Zánět dásní u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 15. 11. 2015 ,  0x


Zánět dásní se u psů většinou zároveň pojí se vznikem zubního kazu, zubního plaku či kamene. Onemocnění dásní je u psů (stejně jako u lidí či jiných savců) obvykle způsobené nahromaděním patogenních bakterií, které způsobí zánět na epitelu dutiny ústní (u psa se jedná o vrstevnatý dlaždicovitý epitel).

Co je to zánět dásní?

Zánět dásní je u psů bakteriální onemocnění, které může postihnout jakékoliv psí plemeno. Vzniku zánětu dásní lze předejít prevencí, respektive udržování hygieny dutiny ústní u Vašeho psa. Zánět dásní u psa poznáte jednoduše - postihnutá část sliznice dutiny ústní bude tmavěji zabarvená a jakoby “rozbrázděná.” Často bývá tento ty zánětu u psa doprovázen i afty a jinými defekty ve psích ústech.

Prevenci proti zánětu dásní u psa

Samotné psí granule neboli suché krmivo pro psy obvykle obsahuje i složky, které brání vzniku zubního kamene, plaku a slouží i jako prevence ke vzniku zánětu dásní u psa. Nicméně, nehraje roli pouze strava a udržování hygieny, které mj. lze posílit za pomocí psí pasty (popř. dětské pasty) spolu s manuálním čistěním psích zubů, dentálních tyčinek nebo tyčinek a jiných předmětů z bůvolí kůže. V neposlední řadě nesmíme opomenout ani hovězí kosti, které psí zuby a de facto i dásně pročistí.

Příznaky a rozpoznání zánětu dásní u psů

Většina chovatelů své psy pravidelně nekontroluje, pouze si vizuálně všímá změn, které v chování u psa nastaly. Zánět psích dásní může odeznít bez vnějšího zásahu díky imunitním reakcím. Někdy se ale psí organismus neubrání a zánět se může rozšířit a způsobovat psovi úpornou bolest. Mimo bolesti pes většinou nejdříve pociťuje “tahání a svrbění” dásní, což se projeví tak, že se pes (nejčastěji o zem) snaží drbat na čelisti, a to zespodu a z boků. Případně pes může dělat zvláštní prudké pohyby hlavou, protože si myslí, že se těmito pohyby bolesti zbaví.

Je velmi důležité, ideální každý měsíc kontrolovat psí tlamu, čímž zjistíte, zda nedochází k tvorbě zubního plaku u psa, který v naprosté většině případů předchází právě zánětu dásní. V zubním plaku se u psa shromažďují bakterie, které následně zapříčiní narušení sliznice úst, což vede k zánětu.

Rizika zánětu dásní

Jestliže zánět dásní u psa není včas podchycen, respektive diagnostikován, může vést až k úplné deformaci zubní alveoly (zubního lůžka, kde je uložen kořen zubu), což následně vede k vypadnutí zuby. Vypadnutí zubu předcházejí měsíce obrovské bolesti a trápení psa. Naneštěstí samotné vypadnutí zubu pro psa nemusí být největší problém, protože bakteriální infekce se může z dutiny ústní rozšířit potažmo i do ostatních orgánů, které jsou nezbytné pro život.

Proč je zánět dásní častější u psů než u lidí?

Jak jsem se již zmínil výše, obvykle zánětu dásní předchází tvorba zubního plaku. Zubní plak pro svůj vzniku potřebuje zásadité prostředí. Právě u psů je obsah dutiny ústní více zásaditý (je o větším ph) v porovnání s lidskou dutinou ústní. A samozřejmě psi si každý večer a ráno zuby manuálně nečistí, což zamezí tvorbě zubního plaku, a tedy i vzniku zánětu dásní. Pokud se u Vašeho psa začíná tvořit zubní plak či kámen, nejefektivnější metodou odstranění je právě manuální čištění, které žádné pasty, gely či jiné postřiky nenahradí.

Léčba zánětu dásní u psa

Jestliže jste zpozorovali zánět dásní v počátečním stádiu, respektive zánět se na dásních vyskytuje pouze lokálně, respektive jen na určitých místech - nemusíte ihned spěchat k veterinárnímu lékaři. K manuálnímu čistění zubů, respektive zubního plaku je u psa vhodné použít 3% roztok H2O2 (peroxidu vodíku), rozhodně ne koncentrovanější roztok! Tří procentní roztok peroxidu vodíku se vyskytuje ve většině domácností, případně je volně k sehnání. S peroxidem vodíku šetřit! Tato chemikálie se používá mj. na vyvolání zvracení u psa.

 


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!