Mléčné zuby u psa

Štěňata

Přidal dominik, dne 8. 02. 2016 ,  0x


Psi, lidé a z pravidla každý savec má mléčné zuby. V případě psů je počet v porovnání se zuby trvalými velmi nízký. Výjimečně se může počet (trvalých i mléčných zubů) u daných psů lišit. Odchylky v počtu, poloze i sklonu zubů mohou psovi či feně zamezit uchovnění. Pokud u štěněte či dospělého psa řešíte problémy se zubním plakem nebo zubním kamenem, oceníte tento článek, kde se mj. dozvíte, kdy je se psem na místě navštívit veterinárního lékaře.

Kolik mléčných a trvalých zubů má pes

Štěňata mají celkem 28 zubů, které jsou ostřejší, respektive špičatější a náchylnější k ulomení a jiným poruchám struktury zubů. Zuby se postupně začínájí prořezávat, a to nejpozději ve 4. týdnu, tedy do jednoho měsíce života psa. Obvykle první prořezávání zubů u psů nastává mezi 2. a 3. týdnem.

Kdy psí mléčné zuby vypadávají

Asi v 10. týdnu věku psa se postupně začínají kořeny mléčných, resp. dočasných zubů ztrácet - resorbovat. Tento jev je nutný k tomu, aby trvalé zuby mohly bezproblémově nabýt správnou délku, sklon a strukturu. Stejně jako v případě mléčných zubů, první se začínají obvykle objevovat nad dásní trvalé řezáky (incisivi), následují špičáky (canine) a jako poslední dorůstají stoličky (molares).

Kdy a proč přestává fena kojit svá štěňata

Jak jsem se již zmínil, psí mléčné zuby jsou velmi špičaté, kousnutí opravdu bolí. Tento jev samozřejmě doprovází i sání mateřského mléka. Fena je obvykle tolerantní 6 až 7 týdnů, poté svá štěňata od mateřského mléka odstaví.

Štěně mě kouše, co mám dělat?

Štěňata a obecně mláďata zvířat (i lidí, resp. děti) nejen savců zkoušejí co mohou, hrají si, hledají hranice. Přestože může být kousání štěněte do Vaší ruky či nohy vtipné a zábavné, nepodporujte jej. S přibývajícím věkem bude mít pes stisk čelisti silnější. Přestože se v naprosté většině případů tento jev vytrácí s příchodem trvalého trupu a puberty psa, vytyčte psovi hranice chování včas. A co dělat, když Vás štěně v zápalu hry kouše, kousne a nechce pustit?

  • podejte psovi hluboký, důrazný a zřetelný povel (např. fuj, nesmíš atp.)
  • napodobte kňučení či jiný znak bolesti, pes to pochopí
  • s rukou (či s jinou částí těla) prudce nehýbejte, psa vyprovokujete k silnějšímu stisku čelistí
  • dáseň, resp. pysk psa přitlačte k jeho zubu, popř. lehce štípněte jeho jazyk
  • kousněte své štěně do ucha
  • psa nikdy nemlaťte, fyzické tresty používejte jen v případě nutnosti a vždy dbejte na to, abyste psovi nezpůsobily žádné trvalé následky (vždy se přesvědčte, že rozumíte fyziologii psa a víte, co si můžete dovolit)

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!