Odstranění zubního kamene u psů
Přidal dominik, dne 7. 11. 2015 , 0x
Psi jsou celkově odolnější vůči vzniku plaku či zubního kamene na jejich zubech v porovnání s lidmi. Nicméně, především u starších psů je vznik zubního kamene nebo zubního plaku celkem běžný. Na odstranění těchto “nečistot” na zubech se u psů používají různé chemikálie, dentální tyčinky atd. Ovšem obvykle je nejúčinějším a nejšetrnějším řešením použití manuálních prostředků, což je de facto i tím finančně nejméně náročným řešením.
Psí zub versus lidský zub
Složení psích zubů je vlastně totožné s těmi lidskými. Samozřejmě je geneticky dané, že vyrůstají v jiných rozměrech a také v jiném počtu (celkem 42 zubů u dospělého psa, tzn. o 10 více než u dospělého člověka). Přestože jsou zuby u psa shodného složení jako u lidí (sklovina, zubovina, cement a zubní dřeň) psi mají menší predispozici ke vzniku zubního kamene či zubního plaku. Za tento fakt může především rozdílné složení slin a psí strava, která je chudá na cukry aj.
Riziko zubního kamene a plaku u psů
Nejen zubní kaz u psa nese svá rizika. Stejně jako u lidí může zubní kámen u psů způsobit infekci, která v konečném důsledku může psa ohrozit na životě. Při ignorování či nezpozorování zubního kamene u psa hrozí v důsledku infekce poškození vnitřních orgánů. Tyto infekce mohou atakovat nadledviny, ledviny, játra anebo kardiovaskulární systém. Z těchto důvodů je nutné zubní plak či kámen časně léčit. Samotná léčba v praxi nemusí téměř nic stát, pokud péči o svého psa zanedbáte, operativní zákrok se může pohybovat řádově v deseti tisících.
Manuální odstranění zubního plaku a kamene u psa
Jak jsem se již zmínil v úvodu, tím nejlepším řešením je odstranit zubní kámen za pomocí kartáčku. Vhodnější je si pořídit speciálně zubní kartáček pro psy, který se de facto od lidského ničím neliší, pouze délku své rukojeti. Jako pastu můžete použít speciální, určenou pro psy, které se vyrábějí s masovou, játrovou a jinými příchutěmi. Ale není to nutné, vystačíte si s dětskou pastou. Při samotném čištění dbejte na to, abyste psovi co nejméně poničili okolní dásně. Samotné čištění by mělo trvat alespoň 15 min denně, v ideální situaci si čištění zubního plaku nebo kamene u psa rozložte na 2-4 čištění za den. Kartáček při čištění zubů nakloníme do cca 45 stupňů.
Po samotném čištění zubů je nutné psa nadšení pochválit a odměnit. Je možné, že se příště bude i na čištění zubů těšit, protože bude vědět, že po nepříjemném čištění bude následovat velkolepá odměna.
Čištění zubů u psa jako prevence
V ideálním případě je vhodné psa alespoň navyknout na kartáček již ve štěněčím věku. Pokud to psovi nebude líbit, což je v praxi velmi pravděpodobné. Dejte psovi do tlamy nejdříve pouze ruku, ne kartáček. Pes nebo fena díku tomu zjistí, že když má cizí předmět v ústech, nemusí se ničeho obávat. Po skončení tohoto úkonu samozřejmě musí následovat pochvala, aby pes věděl, že udělal správnou věc a příště se kartáčku nebál.
Kdy pro psa vyhledat veterinární péči?
Pokud u psa zpozorujete jeden z níže uvedených jevů, měli byste co nejrychleji stav Vašeho psa konzultovat s odborníkem.
- Zápach z úst
- Změna stravovacích návyků
- Nezvyklé psí žvýkání
- Časté škrábání, drbání se, otírání se o okolní předměty v místech obličeje a úst
- Deprese, únava psa
- Nadměrné slinění
- Křivé nebo chybějící zuby
- Neobvykle zabarvený, zlomený nebo chybějící zub
- Výrazně rudé, oteklé, bolestivé nebo krvácející dásně
- Papily či jiné výrůstky na dásních, popř. i zubech
Alternativy čištění psího chrupu
Existuje mnoho (drahých) alternativ pro čištění psích zubů, které Vám ušetří mnoho času. Nicméně v efektivnosti se žádná z těchto náhražek nevyrovná manuálnímu čištění zubů. Odstranění zubního kamene nebo plaku pouze za pomocí chemických aj. přípravků je de facto nemožná.
Nicméně tyto alternativy čištění chrupu u psa jsou vhodnou prevencí ku vzniku zubního plaku, kazu nebo kamene. Je řeč o dentálních tyčinkách, zubních gelech, tyčinkách a jiných předmětů z bůvolí kůže. Předměty z bůvolí kůže anebo kosti (používejte hovězí kosti, které se drolí a nelámou!) čistí a brousí psí zuby přirozenou cestou.
Jestliže jste tento článek vyhledali ještě před vznikem defektu na zubech Vašeho psa, udělali jste jedině dobře. Teď víte, že se vyplatí začít s prevencí včas!
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.