Vypadávání zubů u psů

Nemoci

Přidal dominik, dne 31. 03. 2016 ,  0x


Vypadávání zubů je časem zcela běžným jevem u všech savců. Pokud se člověk o svůj chrup stará, nemusí ztratit jediný trvalý zub, a to po celý život. Stejně to funguje i u psů. V praxi závisí na faktu, který vypadávání zubů u psa způsobil, popř. zda je vypadávání zubů náhlé či dlouhotrvájící. Pokud psovi vypadl zub nebo i zuby, návštěvou veterinárního lékaře rozhodně neprohloupíte.

Je vypadávání zubů u psa nemoc nebo je to běžné?

Před tím než u majitele psa nastane hysterie, přesvědčte se, zda vypadlý zub není mléčný. Mléčné zuby napříč plemeny psů vypadávají různě, resp. v různých časových horizontech, což si lze ověřit i u křížence, protože závisí především na hmotnosti a výšce psa v kohoutku. Vypadávání zubů může být u psa příznakem onemocnění, které přímo souvisí s dutinou ústní. Na vině ovšem může být např. i rakovina, endoparazité atp., proto je nutné zhotovit krevní rozbor, popř. test na moč a sledovat výchylky od fyziologické aktivity.

Co předchází vypadávání zubů u psů

Jak je již zmíněno výše, vypadávání zubů je de facto běžný jev. V praxi je pouze na chovateli daného psa, jak situaci vyhodnotí. V případě, že si nejste jisti, je na místě vyhledat veterinární péči. Přestože k jednomu typu rakoviny existují desítky nejčastějších příznaků, u konkrétního psa se může navenek projevit zcela individuálně, přičemž největší roli hraje konkrétní přesná lokace nádoru a případných metastází. Mezi nejběžnější spouštěče vypadávání zubů u psů patří nekvalitní strava, která obvykle primárně způsobí parodontitida (parodontóza, paradontóza, paradentóza), popř. zánět dásní, jež v typickém případě navozuje zubní kámen. Pokud zdravotní stav psa nikdo neřeší, ve finále následuje vypadávání zubů.

Dislokace, špatné postavení zubu u psa může způsobit úplné vypadnutí

Luxace neboli chybný vzrůst zubu je většinou způsobený geneticky. Jedná se o polygenní dědičnost, tudíž lze do jisté míry ovlivnit prostředím, ve kterém pes žije anebo psím krmivem. Čistokrevní psi (s průkazem původu) nemohou být uchovnění, a to nejen, když mají zubní luxaci, ale také psi s předkusem a jinými podobnými defekty. Dislokace zubu či zubů může být u psů způsobena i bakteriální infekcí nebo manuální zátěží, resp. poraněním. Psi s chronickými infekcemi zubů jsou nejvíce ohroženi. Většinou lze bakteriální infekci dutiny ústní řešit nasazením antibiotik.

Určení diagnózy veterinářem je důležité

Existují vlastně desítky alternativ, proč psovi vypadávají zuby. Na základě rentgenových snímků a odběru vzorek je téměř jisté, že určení diagnózy bude okamžité. Veterinární lékař by měl po vizuálním a hmatovém (palpačním) vyšetření ihned poznat, zda se jedná o patologický jev.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!