedle vinohradu - přesně na tomto místě https://mapy.cz/s/jegulekena. Příznaky otravy se u ní projevili zhruba po necelé jedné hodině, do dvou hodin ležela u veterinářky na stole mrtvá. Podle všech indicií to vypadá na jed FURADAN, resp. KARBOFURAN.

Nejdůležitější je prevence, o které jsme psali ZDE. V případě podezření na otravu na nic nečekejte, vyvolejte zvracení, podejte živočišné uhlí a kontaktujte vet. lékaře.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!