Pes tahá zadní nohy

Nemoci

Přidal dominik, dne 17. 03. 2016 ,  0x


Existuje mnoho důvodů, které u psa způsobí částečné či úplné ochrnutí zadních končetin. Ochrnutí může být trvalé či dočasné. Jakmile pes začne nohy tahat, nejde tedy pouze o dočasnou „simulaci” ve formě kulhání, je nutné navštívit veterinárního lékaře. I za větší dysfunkcí pánevních končetin může být nejen u psů zodpovědný vyvrtnutý kotník či natržený či natažený sval.

Zadní nohy se u psů vlastně od předních nohou téměř neliší

Pokud vezmeme v potaz ty nejčastější příčiny kulhání, popř. při vážnějších úrazech i tahání zadních nohou, hrudní a pánevní končetiny se u psů neliší. Nejčastější příčiny jsou zmíněný v úvodu, přičemž se vyskytují u štěňat i u starších psů, vlastně jako u lidí. Pokud pes tahá nohy nebo má již delší dobu problémy s kulháním, pravděpodobně jste již byly za veterinárním lékařem a nějakou diagnózu jste získali. V tomto článku se zaměřím především na to, co teoreticky mohlo být opomenuto.

Nepodceňujte problémy psa s chůzí, i když se jedná o jednu nohu

Dokonce i občasné a dlouhotrvající kulhání pouze na jednu končetinu, ať už zadní či přední, může mít fatální následky. Samozřejmě záleží na místě postižení, protože dle lokace bolesti se odvíjí chůze psa. Přestože pes kulhá „pouze málo”, jeho páteř je díky tomu logicky vychýlená a těžiště psa se přesouvá z optima. Nárazy způsobené chůzí jsou poté více přesunuty na jedno dané místa - jeden kloub, příslušné vazy atp. V případě zadních končetin jsou častým důsledky tahání nohou problémy s pánví či s lumbálními, popř. se sakrálními obratli.

Příčiny těžkého kulhání a tahání zadních nohou u psa

Pokud příčina problému s taháním či s kulháním zadních končetin nepochází přímo z příslušného svalstva, vazů, kloubů a jiných tkání, bývá na vině páteř. Žádný ze psů není dokonalý, vždy se najde nějaká abnormalita či defekt, který ovšem nemusí být nikterak viditelný a rozpoznaný po celý zbytek psa. Mnoho psů trpí na onemocnění meziobratlových plotének, které se nejčastěji vyskytuje u malých plemen s dlouhými zády, resp. hřbetem. Typickým příkladem jsou jezevčíci. Ale nejedná se pouze o jezevčíky, u jiných psích plemen můžeme na RTG snímcích či pomocí ultrazvuku sledovat různé další defekty ve formě chrupavčitých či (později) kostních výrůstku na obratlech, které mohou způsobit obrovskou bolest. Štěstí v neštěstí je takové, že pokud tyto výrůstky a další abnormality nejsou fatální, tedy velké - nemusí o nich my ani pes vědět.

Seznam příznaků, proč pes kulhá anebo za sebou tahá zadní nohy

Kromě bolesti a samotné kulhání můžeme vysledovat i další doprovodné symptomy. Příčiny je vhodné zohlednit a potvrdit, abychom si uvěřili, zda je stav psa vážný či nikoliv. Díky doprovázejícím symptomům tahání zadních končetin, popř. vážného kulhání můžeme mj. vypozorovat jestli se změnilo chování psa i v jiných aspektech, což nám v praxi pomůže stanovit přesnou diagnózu. Mnozí majitelé psů si myslí, a někdy se nemýlí, že jejich pes simuluje. Pokud se u psa po větší fyzické námaze stav zhorší, je téměř jisté, že o simulaci nejde. Případná simulace psa je způsobena změnou Vašeho chování, které pes vyžaduje. Jednoduše pes zjistí, že kulhání - simulace přináší benefity, ať už třeba pouze pozornost. Následně pro psa není nic snazšího, než simulovat, aby si zajistil Vaši pozornost a péči. Následuje v nadpise zmíněný seznam možných příznaků, které si u psa ověřte a popř. je sdělte veterinárnímu lékaři.

  • zřejmý pocit bolesti
  • snížení možnosti pohyblivosti
  • problémy se vstáváním
  • atrofie (úbytek svalové hmoty)
  • slyšitelný zvuk kloubů při chůzi či vstávání psa
  • nervové příznaky, jako např. třes, nekontrolovatelná škubnutí končetin atp.
  • kosti či klouby mají abnormální velikost
  • nohy psa jsou horké, místy naduřelé (mj. symptomy zánětu)
  • neobvyklé polohy při: ležení, sezení, stání, chůzi, běhů…
  • jiné změny v habitu psa

Seznam příčin tahání zadních nohou a případná léčba psa

Jak jsem již zmínil v úvodu, u psů existuje opravdu obrovské množství symptomů i příčin vzniku kulhání či tahání zadních nohou. Pokud aktuální stav psa nastal náhle a pes nejeví velké známky bolesti, veterinární lékař pravděpodobně přistoupí k palpaci (prohmatání), pořídí RTG snímky, zeptá se na několik otázek, nasadí léky, popř. dlahu a pošle Vás se psem domů. Vy se následně po cca 3 dnech do veterinární ordinace či kliniky znovu zastavíte a zdravotní stav psa s vetem znovu proberete. Obvykle je klientům dáno na výběr, zda chtějí problémy psa s chůzí řešit konzervativně či chirurgickou cestou. Doporučuji s vetem konzultovat možnosti domácí péče, např. ve formě masáží.

Příčiny tahání a kulhání zadních nohou zahrnují následující.

  • osteochondróza neboli Scheurmannova choroba
  • vykloubení, které může být vrozené či úrazové
  • dyplazie
  • degenerativní onemocnění různých částí končetiny či páteře (obvykle kloubů)
  • nesoulad v tempu růstu kostí
  • natržení či dislokace flexorů či extenzorů (svalová tkáň ohýbačů nebo natahovačů) na pánevní končetině
  • panostitida neboli zánět kostí
  • zánět nervové tkáně, chrupavek či svalových vláken
  • rakovina kostí
  • nerovnoměrný příjem živin a špatné krmivo pro psy
  • osteodystrofie
  • DKK
  • lokální či celková infekce

Na zadní končetiny někdy kulhají, popř. je tahají za sebou i štěňata do 12 měsíců, přičemž se de facto jedná o fyziologické jednání, které po čase bez problémů vymizí, ovšem pro jistotu navštivte vet. lékaře.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!