10 zákonů na ochranu psů a zvířat, které nám vrátily důvěru v lidskost

Kuriozity

Přidal hollyb, dne 23. 05. 2019 ,  0x

10 zákonů na ochranu psů a zvířat, které nám vrátily důvěru v lidskost

Třeba takové kupírování je v České republice již zakázané (jde v podstatě o amputaci ocasu nebo části uší). Zákon proti týrání zvířat máme již od roku 1992, ale podle práva je pes stále jen věc.

Jinde ve světě si ale uvědomují, že psi i další zvířata mají podobné emoce jako lidé, a proto je potřeba k nim i tak přistupovat. V dnešním článku se podíváme na deset nejzajímavějším a nejprůlomovějších zákonů a nařízení z celého světa.

Musíme přiznat, že některé ze zákonů nám přišly k neuvěření, proto jsme si je ověřovali na oficiálních stránkách příslušného státu. Někde ve světě jsou opravdu sto let před námi…

U nás je sice v platnosti povinné čipování psů, na druhou stranu, v aktuálním znění spíše zatíží běžné chovatele.

Ke každému zákonu jsme vám přidali i odkaz na důvěryhodný zdroj, kde je problematika rozebrána podrobně. Pojďme se na to společně podívat.

#1 Uznání, že zvířata mají emoce [Nový Zéland]

Nový Zéland je rozhodně jedním z největších průkopníků v ochraně zvířat obecně. Největší organizace na ochranu zvířat v tomto státě vydala nařízení o ochraně života zvířat (New Zealand Animal Welfare Strategy), kde se mimo jiné hovoří o tom, že zvířata:

  • mají pocity
  • by neměla pociťovat bolest, stres a sociální potřeby ve velké míře
  • nemohou být chováni pod krutým majitelem
  • nemohou být zanedbáváni nejen z hlediska vody a krmiva
  • nesmí být součástí experimentů, testů nebo pokusů

Vláda na Novém Zélandu schválila také přísnou ochranu divokých zvířat a mořských savců.

#2 Povinnost nahlásit opuštěného psa nebo kočku [Polsko]

Pokud v Polsku najdete pouličního psa nebo kočku, máte povinnost kontaktovat nejbližší útulek, hasiče nebo policisty. Navíc, komerční množení (za účelem zisku) psů a koček je také zakázáno. U nás tomu tak není, dokonce (ač to ČMKU zakazuje pro psy s průkazem původu) fungují i oficiální překupníci psů, viz. např. ExportStenat.cz. Pokud o nich ale řeknete něco špatného, zažalují vás - a proč taky ne, když je české právo na jejich straně (viz. případ D. H. Jungmannové).

#3 Za krádež psa dostanete až 10 let ve vězení [Virginie, USA]

V mnoha státech, včetně České republiky, bereme domácí mazlíčky podobně jako členy své rodiny - stejně to mají i obyvatelé Virginie, kde jsou psi chráněni zákonem podobně jako lidé - za krádež psa můžete být shledání vinným a strávit až 10 let za mřížemi. 

#4 Žádná zvířecí zoo v nákupních centrech [Rusko]


Je celkem smutné, že i Rusko je před námi. Rusko, které většina z nás bere za „daleký divoký komunistický východ.“ Nový ruský zákon totiž zakazuje zoo v obchodech, ovšem nepodařilo se nám ověřit, zda to v praxi znamená, že bude trestně stíhán i obdobný případ, který se stal u nás v Kaplicích (více zde), kde to dopadlo podobně jako v případě námitek pro překupníkům (viz. #2). Zákon trvalo schválit více jak 8 let. Schválený zákon dále:

  • zápasy zvířat
  • zabíjení opuštěných psů a koček

#5 Povinná registrace a psí daň [Holandsko]

Nizozemí, tak nevíme, zda ho vychvalovat anebo se jen podivovat. V Nizozemsku totiž zavedli povinnou roční daň za vlastnictví psa, kterou kalkuluje každé město v závislosti na počtu psů - a dle svého uvážení. Tahle země se díky svému registru, který si spravuje také každé město, vychvaluje tím, že u nich neexistuje pouliční pes. V praxi se nic 100% nevyřešilo, na druhou stranu, centralizovaná registrace je určitě krok správným směrem. Další daň je krok, ale jakým směrem, necháme na vás. V České republice vlastně již máme obdobný poplatek za psa, který si spravuje každá obec. Ale ano, proč neplatit k poplatku i daň, že?

#6 Pokuta za zabití zvířete až 25 000 € [Německo]

To je opravdu velká pokuta. Zajímavé je, že se nařízení týká i vos. Pokud vám vosa neublížila, teoreticky se na vás vztahuje pokuta za zabití v přepočtu až 650 tis. korun. V praxi vám tato pokuta bude hrozit spíše za zničení celého vosího hnízda. Ovšem v praxi, když vám vznikne vosí hnízdo na půdě, budete riskovat takovou pokutu?

#7 Zvýšení trestu odnětí svobody a pokut za týrání zvířat [Velká Británie]

V Anglii za týrání psů a dalších savců můžete jít až na 5 let do vězení (původně 2 roky), navíc se pokuta zvýšila z 5 na 20 tisíc liber (cca 600 tisíc korun).

#8 Nevenčíte svého psa dostatečně často? Dostanete pokutu [Turín, Itálie]

V Itálie své psy milují podobně jako my Češi. Ve městě Turín zašli opravdu daleko, jestliže nebudete venčit svého psa alespoň třikrát denně, hrozí vám pokuta až 500 EUR (více jak 10 tis. Kč). A pokud svého psa proměníte nevhodným upravením, které ho zesměšňuje, resp. vypadá jako směšná hračka nebo modelka, hrozí vám stejná pokuta.

#9 100% zodpovědnost za psa [Oklahoma, USA]

V Oklahomě má poškozený právo podat trestní oznámení na majitele psa po dobu 2 let, a to je opravdu dlouhá doba! Postihy za škody způsobených psem jsou opravdu velké, navíc nezávisí na tom, zda jste mohli či nemohli škodě předejít, stejně za ni nesete plnou odpovědnost. Pokud byl pes poškozeným vyprovokován, máte v Oklahomě jen málo způsobů, jak se proti trestnímu oznámení bránit. Tento krok je v zemi velmi kontroverzní.

#10 Kdo po rozvodu dostane zvíře rozhodne soud [Aljaška, USA]

Doporučujeme: Jak je to s povinným čipováním v ČR?

Pokud se rozvedete, tak je se psem, kočkou nebo jiným zvířetem nakládáno dle zákonů stejně jako třeba s pračkou, televizí nebo autem. Aljaška je od roku 2017 prvním státem na světě, kde lze řešit přidělení psa nebo jiného zvířete soudně. V praxi to probíhá vlastně stejně jako u dětí, pes je přidělen té straně, u které se bude mít (pravděpodobně) lépe.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!