Čím krmit měsíční a dvouměsíční štěně

Krmivo

Přidal dominik, dne 7. 08. 2016 ,  0x


Pokud jste si přivezli štěně domů a přemýšlíte nad tím, jaké krmivo zvolit, doporučuji přečíst spíše článek na téma Výživa štěněte. V tomto článku se zaměříme především na výživu štěňat po porodu a v prvních 8 týdnech, resp. do doby, kdy si jej mohou odvézt noví majitelé.

Novorozená štěňátka jsou středem pozornosti

Máte fenku a rozhodli jste se, že se o štěňátka dokážete postarat? Z počátku to nebude snadné, především je nutné nezapomenout na fenku, resp. mámu štěňátek. Po porodu nezapomeňte fence přinést vodu, přičemž ji nechte u štěňátek, nebude se chtít vzdálit. V prvních dnech není vhodné nechávat nádobí, tedy misku s vodou v porodním boxu, protože pokud štěňata misku nepřevrhnou, celá se smočí, popř. teoreticky hrozí i utopení či poranění. Feně nabídněte vodu v minimální frekvenci 1x za 3 hodiny. Jídlo je vhodné feně podávat nejdříve za 3 hodiny po porodu (pokud nenastaly žádné komplikace či vet nenařídil jinak).

Strava pro fenu po porodu štěňat

V prvních dnech po porodu se příjem živin feny (logicky) velmi zvýší, a to dvojnásobně až čtyřnásobně. Díky tomu je vhodné i přizpůsobit, resp. zvýšit frekvenci krmení. V případě, že stravu pro fenku podceníte, fena bude vyhublá a mateřské mléko bude méně kvalitní a produkce se v objemu celkově sníží, čímž budou de facto strádat i štěňata.

Související: Granule pro březí feny, Březost feny

Strava pro štěňata v prvním měsíci života

V prvním měsíci je štěně zcela závislé na přísunu mateřského mléka. Pokud fenka nekojí, ať už z jakéhokoliv důvodu, lze mateřské mléko nahradit různými speciálními mléčnými náhražky pro štěňata. V asi 3. týdnu začínají štěňata mámu napodobovat, pijí vodu z misky a očichávají pevnou stravu. Pár dní před dovršením 4. týdne, resp. prvního měsíce mohou štěňata začít přijímat kašovitou stravu, která je pro ně samozřejmě pouze doplňkem stravy k mateřskému mléku. Při přechodu na suchou stravy se u štěňat doporučuje namíchat v mixéru kvalitní krmivo pro štěňata v 1 měsíci společně s náhražkou mateřského mléka. Poměry se liší dle doporučení daných výrobců.

Strava pro štěně v druhém měsíci života

Jak vyplývá z odstavce výše, koncem prvního měsíci je vhodné začít štěňata pomalu navykat na suchou stravu. Přechod je velmi pomalý, přičemž trvá cca 1 měsíc. Štěně by mělo postupně přijímat dávku kašovité stravy třikrát až čtyřikrát denně. Kolem 7. týdne je vhodné přejít pouze na suchou stravu. Rychlost přechodu je individuální, nicméně konec 3. a 7. týdne tvoří dva základní zlomy, které je pro správný vývoj štěněte nutné dodržet. Při krmení štěňat je nutný dohled, aby bylo jasné, že se každému štěněti dostalo požadované krmné dávky.

Přečtěte si: Mléčné zuby u štěněte


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!