Border kolie

Říkají o ní, že je nejchytřejším plemenem na světě. Border kolie je neuvěřitelné inteligentní, pracovitá a živá. Je hvězdou mezi pasteveckými psy a šampionem v mnoha psích sportovních disciplínách. Miluje pohyb a dokáže se naučit mnoho, opravdu mnoho, triků a povelů.


Charakteristika plemene

Země původu: Velká Británie
Originální název: Border Collie
Výška psa v kohoutku: 47,5-55 cm
Výška feny v kohoutku: 45-53,5 cm
Hmotnost psa: 14-20 kg
Hmotnost feny: 12-19 kg
Barva: Všechny barevné kombinace, ale nesmí převládat bílá barva
Průměrná délka dožití: 13 let
Skupina FCI: 1 (Ovčáci a honáčtí psi)
Sekce FCI: 1 (Ovčáci)
Číslo FCI: 297

Historie a původ

Podle jistých zdrojů jsou původními předky border kolie psi, kteří vznikli spojením velkých římských psů a jejich menších variant, které se na britskou pevninu dostali spolu s vikingskými nájezdy. Výsledkem byl pes ceněný a dále šlechtěný hlavně díky svým pracovním kvalitám a využití pro shánění ovcí a dobytka.
Moderní historie plemene border colie směřuje k psovi jménem Old Hemp. Ten se narodil na začátku 90. let 19. století a byl ve své době neporazitelným šampionem v soutěži ovčáckých psů. I potomci Old Hempa dosahovali skvělých kvalit a umisťovali se na předních příčkách soutěží. Jméno border kolie vzniklo v roce 1915 a jeho původ se připisuje gaelskému významu slova „collie“, což znamená „užitečná“. Díky svým výjimečným kvalitám, vysoké inteligenci a neúnavné pracovitosti byly border kolie vyváženy do USA a mnoha dalších zemí. Dnes jsou pravděpodobně nejvíce využívanými psy pro farmářské účely na světě. Těší se také velké popularitě mezi běžnými lidmi, ať už jako společníci nebo v agility, dogdancingu (psím tanci) či jiných psích sportech.

Šlechtění

Už mezi prvními předky border kolie jsou pracovití, chytří a univerzální psi. Tento trend byl udržován i nadále, a to díky křížení s dalšími ovčáckými plemeny podobných, velmi vysokých kvalit. Cílem nebyl jednotný vzhled, ale především zachování pracovitosti, intelektu a dobré povahy. Přípustné jsou všechny barevné varianty, ale nejrozšířenější je typické černobílé zbarvení.
Pro další chov jsou nevhodní jedinci s povahovými vadami v podobě agresivity či bázlivosti. Žádoucí nejsou ani psi s netypickou stavbou těla, převládajícím bílým zbarvením a rizikem přenosu geneticky podmíněným onemocnění.

Vzhled

Border kolie je středního vzrůstu s vyváženou stavbou těla. Je dostatečně silná, ale zároveň obratná a pohyblivá, aby dokázala udržet krok se stádem skotu či ovcí. Na první pohled je půvabná a líbivá s bystrým a inteligentním výrazem. Hrudník je lehce klenutý a bedra jsou přiměřeně osvalená. Končetiny jsou pevné a připravené k rychlé akci.
Hlava s výraznějším čelem je nasazena na silném, svalnatém a klenutém krku. Čumák je středně dlouhý zakončený čenichem černé, hnědé nebo břidlicové barvy v závislosti na celkovém zbarvení. Oválné oči s bystrým pohledem čekajícím na povel mají hnědou barvu. V případě zbarvení blue merle mohou být oči modré, případně jedno oko modré a druhé hnědé. Uši jsou vztyčené, případně polovztyčené a dotváří celkový bystrý výraz.

Chování a povaha

Border kolie má velmi aktivní a živou povahu. Neustále vás bude sledovat, jestli pro ni nemáte připravený úkol, který by mohla splnit. Má velký potenciál naučit se i složité povely a nerada se nudí. Je velmi vděčná za nejrůznější hry a sportovní aktivity, jako jsou agility, frisbee, tanec se psem a trénování poslušnosti. Rychle pochopí i princip záchranných operací a vyhledávání. Při správném vedení má vyrovnanou povahu, kdy nebývá ani agresivní ani ustrašená. Má přirozené sklony k hlídání nejenom stáda, ale i své rodiny a domova. Ráda tráví čas se svým pánem a rodinou, takže není dobré časté zavírání do venkovního kotce, popř. pouze na odpočinek.
Štěká de facto průměrně, ale je možné ji vcelku snadno naučit, kdy štěkání není nutné. Pro soužití s dalšími domácími zvířaty a kočkami může být při včasné socializaci a zvykání si od mala velmi vhodný společník. I když k tomu není vyloženě vedena, má přirozené tendence shánět dohromady například slepice, ale i děti a členy rodiny podobně, jako by se jednalo o stádo ovcí. Border kolie může být i skvělým rodinným psem, ovšem musíte se jí dostatečně věnovat. Soužití s dětmi bývá většinou klidné a dokáže si je velmi oblíbit a chránit. K cizím lidem může být zpočátku nedůvěřivá, ale po překonání prvotní bariéry je vstřícná a přítulná.

Výchova a výcvik

Stejně jako u všech plemen, i zde je nutná včasná socializace. Zvykání na kontakt s dalšími psy, zvířaty a lidmi by mělo probíhat klidnou formou bez velkého nátlaku. Je dostatečně inteligentní, aby dokázala pochopit, kdy jí hrozí nebezpečí a kdy je agresivní obrana zbytečná. Při celoživotní výchově si žádá pevnou, ale citlivou ruku. Musí mít jasno v tom, kde je její místo v rodinné smečce, ovšem tvrdé trestání rozhodně není na místě, podobně jako u jiných psů.
Díky její vysoké inteligenci je výcvik doslova radostí. Dokáže rychle pochopit, co se po ní chce. Reaguje na slovní povely, gesta, ale například i na výrazy v obličeji. Při práci je vhodné uplatňovat pozitivní motivaci v podobě odměny hrou a důkladné pochvaly. Výcvik a práce celkově je pro ni velkou zábavu a jen stěží se trefíte do momentu, kdy se jí nebude chtít spolupracovat. Pokud border kolii nabídnete dostatek podnětů a fyzické aktivity, bude velmi šťastným a vyrovnaným psem. Naopak dlouhé nechávání doma o samotě může vést k tendenci ničit věci či k bázlivosti.

Inteligence

Často bývá hodnocena jako velmi inteligentní až nejinteligentnější plemeno psa. To se rozhodně nedá popřít a svou obrovskou učenlivost, paměť a schopnost rychlé a precizní reakce je při práci se stádem naprosto neocenitelná. Dokáže vyniknout i ve speciálních disciplínách a dá se naučit nejrůznějším kouskům, kdy si většinu z nich bude poměrně dlouho pamatovat. Právě její vysoká inteligence a touha být neustále zaměstnávána novými podněty představuje pro začátečníky příliš velkou překážku.

Pohyb

Shánění ovcí a neustálé hlídání stáda vyžaduje hodně pohybu, takže energetická hladina border kolie je obrovská. Je ideálním psem pro velmi aktivní lidi, kteří jí budou dopřávat dlouhé procházky, běh vedle kola, sportovní aktivity a dokáží s ní držet krok. Kvůli své náročnosti na pohyb venku na čerstvém vzduchu není vhodná do bytu, kde může být pouze v případě, že s ní bude páníček absolvovat náročné a dlouhotrvající venkovní tréninky. Velkou radost bude mít z agility, aportování, frisbee a skvělým zpestřením bude přímo trénink pasení dobytka.

Zdraví

Vzhledem k tomu, že je border kolie pracovní plemeno zvyklé na nepřízeň počasí, běžně se těší dobrému zdraví a vitalitě až do vysokého věku. Bohužel stále však existuje riziko, že se objeví některé z dědičně podmíněných onemocnění. Příkladem je například dysplazie kyčelního kloubu (DKK), postižení očí v podobě progresivní retinální atrofie, které může vést až k oslepnutí, nebo epilepsie. Objevují se také alergie nebo různé anomálie očí postihující zejména kolie.

Péče o srst

Border kolie se vyskytuje v krátkosrsté i dlouhosrsté formě. V případě varianty s krátkou srstí je péče o kožich opravdu minimální. Jednou za čas je dobré jemně prokartáčovat a odstranit staré chlupy. U varianty s delší srstí je péče trochu častější a vhodné je pravidelné kartáčování se zvýšenou frekvenci během období línání. Koupání by nemělo být časté.

Využití

Border kolie je skvělým psem na farmu, kde zastane všechnu důležitou práci od hlídání majetku přes péči o stádo. Další využití je možné najít při záchranných a pátracích operacích. Skvěle se uplatní také u protidrogové jednotky a pro vyhledávání výbušnin. Stane se skvělým společníkem pro aktivní lidi, kteří se chtějí se psem věnovat sportu, jako jsou agility, frisbee, canicross, dogtrekking a podobně. Výborně se předvede i při dovednostních soutěžích v poslušnosti a tanci se psem.

Obvyklá cena border kolie s PP

Vzhledem k tomu, že jde o velmi oblíbené plemeno, často se objevují psi bez průkazu původu. U takových jedinců není zaručeno, že se bude jednat o dané plemeno a existuje vysoké riziko povahových či genetických vad. Obvyklá cena border kolie s PP se pohybuje kolem 10ti tisíc Kč.

Zajímavosti

Do border kolie se zamilovala také královna Viktorie, což pomohlo jejímu většímu oddělení od klasických kolií.
Díky své inteligenci jsou zastánci tohoto plemene skvělými herci ve filmech, protože se dokáží naučit nejrůznější triky a výborně spolupracují. To se hodilo například při natáčení filmu o prasátku Babe, kde si zahráli dva představitelé plemene border kolie. Objevili se také v dalších filmech a seriálech, jako například Sněžní psi.

Shrnutí

Border kolie bývá často označována jako nejchytřejší psí plemeno. Při pohledu do bystrých a inteligentních očích čekajících na váš povel tomu, už jen díky tomu, jistě dáte rychle za pravdu. Má potřebu být neustále aktivní a plně připravena na pracovní nasazení. Snadno se učí nové věci, a navíc při správném vedení je velmi snadno ovladatelná. Se svým pánem a rodinou si také vytváří silné vazby a projevuje svou přirozenou hlídací tendenci. Je společenská a se správnou socializací od štěněte se snáší s jinými zvířaty. Border kolie má obvykle ráda děti, je mírná a vyrovnaná. Když jí dokážete nabídnout dostatek podnětů a fyzické aktivity, bude spokojeným a šťastným psem, který se těší dobrému zdraví. Péče o srst není příliš náročná a vybrat si můžete z varianty s kratší nebo delší srstí. Pokud hledáte šampiona v psích sportech, volbou tohoto plemene rozhodně neuděláte chybu.

Výhody a nevýhody plemene

Výhody: Je neuvěřitelně bystrá, chytrá a učenlivá. Border kolie je stále připravena k práci a sleduje pána, kdy (už konečně) dostane další povel. Zároveň v ní najdete empatického společníka, který si zamiluje celou rodinu. Její výhodou je vyrovnaná povaha a poměrně nízké nároky na péči, což však vyvažuje potřebou psychické a fyzické aktivity. Většina „borderek“ vlastní potenciál stát se šampionem v nejrůznějších psích sportovních disciplínách a má co nabídnout aktivnímu páníčkovi, který chce psa naučit nejrůznějším trikům a dovednostem.
Nevýhody: Vysoká potřeba aktivity může být nevýhodou v případě, kdy se border kolii nebudete dostatečně věnovat. Problematické mohou být i její sklony ke shánění stáda, přičemž se může jednat o lidi, děti, nebo dokonce i auta. Není plemenem vhodným do bytu a pro méně aktivní či nezkušené chovatele, kteří mají na „nejlepšího přítele“ málo času.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!